sobota, 4 januára, 2025
Reklama

Už ich prvé filmy získali veľký obdiv. Toto sú najlepšie debuty režisérov v Hollywoode

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!
Reklama

Najlepšie filmové debuty režisérov v Hollywoode

Niektorí filmoví tvorcovia sa dlho hľadajú, kým nájdu ten správny scenár. Iní režiséri si zase počkajú na správnu chvíľu a až potom niečo natočia. Dnes vám v tomto článku ukážeme skvelé filmové debuty režisérov na veľkom plátne. Týmto tvorcom sa v Hollywoode darilo prakticky už od začiatku.

7. Orson Welles – Občan Kane (1941)

Film o sláve, bohatstve a následnom páde Charlesa Fostera Kanea natočil v tom čase len 25-ročný Orson Welles. Toho v Hollywoode nie nadarmo označovali ako „neposlušné dieťa“. V časoch počas 2. svetovej vojny totiž prišiel s originálnym námetom.

Príbeh magnáta Kanea totiž divákom vyrozprával pomocou novinových článkov, príbehov samotných postáv a podobne. Taktiež v tej dobe prelomil takzvanú tretiu stenu, a to monológmi postáv priamo k divákom. Túto techniku dnes využíva mnoho filmových tvorcov.

Film Občan Kane získal až 9 nominácií na Oscara, no samotnú sošku si tvorcovia odniesli len za scenár. Film sa stal v danej dobe dosť kontroverzným hlavne preto, že skutočný magnát William Randolph Hearst mal pocit, že film je o ňom.

6. Jordan Peele – Uteč (2017)

Jordan Peele bol v Hollywoode dlho známy ako herec a komik. Až napínavý triler Uteč ukázal jeho režisérske kvality. Film sleduje príbeh mladého rasovo zmiešaného páru Rose (Allison Williams) a Chrisa (Daniel Kaluuya).

Reklama

Prvýkrát sa Chris stretne s rodičmi Rose, ktorí bývajú na odľahlom chatovom dome v lese. Hneď na začiatku sa Chris cíti nepríjemne hlavne kvôli poznámkam celej Roseinej rodiny. Zvrat nastane vtedy, keď sa Chris dozvie, prečo s ním vlastne Rose celú tú dobu chodila a že jej rodina na ňom chce spraviť extrémne zvláštny experiment a ukradnúť mu tak jeho telo.

Film spôsobil obrovský rozruch, hlavne kvôli svojej rasovej téme – to ale nebol jediný dôvod. Kvalita samotného scenára prekvapila aj Akadémiu, a tak Peele ako nováčik na tomto poste hneď pri svojom debute získal Oscara.

5. Christopher Nolan – Memento

Mnohí zrejme rozmýšľajú nad tým, ktorý film natočil Christopher Nolan ako prvý. Najskôr tu bol televízny film Sledovanie (1998), ktorý ale diváci videli len na malých obrazovkách. Svoj debut v kinách si dnes už kultový režisér odbil až trilerom Memento s Guyom Pearceom a Carrie-Anne Moss.

Reklama

Hlavnou postavou filmu je Leonard (Pearce). Ten sa prebudí s fotkou na svojom tele a odkazom: „Zabi ho!“ Leonardova krátkodobá pamäť je však preč. Jeho žena bola napadnutá a zavraždená a on musí zistiť, kto to urobil a prečo. Nič si však nepamätá, a tak si zásadné veci, ktoré pri vyšetrovaní zisťuje, vždy vyfotí.

Film je unikátny hlavne svojim rozprávaním príbehu. Každá scéna končí tam, kde začala a tak sú diváci počas celého filmu v napätí. Za tento vynikajúci debut obdržali Christopher Nolan a jeho brat Jonathan nomináciu na Oscara za scenár.

Reklama

4. Kevin Costner – Tanec s vlkmi (1990)

Kevin Costner je predovšetkým známy ako herec. Ako režisér má na svojom konte len pár filmov, hneď tým prvým sa však navždy zapísal do dejín kinematografie. Tanec s vlkmi je príbehom, ktorý sa odohráva počas Občianskej vojny.

Poručík John Dunbar bol vyznamenaný a na svoju žiadosť poslaný na odľahlé miesto. Vyslúžilý vojak túži hlavne po pokoji a toho sa mu aj dostane. Počas toho, ako si budoval svoju pevnosť sa spriatelí s vlkom a nielen s ním. V okolí jeho domu býva kmeň Siouxov a Dunbar sa s nimi snaží spriateliť.

To sa mu aj podarí, keď im prezradí informáciu o blížiacom sa stáde bizónov. Okrem priateľstva v tomto kmeni nájde aj lásku. Všetko sa však skomplikuje, keď ho vojaci kavalérie nájdu a označia za zradcu. Režisérska prvotina Kevina Costnera získala 7 Oscarov a stala sa jedným z pilierov kinematografie.

3. Quentin Tarantino – Gauneri (1992)

Kariéru plnú excelentne drsných filmov Quentin Tarantino odštartoval azda tým najdrsnejším z nich. Mafián Joe si najme partiu cudzích gangstrov na to, aby vykradli miestne klenotníctvo. Nikto z nich nepozná meno toho druhého, a tak sa všetci navzájom oslovujú podľa farieb.

A tak tu máme pána Hnedého, pána Ružového a iných. Táto akcia sa však poriadne zvrtne a všetci títo lupiči a vrahovia sa napokon stretnú v jednom sklade. Polícia im je v pätách a mnohí z nich si myslia, že to bola pasca alebo že niekto z ich radov je narafičený policajt.

Reklama

Tarantino hneď svojím debutom prekvapil divákov po celom svete. Excelentný je hlavne scenár, ktorý do poslednej minúty divákovi nedá vydýchnuť. O dva roky neskôr natočil Tarantino čiernu komédiu Pulp Fiction (1994), ktorú kritici aj diváci doposiaľ považujú za jeden z najlepších filmov vôbec.

2. Sam Mendes – Americká krása (1999)

Sam Mendes bol začiatkom 90. rokov známy ako divadelný režisér. Keďže pochádza z Británie, tak k divadlu mal vždy veľmi blízko. Koncom tohto desaťročia sa však vydal do USA, a to konkrétne do Hollywoodu a prečítal si tam scenár od Alana Balla s názvom Americká krása.

Film je o človeku menom Lester Burnham (Kevin Spacey), ktorý si žije svoj klasický život Američana bývajúceho na predmestí so svojou rodinou. V skutočnosti je však jeho pubertálna dcéra v problémoch a jeho manželka ho už nejaký ten čas podvádza. Lester však hrá svoju rolu dobrého otca a poctivého manžela, až kým nestretne krásnu kamarátku svojej dcéry Angelu.

To v ňom niečo prebudí a on si konečne začne užívať svoj život. Dá výpoveď v práci, ktorú nenávidí. Nechá svoju nevernú manželku, začne posilňovať a občas si dopraje aj ľahké drogy. Jeho užívanie si života však nebude mať dlhý priebeh. Film Americká krása získal 5 Oscarov a dokonale v tom istom roku prebil kultovú Zelenú míľu (1999) Franka Darabonta.

1. Frank Darabont – Vykúpenie z väznice Shawshank (1994)

Zrejme nikoho z vás by nenapadlo, že Vykúpenie z väznice Shawshank, jeden z najlepších filmov na svete, natočil režisérsky debutant, ale je to tak. Frank Darabont síce už predtým natočil jeden televízny film, jeho premiéra na veľkom plátne však prišla až s filmom podľa knižnej predlohy Stephena Kinga.

Reklama

Neprávom odsúdený Andy Dufresne (Tim Robbins) strávi vo väznici zvanej Shawshank viac ako 20 rokov. Až potom sa mu cez tunel podarí odtiaľ utiecť a vykúpiť sa tak z tohto pekla. Týmto famóznym útekom prekvapil aj svojho najlepšieho priateľa, odsúdeného väzňa prezývaného Red (Morgan Freeman).

Film Vykúpenie z väznice Shawshank získal hneď niekoľko nominácií na Oscara, no popri veľkej konkurencii (Forrest Gump, Pulp Fiction) neuspel ani raz. Napriek tomu dnes toto dielo mnohí kritici a diváci považujú za vôbec najlepší film v histórii.

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama