Museli zmeniť TikTok
Aktualizované 28. apríla: TikTok podľa informácií ABC News pristúpil na obmedzenia Európskej únie a zo svojej aplikácie TikTok Lite odstránili funkcie, ktoré boli údajne „návykové ako cigarety.“ Prevádzkovateľ sociálnej siete ByteDance o tejto skutočnosti informoval v príspevku na sociálnej sieti X:
„TikTok chce stále konštruktívne spolupracovať s Európskou komisiou a ďalšími regulátormi,“ hovoria v oficiálnom vyjadrení. „Preto dobrovoľne pozastavujeme odmeňovacie funkcie v TikTok Lite, zatiaľ čo reagujeme na ich ďalšie obavy.“
Pôvodný článok
TikTok má problémy. Keď spoločnosť ByteDance zlúčila populárnu aplikáciu musical.ly s ich vlastnou sociálnou sieťou, vznikol v roku 2018 fenomén, ktorý takmer okamžite dobyl svet. Čínska spoločnosť tým vytvorila celosvetovo úspešnú aplikáciu, ktorá behom mesiacov začala konkurovať gigantom ako Instagram alebo Facebook. Teraz však TikToku zvoní umieračik a svetové veľmoci hľadajú spôsoby, ako ho obmedziť. O najnovšej snahe Európskej únie informoval The Guardian.
EÚ zvažuje zákaz novej služby, ktorú TikTok spustil v našom regióne. TikTok Lite je odľahčená verzia sociálnej siete s nižšími hardvérovými požiadavkami. Vyžaduje len 9 MB úložiska a 2 GB RAM, čo sú parametre, ktoré hravo spĺňajú aj lacné a staré telefóny.
Odmeny za používanie sú „návykové ako cigarety“
TikTok Lite má oproti hlavnej aplikácii aj istú výhodu pre používateľov, a to odmeny za používanie. Vývojári do sociálnej siete zabudovali systém „pozri a získaj“, ktorý používateľom ponúka možnosti získať kupóny Amazon, darčekové karty PayPal alebo menu TikTok Coins.
V appke nájdete rôzne „úlohy“, ktoré treba splniť, aby ste odmenu získali (napr. pozrieť si videá, dávať „páči sa mi to“ na obsah, sledovanie tvorcov a pozývanie kamarátov, aby sa pripojili k sociálnej sieti).
Regulačné orgány Európskej únie majú vážne obavy o dopad používania TikToku Lite, hlavne na deti. Veria, že aplikácia je „návyková ako cigarety“ a „toxická“. Člen Európskej komisie Thierry Breton komentoval na sociálnej sieti X svoje podozrenia a prehlásil, že sú pripravení „ukončiť ‚odmeňovací program‘ TikToku Lite.“
🚨We suspect #TikTokLite feature to be toxic & addictive, in particular for children.
Unless TikTok provides compelling proof of safety —which it failed to do until now—we stand ready to trigger #DSA interim measures including the #suspension of the TikTokLite "reward programme" pic.twitter.com/71neLMrkYy
— Thierry Breton (@ThierryBreton) April 22, 2024
EÚ aj naďalej vyšetruje ByteDance
Breton taktiež podotkol, že firma ByteDance v apríli vydala svoju aplikáciu vo Francúzsku a Španielsku aj napriek tomu, že už od februára 2024 prebieha jej prešetrovanie v súvislosti s legislatívou DSA (Digital Services Act):
„Kým prebiehalo vyšetrovanie, TikTok sa rozhodol vydať TikTok Lite, ktorý vám pod sľubom sledovania videí poskytne finančné stimuly za používanie vášho telefónu,“ komentoval Breton model aplikácie.
Komisia dala TikToku čas do stredy 24. apríla, aby poskytla argumenty na svoju obranu. Jej členovia ich posúdia a následne sa rozhodnú, čo ďalej. Aplikácia údajne „prináša značné riziká pre naše deti: závislosť, úzkosť, depresiu, poruchy stravovania a nízky rozsah pozornosti,“ hovorí Breton a dopĺňa, že komisia „nebude váhať pri ochrane detí.“
TikTok a Čína reaguje
Na výzvu Európskej únie reagoval aj samotný TikTok. Hovorca spoločnosti poskytol nasledovné stanovisko:
„Sme sklamaní z tohto rozhodnutia – odmeňovací program TikTok Lite nie je dostupný ľuďom pod 18 rokov a existuje aj denný limit na odmeny za sledovanie videí. Budeme naďalej diskutovať s komisiou.“
Prehlásenie rozvírilo na sociálnych sieťach rôzne názory. „Podozrievate? Ste paranoidní? Prečo nepredložíte dôkazy predtým, než zverejníte tak nezodpovedný komentár,“ reagoval na sociálnej sieti Chen Weihua z magazínu China Daily.
Sociálnu sieť chcú obmedziť aj v Amerike
Prísne stanovisko Európskej únie voči TikTok Lite prichádza po nedávnom odhlasovaní zákona v USA, ktorý by mal priniesť radikálne zmeny v štruktúre spoločnosti prevádzkujúcej sociálnu sieť TikTok. Na tému upozornil Tech Crunch. Podľa legislatívneho návrhu by mal ByteDance odpredať svoj podiel americkej spoločnosti do 9 mesiacov od jeho schválenia. Za zákon hlasoval americký senát v pomere 360-58.
Americký prezident Joe Biden sa už vyjadril, že podporuje ideu, aby TikTok v USA vlastnila americká spoločnosť (Politico). Očakáva sa, že keď zákon prejde zo senátu do oválnej kancelárie, tak ho Biden okamžite schváli. ByteDance – teda TikTok – sa proti nemu takmer určite odvolá.
Aký máte názor na snahu svetových veľmocí obmedziť TikTok? Súhlasíte s nimi, alebo si myslíte, že čínska spoločnosť má právo podnikať si, ako chce? Napíšte nám vaše názory na situáciu do komentárov.