TIP na knihu: Zlodejka kníh
Druhá svetová vojna je ťažká téma. Áno, učíme sa o nej už na základných a stredných školách, no čo presne sa tam dozvedáme? Kedy začala, aké bitky v nej boli a ktoré krajiny sa do nej zapojili… Vieme ale, aké to naozaj bolo? Je to práve kniha Zlodejka kníh, ktorá nám aspoň trochu približuje, aké to bolo byť malým nemeckým dievčatkom počas tejto temnej etapy histórie ľudstva.
Náhľad do deja
Liesel Memingerová je donútená odísť zo svojho rodného mesta do nemeckého mestečka Molching k adoptívnej rodine. Už na začiatku knihy sa stretáva so Smrťou, ktorá v tejto knihe figuruje ako rozprávač. Počas života, a hlavne počas druhej svetovej vojny, sa s ňou stretne ešte niekoľkokrát. V novom domove spozná svoju prísnu adoptívnu mamu Rosy a milého láskavého adoptívneho otca Hansa. Okrem toho si v novej škole nájde najlepšieho kamaráta Rudyho, s ktorým trávi väčšinu svojho voľného času.
Práve jej nový otec Hans ju predstaví svetu nekonečných slov a viet, zviazaných v krásnych knihách. Naučí ju čítať a písať. Jej prvá knižka, ktorú ukradla a neskôr prečítala, je príručka pre hrobárov. Zaľúbi sa do kníh a prečíta všetky, ktoré v novom domove nájde. Neskôr ukradne ďalšiu a ďalšiu knihu. Z domu vážených obyvateľov mestečka, z kopy horiaceho samizdatu.
Tieň druhej svetovej vojny
Okolo celého tohto úsmevného príbehu sa však krúti tieň druhej svetovej vojny a Adolfa Hitlera. Liesel sa musí naučiť, že svoje naozajstné myšlienky a názory môže povedať len doma pred adoptívnymi rodičmi, a že vonku musí prejavovať totalitnému vládcovi úctu. Neraz sa stane svedkom pochodu židov z domovov na vlak, ktorý ich má zaviezť do koncentračných táborov. Jedného žida – Maxa spozná aj osobne, keď ho jej adoptívna rodina schováva pred armádou v pivnici.
Druhá svetová vojna sa chýli ku koncu a Liesel zažije niekoľko hrôzostrašných udalostí. Prehliadky domu, bombardovanie… Všetko, čo by dievča v jej veku zažívať ešte vôbec nemalo. Vlastne by to nemal zažiť nikto, bez ohľadu na to, aký je starý.
Informácie o knihe
Kniha je veľmi smutná a plná ťažkých momentov. Tie sú však popísané ľahkým jazykom a porozumie im aj nenáročný čitateľ. Ak neveríte, že aj pri knihe je možné plakať a prežívať silné emócie, určite vám odporúčam, siahnuť po Zlodejke kníh. Druhá svetová vojna z pohľadu nevinného dievčatka, ktoré nechce od sveta nič viac, iba knižky a príbehy, ktoré by mohla čítať, pohne snáď každým.
Túto knihu napísal Markus Zusak, ktorý sa narodil v Amerike dvom utečencom – otcovi z Rakúska a matke z Nemecka. Práve spomienky jeho mamy na druhú svetovú vojnu a na fašistické Nemecko ho inšpirovali k napísaniu Zlodejky kníh. Okrem tejto knihy napísal aj ďalšie, medzi najznámejšie patria určite Posol alebo Roky pod psa.
Najnovšie vydanie Zlodejky kníh vyšlo v slovenskom jazyku v roku 2016 vo vydavateľstve Ikar. Jej preklad má 480 strán. Populárnou medzi čitateľmi sa stala práve po sfilmovaní – aj tradičná obálka knihy je teraz zamenená za filmovú.