TIP na film: Vyvolený
Režisér M. Night Shyamalan bol koncom 90. rokov jedným z najlepších hollywoodskych režisérov. Kritici o ňom dokonca hovorili ako o novom Hitchcockovi. Toto bolo dosiahnuté jeho vysoko oceňovanou „Holy trilogy„. Spadali do nej filmy Šiesty zmysel, Vyvolený a Znamenia. Vynikajúce trilery, z ktorých sa okamžite stali klasiky.
Shyamalanov nasledujúci film Osada divákov rozdelil. Potom to už šlo bohužiaľ dole vodou s filmami ako Udalosť, Avatar: Posledný vládca vetra a Po zániku zeme. A aj keď Shyamalan v poslednej dobe natočil zopár zaujímavejších filmov, genialitu jeho rannej tvorby už pravdepodobne nedosiahne. A ani nemusí.
Z pomedzi „svätej trilógie“ bol vo svojej dobe Vyvolený najviac nepochopeným filmom. Nemyslím to negatívnym spôsobom, film zožal veľmi kladné recenzie, aj keď sa väčšina ľudí zhodla na tom, že po Šiestom zmysle šlo o mierne sklamanie. Nepochopený bol geniálny spôsob, akým Shyamalan tému vo Vyvolenom spracoval.
Náhľad do deja
Príbeh sa začína katastrofálnou haváriou vlakov. Plne obsadený vlak bol roztrhnutý na niekoľko kusov. Úlomky sa nachádzali až jeden kilometer od miesta nehody. Zo 108 cestujúcich a siedmich členov posádky zázračne prežil jediný človek – David Dunn (Bruce Willis). A to bez jediného škrabanca.
Prečo práve on? David Dunn je človekom, ktorý cíti, že nerobí to, čo by mal – že nenapĺňa svoje poslanie. Pracuje ako strážnik na futbalových zápasoch, vedie nefungujúce manželstvo a má syna s ktorým pomaly stráca kontakt. S odpoveďami prichádza záhadný Elijah Price (Samuel L. Jackson). Ten Davidovi vysvetlí, že jeho život nikdy nebol tak obyčajným, ako si myslel.
Spracovanie
Vyvolený bol vo svojej dobe obeťou zlého marketingu. Štúdia sa ho snažili predať ako tajuplný, mysteriózny triler. A áno, aj keď Vyvolený tento opis spĺňa, je niečim viac. Vo svojej podstate je to film o Supermanovi, ktorý nevie, že je Superman. Je to prevedenie superhrdinského mýtu tak, ako sme ho ešte nikdy nevideli, predtým, ako to bolo cool.
Musíme brať do úvahy, že okolo roku 2000 boli komiksové filmy podradnejšou zábavou, ktorú na pár výnimiek nikto nebral vážne. Podobne ako samotné komiksy, keď začali prvýkrát vychádzať. Povedzme, že filmy ako Batman a Robin (1997), Catwoman (2004) a Daredevil (2003), komiksové adaptácie veľmi dobre nezastupovali. Toto bolo dávno predtým, ako sa všetci začali tváriť, že sú komiksoví geekovia.
Shyamalan bol svojim námetom nadčasový a veľmi inovatívny. Zobral archetyp komiksového hrdinu a zloducha, ktorý pretvoril do filmu o hľadaní zmyslu života. Dva protiklady, ktoré vzájomne nájdu zmysel existencie. Nemôžu jeden bez druhého existovať. Avšak táto téma nespočíva iba v tejto chladnej definícii, tá je iba kostrou filmu. Vyplýva najmä z ľudského vnútra dvoch ústredných charakterov, s ktorými sa vieme ako diváci stotožniť.
Témy tohoto filmu, psychológia postáv a veľa konkrétnych scén sú otvorené rozsiahlejšej analýze. Narozdiel od jeho zdanlivých pokračovaní Rozpoltený a Glass, ktoré sú oveľa viac konvenčné a doslovné. Vyvolený je ukážka majstrovskej réžie, premysleného scenáru, metodickej kamery a fantastických hereckých výkonov.
Komiksová forma
Spojenie so svetom komiksov je veľmi jemne naznačované. Obe hlavné postavy majú tiež „svoje farby„. Podobne ako superhrdinovia. David Dunn má zelenú, Elijah Price fialovú. Nie je to len ich oblečenie, ale do ich farieb je ladené aj prostredie v ktorom sa nachádzajú.
Veľa záberov je komponovaných tak, aby pripomínali komiksové okienka. Shyamalan to všetko skonštruoval veľmi nenápadne a uveriteľne, forma na seba zbytočne neupozorňuje. Vo filme sa nachádza veľmi veľa dlhých, premyslených záberov bez strihu. O postavách sa dozvieme veľa bez toho, aby niečo povedali, Shyamalan je výborný rozprávač.
Ako aj ostatné filmy z „Holy trilogy“, je aj Vyvolený veľmi atmosferický. Spôsob, akým postavy komunikujú, je často na prvý pohľad zvláštny, avšak dotvára veľmi špecifickú atmosféru. Postavy medzi sebou často šuškajú. Z týchto scén vychádza pocit intimity, pri ktorej cítime, že týchto ľudí naozaj spoznávame.
James Newton Howard zložil pre tento film podľa môjho názoru najlepší soundtrack svojej kariéry. Tracky ako „Unbreakable“, „Visions“ a „The Orange Man“ patria k tomu najlepšiemu, čo môže filmová hudba ponúknuť. V spojení s vrcholnými scénami filmu je to fakt sila.
Vyvolený je jedným z najoriginálnejších trilerov, aké môžete vidieť. Nadčasový, atmosferický, hlboký a geniálne zrežírovaný. Jednoducho ukážka tých najsilnejších kvalít ranného M. Night Shyamalana.
Hodnotenia filmu:
CSFD.cz – 79%
IMDB.com – 7,3/10
Rotten Tomatoes – 70%