TIP na film: Ranený Anjel | Ranenyy Angel je film o tom, čoho my nebudeme nikdy schopní

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

Tip na film: Ranený Anjel

Dnešný Tip na film: Ranený Anjel si pamätám takmer presne, keď som ho prvý krát videl v parku kultúry. Písal sa rok 2016, bol práve 22. jún, v Košiciach bežal Art Film Fest a ja som rozmýšľal na aké filmy sa oplatí ísť. A z ponuky som toho veľa nepoznal, tak som to vsadil na náhodu. Bol slnečný deň. Jeden film som už mal za sebou, a potom prišiel tento film. A ja som sa zamiloval. Každý film na Art Film Feste bol niečím výnimočný a svojim spôsobom aj veľkolepý. Ale Ranenyy Angel, alebo aj Ranený Anjel bol skvost, ktorý dokázal roztlieskať celú sálu divákov. Pozrime sa, prečo je tento film taký výnimočný.

Ranenyy Angel
Zdroj: hollywoodreporter.com

Výnimočná retrospektíva

Tento film natočil chlapík menom Emir Baigazin a je to mnohonásobne lepšia dráma než dráma dnešných vekov. Film sa odohráva v polovici 90. rokov, v kazašskej dedine. Film je kazašskej produkcie, čo ho robí ešte zaujímavejším. Rozpráva o osudoch 4 chlapcov skrz retrospektívnu kompozíciu, teda príbeh každého z chlapcov vidíme zvlášť, no na konci sa ich osudy stretnú.

  • Prvý chlapec, Balapan, krásne spieva, no spolužiaci ho vedú na zlé chodníčky, pretože si myslia, že používať päste je lepšie. A tak sa chlapec dostáva do nepríjemných konfliktov, a proti svojej vôli prichádza o svoju budúcnosť vo svete hudby.

  • Zharasa trápi, že si jeho otec nevie nájsť prácu, po tom čo bol prepustený z väzenia a tak Zharas príležitostne pracuje u obchodníka s obilím. Podmienky, za ktorých pracuje nie sú vôbec príjemné, a určite by to nerobil, ak by nemusel, no realita je iná.

  • Zhaba sa túla okolím, prehľadáva ruiny a zbiera kovy, ktoré následne predáva, ak majú nejakú hodnotu. Natrafí na troch chlapcov, zanedbaných chlapcov, ktorí bývajú v opustenom tuneli. No v tuneli sa to trošku zvrtne.

  • Posledný z chlapcov, Aslan, sa pripravuje na skúšku z medicíny. Vyzerá to tak, že ho čaká sľubná budúcnosť. No po tom čo sa dozvie, že jeho priateľka musí podstúpiť interrupčný zákrok, razom sa úplne všetko zmení a Aslan začne byť zvláštny. Z nepochopiteľných príčin si začne pestovať v tele strom, aj keď nevieme či je to vôbec možné.

    ranenyy angel
    Zdroj: berlinale.de

Hodnota života

Môže sa Vám zdať, že tieto príbehy sú veľmi odlišné, no pri tom ich spája jedna základná, neprehliadnuteľná vec. Všetky príbehy sledujú dospievajúceho teenagera v komplikovanej situácii v čase veľkých zmien. Vo svete bez morálnych noriem je dospievanie ťažšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Kazachstan, ale aj mnohé iné krajiny, majú úplne odlišnú kultúru od tej našej. Nie všade je základom života internet, alkohol, chodenie von s priateľmi a podobne. Niekde predstavuje základ života samotný život a existencia. Niekde bojujú o svoj život a možno nikdy nezistia, čo je to internet, ale svojim spôsobom žijú viac než my.

ranenyy angel
Zdroj: capricci-international.com

Čo ak…?

Plytváme svojimi životmi, a naháňame sa za niečim, čo pre niekoho môže byť rozprávka, ktorú rozprávajú deťom pred spaním. Tie krajiny možno sú technologicky za nami, ale duchovne sa od nich máme čo učiť, pretože veria v to, že prežijú. A prežijú. Nepotrebujú to čo my. Čo by robilo Slovensko, ak by sme sa zrazu ocitli v post-apokalyptickom svete, kde by sme chodili po púšti, a hľadali kovy za pár drobných?

Nadčasový vizuál

Ranenyy Angel nie je výnimočný len tým, čo nám chce zdeliť, a akým spôsobom to podáva. Má tiež úžasnú kameru. Vlastne celá vizuálna stránka je nadčasová. Predpokladám, že mnohí z Vás ešte niky nevideli film z Kazachstanu, alebo nejakej susednej krajiny, (Rusko sa nepočíta, Rusko je všade). A bolo to s nejakou intuíciou, že také krajiny ani nemôžu mať rozvinutý filmársky priemysel. A možno je to aj pravda, určite neprodukujú toľko čo napríklad Európske krajiny. No film ako je Ranenyy Angel Vás presvedčí o tom, že by ste mali pouvažovať nad vaším názorom na filmárstvo v týchto krajinách.

Ranenyy Angel
Zdroj: capricci-international.com

Aby som nezabudol, Ranenyy Angel je súčasťou väčšieho celku. Súčasťou trilógie o problémoch dospievania pohľadom východnej kultúry. Prvý diel má názov Uroki Garmonii, alebo po našom Hodiny Harmónie. Ranenyy Angel je druhým dielom trilógie, a posledný diel zatiaľ ešte neexistuje. Môj názor na tento film je, že by ho mali povinne púšťať v každej jednej škole. Lebo si zaslúži väčšiu pozornosť, než je tomuto filmu daná.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -