Filmové pokračovania, na ktoré čakali diváci celú večnosť
Niektoré filmy sa stali kasovými trhákmi. Iné zas kultmi, ktoré pozná každý. Vo svojej dobe sa na ne diváci hrnuli do kín, a mnohé z nich sú dnes klasikami. No napriek tomu sa s točením pokračovaní z rôznych dôvodov prestalo, hoci viaceré z nich by si aspoň jedno pokračovanie zaslúžili. Ktoré filmové pokračovania trvali snáď celú večnosť?
10. Blbý a blbší sú späť – 20 rokov
Na nové dobrodružstvá komickej dvojice sme čakali dve dekády. Hoci bol film pomerne úspešný a miestami aj celkom vtipný, prišiel až príliš neskoro. Tvorcovia opäť vymysleli mnoho vtipných situácií, gagov, a pokúsili sa aj o príbeh. Film ale poňali len ako novú dávku trápnohumoru, čo bolo v tomto prípade skôr na škodu. To, čo fungovalo kedysi, dnes už nemusí. Vtedy môže film zachrániť nostalgia, no na to sa akosi pozabudlo. Lloyd s Harrym zostarli, no ich najväčší fanúšikovia tiež.
9. Akty X: Chcem uveriť – 10 rokov
Seriál Akty X patril v deväťdesiatych rokoch k tým najúspešnejším. Dnes je kultom, ktorý pozná aj mladá generácia. Prvý celovečerný film z roku 1998 nielenže preniesol tajomnú atmosféru seriálu na plátno, ale rozvíjal aj mytológiu seriálu, točiacu sa okolo mimozemšťanov a vládnych konšpirácií. To neplatí pre jeho pokračovanie, na ktoré sa čakalo desať rokov. Vzťah Muldera a Scullyovej sa tu rozoberá viac, ako kedykoľvek predtým, bohužiaľ na úkor tajomna. Akty X: Chcem uveriť je priemernou kriminálkou, ktorá síce neurazí, no nadchne len málokoho.
8. Rocky Balboa – 16 rokov
Boxer Rocky bol pre Sylvestera Stalloneho životnou rolou. Vo väčšine filmov nielen hral, ale napísal ku nim aj scenáre a režíroval ich. Podarilo sa mu však ešte niečo viac; séria si, okrem komerčného úspechu, stále udržoval aj pomerne vysokú kvalitu. Film Rocky Balboa bol síce natočený až šestnásť rokov po predošlom Rocky 5, no dočkal sa vysokých tržieb a aj uznania kritiky. Podarilo sa to opäť hlavne vďaka samotnej postave Rockyho. Ten aj tu rozdával životné múdra a rady, nikdy sa nevzdával a samozrejme si aj zaboxoval v ringu.
7. Texaský masaker motorovou pílou 2 – 12 rokov
Tobe Hooper sa v roku 1974 preslávil hororovou klasikou Texaský masaker motorovou pílou. Odvtedy výraznejšie zažiaril už len pri Poltergeistovi, o ktorého sa však „delil“ so Stevenom Spielbergom. Pokračovanie Texaského masakru sa dostalo do kín až v roku 1986 a stretlo sa so zmiešanými reakciami. To totiž ani náhodou nebolo napínavým masakrom, ako prvý film.
Rodina násilníckych buranov síce stále zabíjala s rovnakou chuťou ako kedysi, no väčší priestor dostal príbeh a hlavne nie veľmi múdre hlášky jej členov. Posunutie samotného vraždenia do humornej roviny prekvapivo funguje. Dvojka je správne osemdesiatkovo béčková, možno až trashová, no stále zábavná. Doslova.
6. Indiana Jones a kráľovstvo krištáľovej lebky – 19 rokov
Filmovéj sérii Indiana Jones trvalo celých devätnásť rokov, pokým sa opäť odhodlal na ďalšie dobrodružstvo. Za tajomnou krištáľovou lebkou sa vybral až do útrob peruánskej džungle. Celá frančíza do tej doby plynula prakticky bez zakopnutia. Všetky tri filmy dnes patria do filmotéky každého fanúšika filmových dobrodružstiev.
Steven Spielberg a Harrison Ford boli skrátka na nezastavenie. No po takmer dvadsiatich rokoch sa čosi predsa len zmenilo. Kúzlo Indiana Jones akoby ostalo v osemdesiatych rokoch, a oživiť ho po takej dlhej dobe bolo možno nemožné. Tvorcovia sa to síce pokúsili zakryť (ako inak) odkazmi na filmovú históriu, no nepomohlo to. Vysokorozpočtová akcia ostala stále krásnou, no to „čosi viac“ už chýba.
5. Krstný otec 3 – 16 rokov
Prvý Krstný otec je mnohými považovaný na najlepšiu kriminálnu drámu filmovej histórie. Druhý Krstný otec by mohol byť považovaný za najlepší sequel filmovej histórie. No a čo tretí? Ten je nepochybne kvalitný a aj významný. Z Pacinovho Michaela Corleoneho sa stala vážená hlava klanu – skoro tak charizmatická, ako bol kedysi Brandov Vito Corleone.
Režisér Francis Ford Coppola je stále puntičkársky, na celok zameraný perfekcionista. Na rozdiel od „krištáľovej lebky“, je v tomto diele duch pôvodných filmov stále prítomný. No ani teraz to už nie je na plný počet. Krstný otec 3 je silný hlavne v detailoch. Niektoré scény sú naozaj pôsobivé a pripomínajú slávnych predchodcov. No snaha inovovať ságu a byť súčasnejší a modernejší nemusí sadnúť každému.
4. Sin City: Ženská, pre ktorú by som vraždil – 9 rokov
Sin City: Mesto hriechu bol svojho času veľkým hitom. Dnes je to klasika, ktorú treba vidieť. Snímka, ktorá nie je len sfilmovaním komiksu, ale priamo jeho prenesením na plátno. Vizuál, ktorý si človek zapamätá a charizmatické postavy, ktoré bude milovať a nenávidieť. Deväť rokov je najkratšia doba v našom rebríčku. No autor predlohy Frank Miller a režisér Robert Rodriguez akoby za ten čas zabudli, ako Mesto hriechu vlastne urobili.
V ich sequele nenájdete to najhlavnejšie, a to akúsi „osudovosť“ predošlého filmu. Väčšina nových postáv len tak vyšumí do prázdna. Príbeh je skôr zlepencom scén, ktoré pri sebe držia preto, lebo sa tak tvorcovia rozhodli, a nie preto, že by mali nejakú spoločnú myšlienku. Brutalita a krv sú stále tu, temná atmosféra sa tiahne celým filmom. No po jej odkrytí neostane takmer nič, na čo by si človek o pár rokov spomenul.
3. Deň nezávislosti: Nový útok – 20 rokov
Väčšina dlho-očakávaných sequelov k filmom z minulého storočia padá na rovnakom probléme. Ich tvorcovia sa buď nedokážu, alebo proste nemôžu prispôsobiť filmovému vývoju. To je prípad aj filmu Deň nezávislosti: Nový útok. Súčasným prvotriednym sci-fi filmom, ktoré sa snažia podať nejakú myšlienku a filozofovať, nemôže film, ktorý je „iba“ o záchrane sveta a akcií, naozaj konkurovať. Efekty sú samozrejme skvostné, príbeh je opäť zábavou pre celú rodinu, no dnes to už nestačí. Minimálne nie na to, aby sa o filme hovorilo aj o pár rokov.
2. Hviezdne vojny: Epizóda 1 – Skrytá hrozba – 16 rokov
Udalosti, ktoré predchádzali zrodeniu Dartha Vadera, si George Lucas nechal pre seba celých šestnásť rokov. Hviezdne vojny však boli tak silným kolosom, že keď sa v roku 1999 objavila v kinách jednotka, tržby zvalcovali tohoročnú konkurenciu, vrátane Matrixu. No samotná kvalita filmu je diskutabilná. Boje sú fajn, nové postavy na čele s Darthom Maulom potešia. Niekomu ale môže vadiť silné zacielenie na detského diváka (otravného Jar Jara by si zase určite podal nejeden dospelák…). Avšak z dnešného pohľadu je film dôležitou súčasťou série, ktorú nemožno obísť. Určite si filmové pokračovania série nevieme bez tejto snímky predstaviť.
1. Blade Runner 2049 – 35 rokov
Najväčšia priepasť v našom rebríčku, ktorý sa zameriava na filmové pokračovania. Blade Runner je výnimočným filmom po viacerých stránkach. Akýkoľvek krok vedľa by preto fanúšik toleroval podstatne menej, ako pri iných sériách. No režisér Denis Villeneuve sa s filmom popasoval naozaj dôstojne. Hlavný pilier filmu – zvláštna atmosféra, ostal. Príbeh síce veľa nového neprináša, no vďaka kvalitnej réžií to až tak nevadí. Po vizuálnej stránke sa jedná o jeden z vrcholov hollywoodskej tvorby posledných rokov. Osobne si nemyslím, že by Blade Runner potreboval akékoľvek pokračovanie. No ak to už muselo byť, tak sa to podarilo skoro na sto percent.
Na ktoré filmové pokračovania ste sa načakali vy? Čo si myslíte o filmoch z nášho rebríčka? Podeľte sa sa s nami o svoje názory v komentároch.
Zdroj: ign.com