AI čoskoro prekoná ľudí
Aktualizované 10. apríla 2024: Zatiaľ čo generálny riaditeľ Nvidie verí, že umelá inteligencia prekoná ľudí do 5 rokov, Elon Musk má ešte odvážnejšie tvrdenie, ktoré sprostredkoval Reuters:
„Ak zadefinujeme AGI (artificial general intelligence – obecná umelá inteligencia) ako AI múdrejšiu než človek, myslím si, že príde už budúci rok, alebo do dvoch rokov.“
Pôvodný článok: Nvidia ďalej pretláča umelú inteligenciu
Žijeme v ére veľkého prerodu sveta. Tak ako si ľudia na prelome tisícročí začali uvedomovať dôležitosť internetu ako novej technológie, podobná mienka teraz panuje o umelej inteligencii. AI od základov zmení (a do istej miery už zmenila) fungovanie našej spoločnosti. Dnes už nikto nemôže pochybovať o tom, že ide o prelomovú technológiu. Podľa jedného z lídrov vývoja AI už však čoskoro zbúra našu predstavu o tom, čo dokáže. TechCrunch informuje o dôležitých vyjadreniach na vývojárskej konferencii GTC
Do AI už niekoľko rokov investujú ohromné finančné prostriedky prakticky všetky popredné technologické spoločnosti sveta. Medzi nimi je aj firma Nvidia, známa primárne ako výrobca grafických kariet a mikročipov.
Pod vedením generálneho riaditeľa a spoluzakladateľa Jensena Huanga spoločnosť začala pracovať aj na softvérových riešeniach – nielen pre zarytých hráčov. Huang vidí v umelej inteligencii budúcnosť. Vizionár preto na pódiu konferencie GTC, ktorú každoročne usporadúva samotná Nvidia, využil priestor a opäť rozprával o budúcnosti, ku ktorej sa rútime.
Príchod artificial general intelligence
Ako upozornil portál TechCrunch, viacerí členovia prítomných médií sa Huanga pýtali, kedy podľa neho príde artificial general intelligence (AGI). AGI, alebo obecná umelá inteligencia, odkazuje na umelú inteligenciu tak vyspelú, že už presahuje svoju navrhnutú infraštruktúru. Často sa na nástup AGI ukazuje ako na bod zlomu. Odkazuje aj na umelú inteligenciu, ktorá dokáže akékoľvek úlohy plniť rovnako dobre ako človek a niektoré definície dokonca vravia, že AGI bude počítačový program s ľudskými kognitívnymi vlastnosťami.
Huang najprv na otázky odpovedať nechcel, pretože je to veľmi komplexná téma. Taktiež sa obával, že novinári ho nesprávne pochopia a nechcel povedať niečo, čo budú neskôr Nvidii zazlievať. Opísal však všeobecne svoje pocity o tejto tematike – upozornil pritom, že predikcie príchodu AGI sa budú líšiť v závislosti na vašej definícii AGI.
„Ak špecifikujeme AGI ako niečo definitívne, teda súhrn testov, pri ktorých softvérový program môže podať dobrý výkon – možno o 8 % lepší ako väčšina ľudí – verím, že k tomu dorazíme do 5 rokov,“ povedal Huang. Verí, že dovtedy bude k dispozícii AI, ktorá dokáže prekonať ľudí napríklad pri skúškach na právnické oprávnenie, testoch logiky či ekonómie, alebo napríklad medicínskych skúškach.
Riešenie halucinácií AI
Téma diskusie prešla aj na potenciálne riešenia „AI halucinácií“. Tento príznačný názov označuje fenomén, kedy umelá inteligencia vygeneruje reálne znejúcu odpoveď, no v skutočnosti nepodloženú skutočnými informáciami. V podstate si AI občas veci len tak vymýšľa.
Tento problém trápi aj popredné technologické firmy vrátane OpenAI. Ak používate nástroj ChatGPT, určite ste sa už stretli s mylne generovanými informáciami, ktoré AI prezentuje ako pravdivé. Generálny riaditeľ Nvidie však navrhuje prosté riešenie.
„Pridáme pravidlo: Pre každú jednu odpoveď musíš túto odpoveď aj nájsť. AI by nemala len odpovedať, mala by najprv skúmať a zistiť, ktoré odpovede sú najlepšie,“ hovorí Huang. V podstate by mala umelá inteligencia každú svoju odpoveď porovnať so zdrojmi a inými existujúcimi odpoveďami. Ak sa budú líšiť vo faktických informáciách, mala by ju úplne zahodiť a hľadať inú.
Pri istých otázkach by mala AI podľa Huanga vyhľadávať viacero zdrojov pre každú informáciu. Ako by to mohlo vyzerať v praxi ukazuje Microsoft Copilot (obrázok vyššie), ktorý pri generovaní odpovede uvádza aj konkrétne zdroje informácií.
Huang však naznačil, že vývojári by mali zájsť ešte ďalej a pri porovnávaní zdrojov byť prísnejší. Mala by tiež existovať aj možnosť, že umelá inteligencia by sa používateľovi jednoducho priznala, že nevie nájsť správnu odpoveď, lebo dostupné informácie sa odlišujú.
Ako vnímate Huangove názory a návrhy riešení vy? Myslíte si, že do 5 rokov naozaj uvidíme umelú inteligenciu, ktorá v kognitívnych schopnostiach prekoná aj ľudí?