Teória všetkého je strhujúci životopisný film o Stephenovi Hawkingovi
Stephen Hawking bol známy vedec a popularizátor vedy s veľmi svojským zmyslom pre humor a silnou charizmou. Celý život trpel amyotrofickou laterálnou sklerózou, ktorú mu diagnostikovali vo veku 21 rokov. Prognóze dvoch až troch rokov života, ktorú mu v tom čase dali lekári, vzdoroval dlhých 55 rokov.
Choroba, aj keď postupovala relatívne pomaly, ho časom pripútala na vozík. V roku 1985 musel po silnom zápale pľúc podstúpiť tracheotómiu, po ktorej stratil hlas. Od roku 1997 používal na komunikáciu elektronický hlasový syntetizátor, ktorý pracoval so softvérom Equalizer a EZKeys a ovládaný bol pomocou jedného prepínača. Neskôr sa ovládanie zmenilo a Hawking začal používať infračervený senzor pohybu jeho líca, ktorý mal zabudovaný v okuliaroch.
Počas života sa profesor Hawking venoval výskumu, popularizácii vedy, no vidieť ho bolo aj vo viacerých seriáloch a filmoch. Aj napriek zdanlivej neschopnosti komunikácie nám Hawking celý svoj život dokazoval, že ľudská myseľ, na rozdiel od fyzického tela, nepozná hranice.
Príbeh známeho vedca vo filmovej podobe
Životopisný film Teória všetkého vznikol ešte v roku 2014. Natočený bol podľa spomienkového spisu Jane, prvej ženy Stephena Hawkinga. S prevádzaním príbehu do filmovej podoby a zachovania autenticity pomáhal aj samotný profesor so svojou bývalou manželkou. Celá snímka slúžia ako pocta nielen známemu teoretickému fyzikovi. Dej filmu vo svojom celku rozpráva milostný príbeh tejto dvojice a Hawkingov inšpiratívny boj s chorobou. Je nesmierne emotívny a reálny.
Emócie, ktoré film ukazuje, sú podané s takou presnosťou a vážnosťou, akoby boli matematicky vypočítané. Celok však bez pochýb stojí na jednej jedinej veci: hereckom obsadení. Samozrejme rozprávam prevažne o centrálnom výkone, ktorý podal Eddie Redmayne v úlohe titulného Hawkinga. Jeho herectvo je absolútne fantastické, ohromné a úprimne hlboké. Zo začiatku ešte študenta vidíme ako mierne nemotorného mladíka, ktorý má občas nakrivo okuliare či zvláštne pohne ramenom. Počas vyhradených dvoch hodín, ktoré film dostal na prerozprávanie celého života, sa však Redmayne postupne a hlavne plne transformuje do vykrútenej postavy, ktorá navonok nepôsobí zdravo.
Eddie Redmayne v tomto výkone nie len zručne napodobňoval, do úlohy sa vžil. Pozerať sa na to, ako sa jeho tvár a telo postupne deformujú – sami v sebe cítite, ako je to reálne a dokonca vám to spôsobí nepohodlie či odpor. Aj práve preto si herec za stvárnenie známeho, teraz už zosnulého profesora, zaslúžil Oscara za Najlepšieho herca v hlavnej úlohe. Mimochodom, od Akadémie snímka obdržala až 5 nominácií.
Stephen ako polovica Hawkingovcov
Hlavný emocionálny faktor filmu avšak pramení z traumy choroby, ktorá spôsobuje zmätok v páre, ktorý tvoria Stephen a Jane. Teórii všetkého sa podarilo niečo takmer nemožné a medzi životopisným snímkami nevídané. Film nám vyobrazil skutočných ľudí v skutočnom vzťahu, ktorý dokonalo funguje a nadväzuje na príbeh podložený rešpektom a láskou.
Tu nás zasa ohromí herečka Felicity Jones, ktorá si zahrala Jane Hawkingovú. Na druhej strane Redmaynea hrá perfektne a navzájom sa skvelo doplňujú – podobne, ako to bolo aj v skutočnej rodine Hawkingovcov. Jones si absolútne zaslúži obdiv a ešte viac pozornosti od kritikov. Jedna obzvlášť zručne a úmyselne rezervovane zahraná scéna tesne pred koncom vás ako diváka zaplaví a emocionálne pridusí, až sa vám zakrúti hlava.
Netreba nič dodať, treba pozrieť
Teória všetkého je majstrovsky natočený životopisný film, ktorý má veľkú váhu. Príbeh je úžasný a hlavne realistický. Vo filmovej forme je však podaný s nadhľadom na vec a dokonalým spracovaním, nech už je reč o réžii Jamesa Marsha, nádhernom vzhľade, skvelej hudbe zosnulého Jóhanna Jóhannssona či perfektných hereckých výkonoch. Nemôžeme nič iné než film odporučiť.