TIP na film: Pátranie
Aneesh Chaganty je pomerne neznámy, ale talentovaný americký režisér. V roku 2018 sa cez festival Sundance úspešne dostal do povedomia okruhov filmových producentov a fanúšikov po celom svete. Debutový film Pátranie mu otvoril dvere do pomerne vyššie financovaných projektov a už v priebehu tohto roka by nám Chaganty mal priniesť zaujímavý horor s materinskom tematikou – Run.
Na filme Pátranie nie je najlepšia iba jeho forma, všetko sa tu odohráva cez digitálne monitory alebo obrazovky telefónu, ale hlavne, ako perfektne a inteligentne ju vo svojom žánri využíva.
Očami obrazovky
Určite poznáte niektoré snímky, poväčšine horory, ktoré využívali napríklad videohovory cez sieť k docieleniu strašidelných prvkov. Keďže na to nie je potrebný nejaký vyšší rozpočet, takýchto filmov vyšlo viac než dosť. Hlavne boli ale cielené pre mladšie publikum a veľmi neoplývali kvalitou alebo originálnym nápadom.
Pátranie sa na to snaží ísť trochu inak, ale treba povedať, že v napätí počas celého príbehu budete v tomto prípade taktiež.
Dejom prechádzame cez starostlivú postavu Davida Kima (hádam najznámejší juhokórejský herec John Cho), ktorému sa bez stopy stratí 16-ročná dcéra Margot. Polícia je v tomto prípade bezradná. Postupne sa čas na nájdenie dcéry nebezpečne naťahuje a nikto nemá tušenie, kde by mohla byť. David nechce iba sedieť so založenými rukami a preto sa rozhodne s pátraním pomôcť.
Kde nájsť najviac informácií o vašom dieťati, keď nie v jeho počítači? Sociálne siete, blogy, anonymné zoznamky, náhodné fotografie a videá, všetko slúži ako informácie, ktoré Kimovi krok za krokom odhaľujú, že život Margot bol úplne iný, ako si sám myslel.
Čím viac pátrate, tým viac sa vzďaľujete od odpovede
Je to zvláštny pocit, keď si myslíte, že poznáte svojho najbližšieho a potom, keď sa za vami zavrú dvere, tak je to úplne iná osoba. S nemazaných archívov sa cez displej monitora taktiež dozvedáme, že si v dávnej dobe obaja museli prejsť ťažkou rodinnou tragédiou, čo ako hlavný dôvod zmenilo ich aktuálne správanie k ľudom naokolo.
Otec číta všetky jej staré správy, alebo aj četuje a streamuje s jej blízkymi „kamarátmi“. Nie len, že mu všetko ukazuje stránku svojej dcéry, o ktorej vôbec nevedel, ale jeho pátranie ho dovedie do uličiek, ktoré vôbec nie sú tak neviditeľné, ako si všetci na začiatku mysleli. Niečo tu nesedí. Začína obviňovanie vlastnej rodiny, policajtov, ako aj bývalých dcériných priateľov.
V detektívnej hre je ale iba jeden víťaz, ten kto pozná pravdu. Uniesol ju niekto? Odišla sama? Sú v tom drogy? Znásilnil ju niekto? Odišla kvôli svojmu otcovi? Je mŕtva, zahrabaná na záhrade? V tomto bode sú bohužiaľ všetky možnosti správne. Film sa s vami bude hrať ako mačka s myšou a až neskôr začnete premýšľať, že nie všetky slepé uličky sú naozaj slepé.
Spracovanie
Pátranie robí všetko presne tak, ako zamýšľal a robí to perfektne. Jedná sa o jeden z najlepších filmov, kde bola využitá takáto audiovizuálna digitálna podoba na obsah, ktorý sa pozeráme. Počas celého času budeme sledovať iba obyčajné investigovanie medzi článkami, textom správ alebo fotkami z detstva, ktoré je ale viac napínavé, ako iné filmy v jeho podobnom duchu.
Nielen funkčnosť strihu a strhujúca hudba robia z Pátrania neuveriteľnú skladačku puzzle, po ktorej si na konci uvedomíte, že vám už nezostali žiadne nechty na obhrýzanie. Za všetkým hľadajte dobrý scenár a v tomto prípade je to pravidlom číslo jedna. Po niekoľkých silných zvratoch si budete vravieť, ako ste to nemohli vedieť skôr, aj keď to bolo dopredu úplne jasné.
O prekvapenia v tomto filme nie je žiadna núdza. Odporúčam tiež kvalitný pohľad na scenáristickú stránku veci od LFTS. Treba uznať ale aj hereckú prácu John Cha, ktorý sa veľmi v dramatických rolách neobjavuje, ale keď už áno, stojí to za to. S jeho charizmatickou postavou sa stotožníte veľmi rýchlo a vás začne vyvrcholenie tohto tajuplného prípadu tak isto zožierať, ako aj jeho.
Žijeme dvakrát. Raz reálne a raz online
Pátranie patrí svojím detektívnym a psychologickým žánrom k filmom, kde nemôžete nechať váš mozog odpočívať. S nespočetne množstvom informácií na ploche počítača, alebo facebookovej nástenke, si začnete vyberať iba tie, ktoré sú dôležité pre úspešne vyriešenie pavučinového príbehu.
Vy sa stanete podobným pátračom, ako otec stratenej dcéry a možno vás prekvapí (alebo uistí), koľko údajov a citlivých informácií ľudia na internet vlastne dávajú. V dnešnej dobe závislostí nie len na sociálnych sieťach, film Pátranie chytro ukazuje, že naše celé životy sa postupne presúvajú do digitálnych jednotiek a núl.
Hodnotenia filmu:
CSFD.cz – 77%
IMDB.com – 7,6/10
Rotten Tomatoes – 92%
Film Pátranie vás nezaujme iba v tom prípade, pokým ste ho nevideli. Môžete sa s nami o vaše názory podeliť v komentároch.