3. Bedári (2012) – 3 Oscary
Bedári sú veľkovýpravným dielom francúzskeho autora Viktora Huga. Už viackrát sa toto dielo sfilmovalo, v roku 2012 však v Hollywoode došlo na prvotriednu verziu. No ale prvotriednosť zostala len pri vizuálnej stránke. Všetko ostatné sa dalo len kritizovať. Bedári sú muzikálom, takže spievať sa tam jednoducho musí. Lenže aj muzikálne piesne môžu byť kvalitné. V tomto muzikáli sa však spievali klasické repliky, pričom ich spievali herci typu Russell Crowe, ktorý by sa mal výhradne sústrediť len na bitky v koloseu.
Napokon film režiséra Toma Hoopera získal hneď niekoľko nominácii na Oscara. Vďaka Bohu mala Akadémia dosť súdnosti na to, aby britského režiséra za jeho priemernú robotu neocenila. Každopádne svojho Oscara si vyslúžila Anne Hathaway. Priznáme sa, že za to mučenie, hladovky a pod. si toto ocenenie aj zaslúžila. Inak sú ale Bedári jedným z najviac priemerne hodnotených muzikálov v histórii.
2. Zamilovaný Shakespeare (1998) – 7 Oscarov
O Williamovi Shakespeareovi sa okrem jeho diel veľa nevie. Z čoho pramenila jeho inšpirácia na tvorbu romantických tragédii. Bol na ženy, na mužov alebo na nič? Tieto otázky rieši dobový romantický film Zamilovaný Shakespeare, v ktorom si zahrali hviezdy ako sú Gwyneth Paltrow, Joseph Fiennes či Geoffrey Rush. Filmu sa na Oscaroch v roku 1999 náramne darilo a nebolo to spravodlivé.
Pripúšťame, že film ako celok zrejme má kvality, ktoré museli baviť hlavne prívržencov historického Anglicka. Najhoršie na tom celom je, že v roku 1998 vyšiel epický vojnový film Stevena Spielberga, ktorý by si určite viac zaslúžil stať sa filmom roka. Po rokoch to priznali aj samotní Akademici, pretože Zamilovaný Shakespeare časom zapadol prachom, čo sa o filme Zachráňte vojaka Ryana (1998) nedá povedať.
1. Všetko, všade, naraz (2022) – 7 Oscarov
Fanúšikovia filmu si naivne mysleli, že alternatívnych vesmírov sa dočkáme len vo filmoch od Marvelu alebo v hororoch z produkcie Blumhouseu. Napokon sme sa ich dočkali vo filme, ktorý získal viac ako 10 nominácii na Oscara. Príbeh má orientálne obsadenie, pričom ako päsť na oko je v ňom aj slávna Jamie Lee Curtis.
Všetko, všade, naraz je jednoznačne ultimátne šialenou komédiou, ktorá sa letmo opiera o vzťah matky a jej lesbickej dcéry. Predpokladáme, že práve tento aspekt filmu rozhodol v prospech tvorcov, ktorým sa napokon podarilo ukoristiť cenu za Najlepší film roka.
To, že majú tieto filmy v našom rebríčku väčšinou priemerné hodnotenie od divákov už Akadémiu vonkoncom netrápi, čo nie je dobré. Filmy sa tvorili a vždy sa budú tvoriť hlavne pre divákov, nie pre hŕstku “mudrlantov“, ktorí si myslia, že vedia oddeliť dobrý film od zlého na základe niekoľkých pozretí.