TIP na film: Barry Lyndon | Epický príbeh legendárny vďaka svojim zložitým vzťahom – pomaly horiace majstrovské dielo

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Epická historická dráma sa do kín dostala v roku 1975. Scenár podľa knižnej predlohy napísal, produkoval a režíroval sám Stanley Kubrick. Je známa vďaka mnohým veciam. Dnes si niektoré z nich preberieme a povieme si, prečo sa film oplatí vidieť. S dĺžkou 187 minút bol v čase vydania považovaný za neuveriteľne nudný a len málokoho zaujal. V mnohých nových dotazníkoch a rebríčkoch sa však v dnešnej dobe umiestňuje na vysokých priečkach. Bezpochyby ide o jedno z najprepracovanejších Kubrickových diel. Mnohými je dokonca označovaný za jeden z najlepších filmov vôbec.

Barry Lyndon tip na film
Zdroj: pinterest.com

Obsiahly príbeh s tempom slimáka je neuveriteľne realisticky pútavý

Filmy ako Barry Lyndon je jednoducho nemožné odpísať iba kvôli jeho dĺžke, ako by ste to možno spravili s inými snímkami. Pri sledovaní príbehu musíte byť trpezlivý. Ak sa však dostatočne sústredíte a nad dejom sa zamýšľate, neúmyselne do neho kompletne vkročíte. Príbeh samotný rozpráva o udalostiach, ktoré sa odhrávajú okolo Redmonda Barryho, nášho protagonistu. Jeho život je plný náhod (či už šťastných alebo nešťastných), bitiek, smrti a žien. A ako celok to všetko tvorí neskutočne emotívny zážitok.

Príbeh postupuje pomaly, ale so stálym tempom. To nám dáva možnosť si udalosti trvajúce niekoľko desaťročí vychutnať behom jedného večera. Počas celého filmu je na plátne viac než jasný vývoj nášho protagonistu a jeho zmeny. Zmeny k lepšiemu, ale aj tie negatívne. A tým sa dostávam ku ďalšej veci, ktorú Barry Lyndon zvládol tak bravúrne. Originalita postáv je realistická, s reálnosťou sa automaticky spája tragickosť. Herci, všetci do jedného, tieto komplexné emócie, ktoré sa spájajú s dramatickým príbehom podobných rozmerov zahrali perfektne. Neprehnane (teda ak si to situácia nevyžiada) to všetko zvládnu povedať aj bez slov iba jednoduchým pohľadom.

Barry Lyndon tip na film
Zdroj: bauldelcastillo.blogspot.com

Umelecké dielo z technického hľadiska

Európa 18. storočia je vyobrazená tak dôveryhodne, že sa človeku pri epicky obrovských scénach, odohrávajúcich sa na zámku či neuveriteľne obrovskom sete až zatočí hlava pri pomyslení na organizáciu a ťažkú prácu, ktorú si natočenie filmu vyžiadalo. Všetko sa to napokon vyplatilo a snímka vyhrala 4 zlaté sošky. A to celkovo zo siedmich nominácií na Oscara. Jedna z nich bola zaslúžene za dizajn kostýmov. Tých sa muselo kvôli produkcii zhromaždiť a ušiť stovky kusov – bez straty na kvalite a detailoch.

Práca s kamerou a osvetlením je absolútne brilantná. Väčšina scén je natočených bez akýchkoľvek dodatočných štúdiových svetiel. Dokonca aj scény z interiéru často krát neboli osvetlené ničím iným, než zopár sviečkami. Hudba je na tom rovnako vznešene, ako každý iný aspekt filmu. Tá dokonalo podporuje to, čo vidíme a cítime.

Film Barry Lyndon patrí medzi legendárne diela, ktoré by si mal každý z nás pozrieť z rôznych dôvodov. Niekoho zaujme príbeh, niekto zostane ohromený hudbou, zopár z nás zaujme estetika a celkový vzhľad no všetci by sme mali uznať, že ide o vskutku jedinečný kúsok kinematografie. Určite to stojí za to a so štipkou trpezlivosti to neoľutujete.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -