Biela noc 2019
Biela noc 2019 prekvapila hneď tým, že namiesto jednej noci sa z nej stal trojdňový festival. Bratislavu tak od 27. do 29. septembra ožiarilo mnoho inštalácii. Ak nás sledujete na Instagrame, viete, že my sme sa na ňu boli pozrieť. A v tomto článku vám ukážeme, aká bola tohtoročná Biela noc a to najkrajšie a najzaujímavejšie z nej.
Eurovea a okolie
Svoju večernú prechádzku mestom sme začali pri Eurovei. Ako prvé nás upútali vychádzajúce chápadlá z budov skladov pri Dunaji. Túto inštaláciu vytvorili Filthy Luker a Pedro Estrellas a volala sa Octopus. Keďže sme mali zakúpené aj permanentky, vybrali sme sa aj dovnútra skladov. Tam sme objavili diela od umelkyne Cinzie Campolese.
Prvým z nich bolo Lost Intersection a v ďalšej miestnosti to bolo Broken Panorama (môžete vidieť na fotke). Pri oboch dielach autorka pracuje s priestorom, bielym svetlom a rôznymi zrkadlovými plochami, ktoré svetlo odrážajú. Vytvára tak úžasné svetelné divadlo, ktoré dodáva tmavému priestoru naokolo nové rozmery.
Gamča – Gymnázium Grösslingová 18
Od Eurovei sme sa vybrali smerom do centra mesta. Na Šafárikovom námestí sme sa stratili v hmle, ktorú vytvorila inštalácia Keď svietim, tak som od Lucie Liptákovej. Autorka premenila verejné toalety na záhadný priestor. Spod zamknutej mreže vychádzal biely dym, v okolí sa ozývali monotónne zvuky a občas podzemnými miestnosťami prebleskol lúč svetla. Ostalo na fantázii návštevníkov vymyslieť, čo sa na verejných toaletách odohráva.
Z námestia sme postupovali ďalej, až sme sa dostali do telocvične Gymnázia Grösslingová 18. Tam sme objavili Polarizáciu od Pavola Trubena (môžete vidieť na fotke). Táto inštalácia predstavuje výmenu argumentov medzi dvoma stranami pomocou preblikávajúcich neónových trubíc. Má znázorňovať hádku, odlišnosti a konflikt z dôvodu rôzneho prístupu k informáciám. Svetlá sú umiestnené schválne na školských laviciach, aby ukázali dôležitosť vzdelania pri správnom prístupe.
Kamenné námestie a Námestie SNP
Od Gamče sme postupovali na Kamenné námestie, kde na nás zo zavretého Obchodného domu My svietili tri obrazy s názvom Zranené plátna od Doroty Sadovskej. Autorka vyrezala do maliarskych plátien ľudské telá a ich časti, ktoré znázorňovali ľudí bez domova. Symbolické bolo aj umiestnenie týchto diel, keďže na Kamennom námestí, kde stojí obchodný dom, spáva a žije veľa ľudí bez domova.
Cestou ďalej sme sa dostali do Kunsthalle, kde sme si prezreli inštaláciu od Plastique Fantastique – The Right Pill (môžete vidieť na fotke nižšie). Tá je vyrobená z izotermickej fólie – materiálu, ktorý dostávajú utečenci na ich ceste za lepším životom, aby sa dokázali zahriať. Fólia sa stala symbolom na protestoch proti fašizmu v Nemecku a farby zlatá a strieborná znázorňujú demokratické zmýšľanie. Izotermická fólia má reprezentovať liek proti fašistickému zmýšľaniu.
Od Kunsthalle sme sa vybrali k Starej tržnici, v ktorej bola práve udalosť Noc výskumníkov. Pred Starou tržnicou svietila inštalácia The Essence of Knowledge od Filipa Šicka (môžete vidieť na fotke). Znázorňuje motiváciu ľudského poznania, ktorou je nevyriešený problém. Meniace sa svetlá obkolesujúce guľu v strede predstavujú proces riešenia problému a premýšľania nad jeho rozuzlením.
Smerom k Mostu SNP
Naše cesty viedli ešte hlbšie do historického centra Bratislavy, a ocitli sme sa na Hlavnom námestí. Tam si ľudia mohli vyskúšať život v plastovom dome. Inštalácia sa volá The Big Mass a opäť ju vytvorili Plastique Fantastique. Je to zlúčenina siedmych predošlých inštalácii od týchto umelcov stlačených do jednej veľkej nafukovacej masy, do ktorej sa dá vojsť.
Ďalej sme postupovali do Pálfyho Paláca, kde nás čakali Knihy – Obrazy od Mateja Kréna a Juraja Kréna. Boli to viaceré inštalácie využívajúce knihy. Prvou z nich bola pasáž vyskladaná z kníh a zrkadiel, ktoré tak vytvárali predstavu nekonečného priestoru – nekonečnej knižnice (môžete vidieť na fotke nižšie). O poschodie vyššie sme objavili veľmi podobnú pasáž, kde však knihy nahradili obrazovky premietajúce na sebe položené pohybujúce sa knihy. Druhá pasáž tak nabrala dynamickejšie rozmery.
Okrem toho bola celá výťahová šachta obložená rôznymi knihami a na druhom poschodí sa nachádzalo aj bludisko zo starých kníh. Tieto staré knihy boli zničené rôznymi spôsobmi a pripomínali skôr kryštále či skaly. Prejsť sa dalo iba prvou miestnosťou, no na konci nej boli dvere, ktoré ukazovali ďalšie miestnosti plné rovnakých kníh, ktoré sa tiahli do nekonečna.
Zuckermandel
Biela noc 2019 ponúkala diela vo veľkej časti Bratislavy. Z centra mesta sme sa presunuli k Zuckermandelu. Pri nábreží sme prešli okolo výtvoru od Viktora Freša – Circle Head. Táto socha bola vytvorená podľa tradičných japonských kokeshi bábik. Po schodoch sme ďalej vyšli k ecocapsuli – alternatívnemu ekologickému obydliu, ktoré síce nepatrilo medzi výstavy Bielej noci, no bolo zahrnuté do OFF zóny.
Následne sme si vystáli dlhý rad pred inštaláciou String od Numen/For Use (môžete vidieť na fotke). Práve String nám dovolilo doslova sa ponoriť do diela. Stratili sme sa v spleti modrých lán a vrátili sme sa do detských čias lozenia po preliezkach. Dostať sa dole a von už však nebolo až tak jednoduché.
Filozofická fakulta UK
Vrátili sme sa popri Dunaji do centra a vošli sme na Filozofickú fakultu Univerzity Komenského. Zrazu sme však boli vo vesmíre a dívali sme sa na našu planétu, ako sa nám vznáša nad hlavami. Inštalácia od Lukea Jerrama sa volala Gaia a bola replikou Zeme podľa záberov NASA. Spolu s hudbou od Dana Jonesa sa návštevníci cítili ako astronauti dívajúci sa na našu krehkú a zraniteľnú planétku. Toto dielo patrilo určite medzi jedno z najkrajších na Bielej noci, ak nebolo to najkrajšie vôbec.
Sad Janka Kráľa
Od fakulty sme prešli Starým mostom do Sadu Janka Kráľa a tam sme sa ponorili do spojenia hudby a premietania farebných i čiernobielych vzorov na trojrozmernú inštaláciu. Toto dielo sa volá Axiom a jeho autorom je Kit Webster. Inštalácia pripomína scenériu živého mesta, na ktorú sa mohli návštevníci dívať z diaľky alebo vstúpiť priamo do nej.
Ostatné zaujímavé inštalácie
Okrem highlightov popísaných vyššie, Biela noc ponúkla aj ďalšie diela, ktoré určite stoja za zmienku. Jedným z nich je projekcia videa Outside context problem od Borisa Vitázka, ktorú ste mali možnosť vidieť v Kostole Klarisiek. Šlo o naozaj nezvyčajné a zarážajúce video plné myšlienok i strašidelných momentov.
Ďalším zaujímavým dielom bolo Oživlo VI. od Matje! Na budove v Panorama parku bolo premietané slnko, ktoré sa rozprávalo s návštevníkmi Bielej noci. Na Nádvorí Primaciálneho paláca sa návštevníci zase mohli odfotiť či zahrať tieňové divadlo na priesvitnom plátne. Tales From The Other Side vytvorila Liz Von Graevenitz (môžete vidieť na fotke).
V neposlednom rade spomenieme ešte Bránu pre Máriu Bartuszovú od Niny A. Šoškovej. Toto dielo bolo vytvorené z nasvietených bielych plastových gúľ a predstavovalo spomienku na tvorbu slovenskej sochárky Bartuszovej. Okrem inštalácii, ktorých bolo ešte viac, než sme zahrnuli do tohto článku, bola Biela noc plná aj úžasných vystúpení talentovaných výtvarníkov, divadelníkov, tanečníkov a iných umelcov.
Páčila sa vám Biela noc 2019? Ktoré dielo či vystúpenie vás oslovilo najviac? Dajte nám vedieť do komentárov.