TIP na seriál: Spartakus
Je to už 10 rokov čo sa na americkej stanici Starz odvysielala prvá epizóda seriálu Spartakus. Seriál, ktorý spočiatku šokoval divákov svojim násilím a explicitnými sexuálnymi scénami, je dnes už kultovou záležitosťou. Na dobu, v ktorej vznikol, to bolo niečo nové, doposiaľ nevidené. Boli tu samozrejme aj iné historické seriály, ale neboli tak odvážne, ako práve Spartakus.
Niekoľko prepracovaných dejových liniek, plnokrvné postavy, intrigy, násilie, vulgarizmy, sex. Na toto všetko sme boli zvyknutý skôr pri filmoch. Spartakus to zmenil a inšpiroval tak vlnu dospelých, historických seriálov. Jedným z najznámejších bol práve obľúbený seriál Hra o tróny, ktorý dostal po úspechu Spartaka zelenú.
Hlavným kreatívnym hlasom pri tvorbe Spartaka bol scenárista Steven S. Deknight. Dnes ho poznáme ako tvorcu úspešného komiksového seriálu Daredevil. Pod jeho kontrolou vznikli 3 série. Krv a piesok, Pomsta a Vojna zatratených. Vznikla aj prequelová séria Bohovia arény a krátka animovaná séria Blood and Sand – The Motion Comic.
Náhľad do deja
Klasický príbeh Tráka, ktorý je zajatý Rimanmi a hodený do gladiátorskej arény. Okradnutý o slobodu, domov a svoju milovanú ženu, sa musí postaviť starovekému Rímu. Pod menom Spartakus bojuje o slobodu na viacerých frontoch. Nie len v aréne, ale aj jej zákulisí. Zrada, korupcia a intrigy vystavujú Spartaka nepretržitej skúške.
Po nekonečnom utrpení, klamaní a ponižovaní pochopí, že ak chce položiť svojich pánov na kolená, musí sa stať niečim viac. Musí sa stať najväčším gladiátorom, aký kedy prelieval krv na posvätnom piesku arény. Musí sa stať vodcom skupiny otrokov, ktorá pretvorí Rímske lesy v peklo. Musí sa stať generálom armády, pred ktorou sa bude triasť celý Rím. Musí sa stať legendou.
Spracovanie
Už pri prvých piatich minútach sledovania Spartaka zistíme, že tvorcovia videli film 300. A veľmi sa im páčil. Celý seriál je totižto rovnako štylizovaný. Drvivá väčšina exteriérov je natočená pred zeleným plátnom, avšak tvorcovia sa nesnažia o reálne vyznenie. Podobne ako v prípade 300 sa jedná o kvázi „komiksový“ look, pri ktorom pozadie pripomína maľbu.
Každá jedna scéna je rôznymi spôsobmi zveličená. Nejedná sa totižto iba o pozadie ale aj akčné scény. Podľa pravidiel seriálu Spartakus obsahuje ľudské telo 100 litrov krvi, z ktorého po prebodnutí, alebo násilnom amputovaní končatiny vystrekne ako islandský gejzír. Toto všetko je samozrejme podporené prehnane veľkolepým soundtrackom.
Prehnané sú aj veľmi explicitné sexuálne scény, pri ktorých musíme viac krát skontrolovať, či náhodou nepozeráme Spartaka XxX. Áno, prehnanosť tohoto seriálu je často úsmevná. Prečo by ste ho teda mali skúsiť? Aj napriek tomuto všetkému je Spartakus kvalitne napísaným seriálom.
Každá jedna epizóda je výborne vystavaná a vypointovaná. Postáv je veľa a väčšinu z nich si obľúbite, záleží vám na nich. Záporáci nie sú zlí len preto, lebo by mali byť. Rovnako ako hrdinovia, sú ľudskými bytosťami, ktoré majú svoje pochopiteľné motivácie. A nie len pri historicky korektnom finále vyroníte slzu.
Prvá séria Krv a piesok sa všeobecne pokladá za tú najlepšiu. Spartaka v nej hrá herec Andy Whitfield, ktorý nás bohužiaľ po jej natáčaní náhle opustil. V posledných dvoch sériách Pomsta a Vojna zatratených ho nahradil Liam McIntyre. Ten je silnou náhradou, avšak Whitfieldovu charizmu nedosahuje. Aj napriek pár kastingovým zmenám a rozpočtovým obmedzeniam si všetky série udržali vysokú kvalitu.
Ak vás to aspoň trochu zaujalo, nabrúste svoj meč a rozpútajte krvavú vzburu otrokov za slobodu a česť už dnes, v pohodlí vášho domova. Spartakus je totižto dostupný na streamovacích službách Netflix a Amazon Prime.
Hodnotenia seriálu:
CSFD.cz – 83%
IMDB.com – 8,5/10
Rotten Tomatoes – 67%