štvrtok, 26 decembra, 2024
Reklama

Summer Scriptwriting Base – bulharský workshop aj pre slovenských storytellerov

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.
Reklama

Summer Scriptwriting Base je podujatie, ktoré každoročne spája umelcov a umelkyne z oblastí, ktorých spoločným menovateľom je rozprávanie príbehu. Na bulharskom vidieku sa zíde medzinárodná skupinka tvorivých osobností, medzi ktorými je možné nájsť filmárov, divadelníkov, spisovateľov, herných vývojárov, ale napríklad aj učiteľov. V sérii workshopov počas desiatich dní spoločne skúmajú prístupy a formáty, vďaka ktorým na storytelling môžu nazerať novými spôsobmi a prichádzať k novým, nečakaným výsledkom.

Témy a oblasti jednotlivých ročníkov sa líšia v závislosti na zložení lektorského kolektívu, ale aj na prostredí, v ktorom sa podujatie uskutočňuje. Dejiskom 7. ročníka sa  na sklonku júla (21. – 30. 7. 2023) stala dedinka Dolen, ktorá je architektonicko-kultúrnou rezerváciou vďaka zachovaným vidieckym obydliam z 18. a 19. storočia. Horská obec si doslova pýtala ukotvenie podujatia vo všeobjímajúcom žánri „mystery“, ktoré organizátorský tím doplnil o uchopiteľnejší triler.

Úvodnú prednášku – ešte v majestátnej Sofii – viedol Dimitar Uzunov, zakladateľ bulharskej organizácie Arte Urbana Collectif, ktorá podujatie pripravuje. Poukázal na základné psychologické procesy a fenomény, s ktorými žáner trileru pracuje, a položil tým základy pre nasledujúce viacdňové workshopy. Na akých emóciách je triler postavený? Ako pracuje s našou pozornosťou? A aké hormóny produkuje ľudské telo pri jeho sledovaní? Tieto a ďalšie otázky zodpovedala prednáška, o ktorú sa neskôr mohli oprieť ďalší lektori.

Anton Bonnici, pôvodom maltský autor divadelných hier, dramaturg a hrdý „geek“, ktorý vedie medzinárodné kurzy kreatívneho písania, začal dolenskú časť podujatia najteoretickejším spomedzi trojice workshopov. Predstavil zaužívané rozprávačské štruktúry a pomáhal si aj ukážkami z obľúbených filmov a seriálov – siahol po Stranger Things aj po Barbie, ktorá práve vládla kinám na celom svete.

Unikátnou tradíciou podujatia Summer Scriptwriting Base je aktívna účasť lektorov na workshopoch svojich kolegov, vďaka čomu spoznajú účastníkov, ktorým budú neskôr prednášať, ale dokážu tiež nadväzovať na obsah predchádzajúcich workshopov vo svojom neskoršom lektorskom pôsobení. Tassos Stevens, britský tvorca divadelných predstavení, interaktívnych performancií a hier, v tomto duchu prispôsobil svoj workshop potrebám svojho publika. Teoretickú časť sústredil na množstvo konkrétnych príkladov z vlastnej praxe, v praktickej časti potom dostali účastníci možnosť odskúšať rôzne typy herných mechaník na sociálno-konštrukčných a sociálno-dedukčných hrách. V jednej chvíli sa tak napríklad účastníci ocitli v na útese v prírodnej rezervácii, kde si zahrali práve sociálno-dedukčnú hru na Vlkolaka, svojskú verziu o čosi známejšieho Mestečka Palermo.

Reklama

Posledný lektor, David Bassuk, ktorého workshop ukončil 7. ročník podujatia, má dlhoročné skúsenosti s klasickou divadelnou tvorbou, ale neskoršiu časť kariéry zasvätil tzv. imerznému divadlu. Tak sa označujú formy, ktorých princípom je výrazne vťahovať publikum, poskytnúť mu možnosť ovplyvňovať dej, alebo ho dokonca priamo tvoriť! Lektor previedol účastníkov a účastníčky fascinujúcim postupom tvorby prostredí, charakterov a príbehov, ktoré si v praxi vyskúšali – výsledkom bolo viacero nových sci-fi mytológií, keďže práve žánre sci-fi a fantasy ponúkajú pre Bassukov princíp tvorby veľmi úrodnú pôdu.

Summer Scriptwriting Base je podujatie, ktoré dokáže vzdelávať, inšpirovať aj deliť sa o skúsenosti. 7. ročník umožnil slovenskému scenáristovi zdieľať svoje know-how s bulharskou režisérkou, tureckým vývojárom videohier alebo americkým učiteľom herectva. Predchádzajúce ročníky viedli k viacerým úspešne dokončeným projektom a kontakt v prípade tohto podujatia naozaj nemusí končiť len výmenou vizitiek, prípadne duetom počas nočnej karaoke párty. (Lebo aj tá sa uskutočnila a bola skvelá!) Nasledujúci ročník zverejní svoj program a spustí registráciu účastníkov vo februári. Ak vás živí, alebo zaujíma rozprávanie príbehov, určite venujte pozornosť sociálnym sieťami podujatia, kde sa informácia objaví!

Účasť autora na podujatí finančne podporil Audiovizuálny fond.

Reklama

Peter Gašparík, filmový scenárista

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama