Nevídane gigantické filmové univerzum štúdia Marvel už oficiálne obsahuje 17 celovečerných filmových počinov. Spomedzi všetkých možných sérií však vyčnievala jedna z nich, ktorú oproti ostatným nemožno opísať inak, ako nepárnu. Sólové filmy o Thorovi v MCU odjakživa vyčnievali ako to prvé, čo si fanúšik komiksoviek dokázal znenávidnieť najľahšie. Zakaždým sa filmárom pritom podarilo vystihnúť skvelý vzťah medzi Thorom (Chris Hemsworth) a Lokim (Tom Hiddleston), no všetko, čo túto dvojicu obklopovalo – príbeh, vedľajšie postavy, atmosféra – bolo absolútne nevyrovnané.
Zdroj: wall.alphacoders.comFilmová séria o Bohovi Blesku očividne obsahovala viac než dosť potenciálu. Sólovky však nedokázali vystihnúť zreteľný smer ustálenej postavy, ktorá by mala morálny kompas tak presvedčivo definovaný, ako napríklad Kapitán Amerika. Marvel sa teraz treťou časťou snaží všetko napraviť. Príbeh filmu tentokrát neskúsili zapojiť do zvyšku univerza nasilu, ako sa pokúšali pri predošlých počinoch, no miesto toho bolo cieľom štúdia vytvoriť jednotlivejší dej, ktorému by mohol režisér Taika Waititi zadať smer podľa svojho presvedčenia. Ako to teda celé dopadlo? Je nový Thor: Ragnarok štýlovým superhrdinským filmom, alebo nám táto sólová séria už nemá čo viac ponúknuť?
Thor: Ragnarok recenzia
Ihneď od začiatku filmu je zreteľne jasné, aké si režisér pri tomto očakávanom projekte nastavil priority. Waititi sa pri Ragnaroku rozhodol na prvé miesto postaviť vtipy a humor, pričom sa zasmejete toľkokrát, že si vlastne ani nespomeniete, či bola postava Thora odjakživa takto vtipná. Pravdou však je, že štúdio samotné si konečne uvedomilo, ako veľmi dokáže byť Chris Hemsworth zábavný. Samozrejme, aj v predošlých počinoch, hlavne v prvých Avengers, dostal šancu predviesť svoj humor – tá však prišla až potom, čo sme sa znova uistili o jeho sile a vznešenosti. V novom Ragnaroku je to pritom presne naopak.
V novinke je tentokrát Thor jednou z najvtipnejších postáv celého filmu. Humor prevažne spočíva v tom, ako sa hlavná postava snaží porozumieť či opísať nezvyčajnosť prostredia, v ktorom sa nachádza, či udalosti, ktoré sa dejú. Waititimu táto stránka filmu bezpochyby vyšla bravúrne, pričom nám vôbec nepríde divné nič, čo Thorovi scenár do úst vložil, z jednoduchého dôvodu. Tak, ako je postava Tonyho Starka vlastne len skutočný Robert Downey Jr., tak sa aj z Thora samotného konečne stal charakter, ktorý je len prezlečený a do svojej úlohy vžitý Chris Hemsworth. Práve preto sa jeho postava tentokrát javí reálnejšia a príjemnejšia, ako doteraz – čo všetkých určite poteší.
Zdroj: wall.alphacoders.comVlastný smer
Thor bol odjakživa pre MCU postavou stelesnenia čistej sily, z ktorej sa dá donekonečna uťahovať. Waititi, ktorý do svojich rúk dostal nespútaného Avengera, ktorý sa môže dostať kam len chce, si svoje možnosti plne uvedomil. Pre režiséra znamenala tvorba novej sólovky Thora to, že s filmom si môže spraviť všetko, čo len chce. Práve preto nikoho neprekvapil fakt, že pre postavu je v Ragnaroku dôležitejšia voľnosť a humor, ako pútavý dej, ktorý Thora prinúti uvedomiť si svoju pozíciu superhrdinu a jednotlivca vo svete. Thor: Ragnarok je o tom, ako sa hlavná postava snaží zastaviť antagonistu, pričom po ceste nás musí čo najviac zabaviť a rozosmiať.
To, že príbeh uprednostňuje humor pred vážnosťou deja znamená vec veľmi zlú. Film sa totižto z diváka neustále snaží vytlačiť smiech (čo už sa niekedy začne zdať byť vynútené), čo má za následok, že postavy sa ku svojim cieľom dostávajú cestou najvtipnejšou, a nie tou najzmysluplnejšou. Thor: Ragnarok obsahuje mnoho scén, ktoré by pokojne existovať nemuseli, pričom o nič viac, ako zopár vtipov by ste neprišli. Avšak vtipy sú to, čo film odjakživa sľuboval. Práve preto dostávajú zábavné scény prioritu nad tými serióznejšími, ktoré by nám mohli odhaliť niečo nové. Tento problém sa dá všimnúť obzvlášť vtedy, keď sa na plátne objaví fascinujúca Hela (Cate Blanchett).
Zdroj: wall.alphacoders.comZáporne naladený antagonista
Marvel je notoricky známy svojou schopnosťou do úlohy záporáka obsadiť skvelého herca a potom túto postavu absolútne nevyužiť v zmysle hlbšom, ako typického „bad guy.“ Obsadiť však ako rutinného antagonistu herečku akou je Cate Blanchett je takmer neodpustiteľné. Ak dúfate, že Hela bude zaujímavou postavou so zmysluplnou motiváciou a vnútornými odbojmi, rovno svoje očakávania uduste. Jéj úlohou je totižto len vbehnúť do príbehu, oznámiť všetkým že je zlá, a potom spraviť ešte zopár zlých vecí. Ktorákoľvek vedľajšia postava dostala viac priestoru na sebarozvíjanie, ako Hela, čo z nej nerobí záporáčku, ktorej sa obávame, ale skôr vymeniteľný charakter, na ktorý ľahko zabudneme. Jedno však musím objasniť: Hela určite nie je najhorším záporákom, ktorého Marvel vyprodukoval. To je však možno iba preto, že ju tentokrát stvárnila držiteľka dvoch Oscarov, ktorá nám ukázala, prečo vlastne má dvoch Oscarov.
Frustrácie, ktoré si človek ľahko uvedomí potom, čo film skončí, som však počas sledovania záhadne necítil. Popri tom, ako je plátno vyplnené neskutočne krásnymi a farebnými vizuálnymi efektmi, ste ako divák jednoducho naplnený pocitom vzrušenia a šťastia. Stále sa len smejete, nad ničím príliš nerozmýšľate a užívate si veľkolepú podívanú. Niekto by mohol namietať, že toto vôbec nie je úlohou kvalitného filmu. Treba si však v prvom rade uvedomiť to, čím sa Thor: Ragnarok snaží byť a či sa mu podarilo stať tým, čo sľuboval.
Zdroj: wall.alphacoders.comČím chcel byť?
Film by sme totižto nemali hodnotiť podľa toho, čo by sa malo zmeniť, aby bol podľa našich predstáv. Brať do úvahy by sme mali len to, čím snímka chcela byť – potom sa už len stále dookola pýtať, či sa jej podarilo dosiahnuť svoje ciele. Thor: Ragnarok nám od začiatku marketingovej kampane sľuboval, že bude komédiou. Po zhliadnutí film nedokážem opísať inak, ako vtipnú a veľkolepú vesmírnu adventúru, ktorá je viac než absurdná. Usúdiť teda nemôžem nič iné, ako to, že film moje očakávania uspokojil a naplnil väčšinu sľubov, ktoré šíril.
Mnoho ľudí samozrejme môže povedať, že Thor: Ragnarok by bol omnoho lepším filmom, ak by bol temný a seriózny. S týmto tvrdením síce súhlasím, no nedovolím si ho brať ako dôvod, prečo najnovší počin MCU hodnotiť horšie, ako si zaslúži. Porovnávať film so svojimi dopredu vytvorenými požiadavkami a subjektívnymi očakávaniami miesto toho, aby človek hodnotiť či sa režisérovi podarilo vytvoriť to, čo chcel, je nezmysel. Thor: Ragnarok by mal byť hodnotený ako farebná komiksová komédia, pretože pri jeho tvorbe si Taika Waititi a štúdio povedali, že vytvoriť idú farebnú komiksovú komédiu.
Zdroj: wall.alphacoders.comZhrnutie
Thor: Ragnarok je zábavnou komiksovkou, ktorá ponúka opäť skvelý audio-vizuálny zážitok. Príbeh je o niečo slabší vďaka tomu, že vtipy mali prioritu nad dejom. Marvel sa ani tentokrát nedokázal vyhnúť svojmu problému so zle napísaními záporákmi, čo zachraňuje len talent herečky. Thor však so svojimi kamarátmi popri všetkom čelí mnohým zmenám, vďaka čomu sa väčšina postáv zdá byť realistickejších, ako doteraz. Herecké obsadenie, ktoré tvoria aj Mark Ruffalo, Tessa Thompson, Idris Elba, Jeff Goldblum aj sám Taika Waititi odviedli fenomenálnu prácu. Najkomickejšia Marvelovka z mnohých dôvodov dostáva hodnotenie 8/10.