TIP na film: Vrana
Komiksové filmy ponúkajú únik zo všedných dní asi najviac zo všetkých filmových žánrov. Život ich hrdinov je taký, aký by sme často chceli žiť aj my. Komiksové svety sa stále rozrastajú a fanúšikovské základne taktiež. Adaptácie marvelovských komiksov vytvorili za pár rokov bohatý farebný vesmír plný postáv, príbehov a fanúšikovských konšpirácií. Vrana, film podľa skvelého komiksu, je iná.
Svet Vrany je jednoduchší, no temnejší a realistickejší. Pripomína skôr nočnú moru, ktorá sa ale s príchodom nového dňa nekončí. Film sa stal jedným z kultov deväťdesiatych rokov a dočkal sa niekoľkých pokračovaní. Tie však veľa vody nenamútili, a dnes sa vraciame hlavne k pôvodnému filmu z roku 1994.
Moderná gotická romanca
Je 30. október, Eric Draven, gitarista rockovej kapely Hangman’s Joke, sa so svojou priateľkou Shelly nevie dočkať svadobného dňa. Ten má prísť nasledujúci deň, na Halloween, no nakoniec je všetko inak. Do ich bytu vtrhnú členovia gangu, ktorý slúži pre kriminálnika Top Dolara, a obaja umierajú. Zlo však má byť potrestané. Necelý rok po nešťastí sa na Ericov náhrobný kameň usadí vrana. S týmto krkavcom je spojených mnoho mýtov a symbolov, v našom filme pôjde o znovuzrodenie. Eric teda pomaly stáva z mŕtvych a vyráža za pomstou.
Na rozdiel od spomínaných Marvel filmov, Vrana ponúka veľmi jednoduchý príbeh o pomste. Tá je sama o sebe silným ľudským aktom, vo filme nám zložitejší dej a prepracovanejšie postavy nechýbajú, chceme len, aby vinníci boli čo najskôr potrestaní. Gitarista si samozrejme najprv trochu zahrá na gitare, a potom sa konečne pustí do práce. Zločincov likviduje jedného po druhom a to v štýle najlepších akčných filmov tej doby. O efektné bojové scény rozhodne nebude núdza.
Pôsobivá komiksová adaptácia
Vrana prišla do kín po dvoch úspešných komiksovkách, pričom obe natočil ten istý režisér. Boli to pochopiteľne filmy Batman z roku 1989 a jeho temnejšie pokračovanie Batman sa vracia z roku 1992. Neviem, či bol na tvorcov vyvíjaný tlak natočiť niečo podobné, no ak aj áno, na výsledku to našťastie nie je badať. Pohľad na špinavé veľkomesto nepripomína expresionistický vizuál, kulisy a veľkoleposť Burtonových filmov. Zadymené ulice zmáčané dažďom vyzerajú na komiksové pomery naozaj reálne. Skôr ako Jokerovu bandu, by ste v uličke stretli trosku, ktorá by nápadne pripomínala vášho bývalého spolužiaka zo základnej.
Film je pomerne vernou adaptáciou. Nájdeme v ňom niektoré dialógy v podobe, v akej boli napísané aj v predlohe, napríklad v scénach, v ktorých Eric loví svojich protivníkov. Tvorcovia zároveň úspešne preniesli atmosféru pôvodného filmu bez toho, aby silene kopírovalo O’Barrove čiernobiele ťahy. No viem si predstaviť, že Vrana by mohla zaujímavo fungovať trebárs v štýle zaujímavého filmu Renesancia z roku 2006.
Scenáristi ale predsa len pridali aj zopár vlastných drobností. Napríklad dvojica zaľúbencov umrie 30. októbra, v noci, známej ako Devil’s Night, počas ktorej vraj kedysi skutočne dochádzalo k výtržnostiam. Eric sa vo filme tiež dočká priezviska, hoci v komikse by ste ho tiež hľadali márne.
Kultový nielen film, ale aj soundtrack
Tvorcovia preniesli ducha predlohy aj tým, že kládli dôraz aj na hudobnú zložku. Soundtrack, na ktorom sa objavili vrcholné rockové kapely tej doby, sa v USA predalo niekoľko miliónov, je dnes vnímaný ako neoddeliteľná súčasť odkazu filmu. Za vypočutie ale stojí aj pôvodná hudba k filmu, o ktorú sa postaral skladateľ Graeme Revell. Každá z použitých piesní svojim vlastným spôsobom prispela k neopakovateľnému filmovému zážitku.
Pri použití piesní vo filme je dôležité jednak to, aby oslovené kapely aspoň trochu rozumeli filmu, no hlavne to, aby ich skladby vedeli tvorcovia použiť v tých správnych scénach. To vo Vrane vyšlo na jednotku. Z tohto pohľadu najlepšie obstáli Nine Inch Nails s piesňou Dead Souls a hlavne The Cure s Burn. Tá zaznie hneď na začiatku v scéne, v ktorej sa Eric driape z premočeného hrobu. Scéna je jednou z najikonickejších v celom filme.
Film troch mien
Vrana je filmom troch mien. Tým prvým je tvorca predlohy, v „undergrounde“ stále aktívny James O’Barr. Tak, ako mnoho iných osamelých detí, aj James trávil voľný čas pozeraním filmov a listovaním si v komiksoch. To v ňom rýchlo prebudilo vlastnú predstavivosť a podnietilo kreativitu. Postupne sa naučil, ako príbehy nielen kresliť a vymýšľať, ale aj ako ich rozprávať. V osemnástich ho však zastihla tragédia. Jeho priateľku, s ktorou dokonca plánoval svadbu, zabil opitý vodič kamiónu. Zatiaľ čo film tragická udalosť takmer pochovala, tu vďaka nej vznikla komiksová klasika. Prvé skice Vrany sú poznačené bolesťou a smútkom zo straty. O’Barr bol už vtedy hudobným fanúšikom, sám hral v niekoľkých kapelách. To je z jeho tvorby jasne cítiť. Vrana je film, ktorý by bez hudby nemohol tak dobre fungovať.
Po úspechu filmu prišla, okrem iných, aj ponuka z DC Comics na vlastný batmanovský príbeh. Keď však nové vedenie DC uvidelo prvých tridsať strán, dostal O’Barr stopku. Punkový Bruce Wayne nebola práve postava vhodná pre mainstreamovú distribúciu. O’Barrova tvorba bola osobnejšia, tvoril hlavne pre seba, čo je fajn, no nie vždy sa to stretne so zámermi producentov a „tých ostatných“.
Druhým mužom filmu je režisér Alex Proyas. Jeho cesta za úspechom je napohľad menej zaujímavá. Najprv štúdium na filmovej škole, potom videoklipy a reklama, a nakoniec Hollywood. S Vranou jeho meno zažiarilo, no odvtedy bola jeho kariéra skôr rozporuplná.
Vyčnieva z nej snáď len neo-noir sci-fi Smrtihlav. Ten síce zarobil oveľa menej, ako naša klasika, no tiež získal status kultu a napríklad taký Christopher Nolan ho spomenul ako jeden z filmov, ktoré inšpirovali jeho Počiatok. Ďalšie filmy veľa chvály nepobrali ani u kritikov, ani u filmových fanúšikov. Tí si v roku 2021 spomenú hádam len na Ja, robot z roku 2004, ktorý dopadol pomerne dobre.
Rýchly koniec rozbehnutej kariéry
Zdroj: bloody-disgusting.comBrandon Lee, ako syn Kung-fu legendy, bol predurčený buď k herectvu, alebo k bojovým športom. Mladý Brandon mal nadanie na oboje, no skutočne sa predviedol len v akčných scénach, kde mu to kopalo skoro tak, ako otcovi. Vnímavejší divák však mohol v jeho herectve postrehnúť aj talent, s ktorým Lee mohol vykročiť z vôd akčných filmov smerom ku serióznejším projektom. Vrana mal byť ten film, vďaka ktorému by sa to mohlo podariť.
No navždy tomu zabránilo nešťastie, ktoré pozdvihlo film do výšin, v ktorých by ste komiksový film našli len ťažko. Niekoľko dní pred skončením natáčania je postrelený, následkom čoho v nemocnici umiera. Mohol za to funkčný projektil, ktorý sa do zbrane dostal. Brandon Lee zomrel niekoľno dní pred svadbou s priateľkou Elisou Huttonovou.
Film Vrana – Hodnotenia:
CSFD.cz – 80 %
IMDb.com – 7,6/10
Rotten Tomatoes – 83 %
Páčil sa vám pôvodný film z roku 1994? Tešíte sa na možný remake? Podeľte sa s nami o názory v komentároch!
Zdroj: nerdteam30.com, crystalcrowgraphicnovel.blogspot.com