TIP na seriál: Death Note
Death Note, alebo po slovensky Zápisník smrti, je jedno, podľa mňa, z najlepších anime, aké kedy vzniklo. Námet je originálny, nakreslené je veľmi precízne a dej je pútavý a napínavý. Napriek tomu, že sa anime stretáva s kritikou a má svojich odporcov, tento jeden kúsok by som sa vsadila, že sa zapáči minimálne väčšine. Dokonca aj môj otec, päťdesiatnik, si prečítal pôvodnú mangu a pochvaľoval si ju. Avšak ak ste už videli americké, môjho názoru hrozné a dehonestujúce filmové spracovanie toto anime nebude pre vás…
Stačí napísať meno
Príbeh sa odohráva v Japonsku a točí sa okolo študenta menom Light Yagami. Light jedného dňa objaví zápisník, v ktorom sú napísané pravidlá používania. Človek, ktorého meno bude zapísané do zápisníka, umrie. Light si overí jeho pravdivosť. Potom začne konať. Rozhodne sa svet očistiť od zločincov a začne ich vraždiť po celom svete. Do hlavy mu stúpne myšlienka, že by sa mohol stať Bohom nového sveta. Spolu s Bohom smrti, Ryukom, trestajú hriešnikov a vyvolávajú u niektorých obdiv, u iných znechutenie.
Do cesty sa mu ale zapletie tajuplný detektív L, ktorý sa ho rozhodne zastaviť. Takto sa oproti sebe stretnú dvaja géniovia, ktorých IQ predchádza celý policajný zbor aj Interpol. Sledujeme, ako sa L a Kira (Yagami Light) dobiehajú navzájom, obaja odhodlaní zistiť identitu toho druhého. Okrem toho sa príbeh stočí ešte okolo Kirovej obdivovateľky, ktorá vôbec nie je tým, čím sa na prvý pohľad zdá.
Verné zobrazenie
Napriek vymyslenému príbehu a fantasy prvkom je toto anime viac než reálne. Tvorcovia dôveryhodne zobrazili, ako dokáže takéto správanie vplývať na spoločnosť. Vznikajú sekty podporujúce Kiru a jeho obdivovatelia sa dostávajú aj do médií. Zdá sa, že sa svet točí okolo jedinej osoby. Rozdelil sa na jeho prívržencov a odporcov.
Anime zobrazuje aj vnútorné pocity postáv. Odhaľuje nám ich obavy a vidíme, ako si ľudia navzájom prestávajú dôverovať. Ich chovanie je v rozpore so zdravým rozumom. To je ale, paradoxne, prirodzené, vzhľadom na všetko, čím si dennodenne prechádzajú.
Moje odporúčania
Ja som videla toto anime už trikrát celé, čítala som mangu a videla aj japonské hrané adaptácie. A bohužiaľ aj tú americkú, ktorú by som si z hlavy najradšej vymazala. Anime som pozerala vždy v Japončine, čo je podľa mňa najlepšia možnosť. Pomôže navodiť atmosféru inej kultúry. Ako isto viete, Japonsko sa kultúrou od západných krajín líši. Tým, ktorí anime nesledujú a je im táto krajina vzdialená, môžu isté scény pripadať smiešne či dokonca absurdné. Treba počítať s tým, že pre Japoncov je žena postavená nižšie, než muž. Preto ak sa pre tento seriál rozhodnú feministky, musia sa zmieriť s tým, že na vedúcich pozíciach sa proste žena neobjaví, aj keby mesiac protestovali.
Verím, že anime fanúšikovia majú tento masterpiece už dávno zhliadnutý. Tento článok je smerovaný skôr na tých, ktorých anime až tak neláka. Netreba na neho však zanevrieť po zhliadnutí nejakého zlého, afektovaného a infantilného kúsku. Medzi anime sa nachádzajú aj takéto psychologické akčné skvosty, ktoré vám spôsobia štyri mindblow-y behom jednej časti.
Všeobecné informácie
Anime je spravené podľa mangy, ktorá vyšla v roku 2003 a jej autorom je Cugumi Óba. Seriál má 37 približne 20 minútových dielov. Vychádzal v rokoch 2006-2007. Nedávno bol pridaný aj do ponuky Netflixu, čomu som sa veľmi potešila a chystám sa pozrieť si to znova (áno, už štvrtýkrát).
Hodnotenia seriálu: