TIP na film: Chlapec v pruhovanom pyžame
Väčšina ľudí pozná Druhú svetovú vojnu iba z hodín dejepisu na základnej a strednej škole. Naučili sme sa dátumy, mená ľudí, hlavné udalosti. No ani sa nezamýšľame nad tým, ako to v Nemecku počas tej doby mohlo naozaj vyzerať. A ako sa na takúto situáciu dívajú deti? Vo filme Chlapec v pruhovanom pyžame sa vraciame v čase do obdobia Druhej svetovej vojny do nacistického Nemecka a všetko sledujeme očami dvoch chlapcov, ktorí sa aj napriek tým najväčším rozdielom dokázali spriateliť.
Náhľad do deja
Osemročný Bruno je synom nacistického dôstojníka. Spolu s Brunovou matkou a sestrou žijú pokojný a vďaka postaveniu jeho otca nadpriemerný život v Berlíne. Toho však povýšia a ich rodina sa musí presťahovať na dedinu. Bruno príde o svojich kamarátov a jeho sestra je už príliš stará na to, aby sa s ním hrala. Otec naňho má čoraz menej času. Z nudy skúma nový dom.
Zistí, že z jeho okna vidí na podivný oplotený areál v diaľke, z ktorého občas vychádza hustý smradľavý dym. Je mu povedané, že to je farma a musí si vymeniť izbu so sestrou, aby sa na to nepozeral. V jeden deň sa rozhodne preskúmať okolie domu a dostane sa až k „farme“. Za ostnatým plotom sedí malý vystrihaný chlapec v pásikavom pyžame. Čo Bruno nevie je, že „farma“ je v skutočnosti koncentračný tábor vytvorený na elimináciu a zotročenie hlavne Židov, no aj iných menšín.
Bruno sa s chlapcom menom Shmuel skamaráti a chodí ho navštevovať. Rozprávajú sa a hrávajú spolu rôzne hry, ktoré im plot dovolí. Brunova rodina popritom zažíva krízu. Jeho sestra sa začne prejavovať extrémne pronacisticky, jeho otec má hrozne veľa práce. Okrem toho sa Brunovi rodičia začnú hádať o náplni práce Brunovho otca. Do ich domu začnú chodiť významní ľudia a všetko sa len komplikuje.
Do toho všetkého chlapci začnú vymýšľať, ako sa dostane Bruno dnu, pretože Shmuel nevie nájsť svojho otca. Dostane sa Bruno do koncentračného tábora, alebo ho jeho rodina včas zastaví? Ako sa k svojej práci postaví jeho otec, keď zistí, kam sa jeho syn chodieva hrávať?
Prečo sú takéto filmy dôležité?
Film vznikol v roku 2008 a trvá približne hodinu a pol. Jeho predlohou je rovnomenný román od Johna Boyna. Je veľmi náučný, no aj veľmi smutný a krutý. Tematika druhej svetovej vojny a koncentračného tábora je pre divákov stále veľmi citlivá a tak film nie každý zvládne dopozerať.
Chlapec v pruhovanom pyžame odhaľuje túto tému aj z iného pohľadu, než aký sme dostali v škole. Dokáže v nás prebudiť porozumenie so situáciou nemeckých dôstojníkov, no aj prehĺbiť náš odpor k holokaustu. Je určite dôležité venovať sa tejto téme aj neformálnym spôsobom v prostredí inom než škola. Je to téma, ktorá značne poznačila svet, v ktorom teraz žijeme, a pred ktorou si nesmieme zakrývať oči.
Čo sa dialo počas druhej svetovej vojny by sa už nemalo opakovať. To nás naučili už v škole aj doma. No vedieť, že to bolo zlé a vidieť, prečo to bolo zlé, je rozdiel. Každý by mal vidieť aspoň jeden film s touto tematikou. A ak nie ste fanúšikmi dokumentov a náučných filmov, práve Chlapec v pruhovanom pyžame je pre vás.
Hodnotenia filmu:
CSFD.cz – 84%
IMDb.com – 7,8/10
Rotten tomatoes – 63%