Škandál: E-shopy, kde vo veľkom nakupujú Slováci, čelia strašidelným zisteniam

Nenechajte si ujsť

Tieto e-shopy predávajú tovar s obsahom toxických látok

Aktualizácia 19.8.2024: Internetové obchody Shein a Temu majú na krku ďalší škandál, tentokrát s olovom. Metropolitná vláda Soulu pravidelne vykonáva týždenné kontroly produktov predávaných na internete. Najnovšie environmentálny tím odhalil absurdne vysoké množstvá olova v produktoch, uvádza denník The Straits Times.

Pri kontrole až 144 rôznych výrobkov bolo odhalené 229-násobné prekročenie zákonných limitov na ftaláty a dvojnásobné než dovolené množstvo formaldehydu. To sa týka šľapiek z obchodu s oblečením Shein. V lakoch na nechty bolo zasa odhalené 3,6-násobné množstvo dioxánu, než aké pripúšťa zákon.

Obchod Temu má zasa problém s tým, že predáva tovary s 11-násobne vyšším ako dovoleným obsahom olova. Obe spoločnosti stojace za populárnymi internetovými obchodmi pre agentúru AFP vydali stanovisko o tom, že pri vyšetrovaní spolupracujú a Temu zahájilo vlastné interné vyšetrovanie.

 

Pôvodný príspevok z 9. júna 2024:

E-shopy Shein a Aliexpress, na ktorých nakupujú tisíce Slovákov, predáva odevy a tovary s enormne vysokým obsahom toxických látok. Škandalózna informácia vychádza na verejnosť iba krátko potom, čo server spravodajskej televízie BBC informoval o pripravovanom vstupe čínskej spoločnosti na londýnsku burzu.

Na čiernej listine je pritom spoločne so Shein aj u nás ešte populárnejší Aliexpress, vyplýva zo správy od Environment + Energy Leader.

Väčší ako H&M a Zara

Je veľmi pravdepodobné, že vo vašom šatníku alebo v skrini s detským oblečením máte oblečenie z e-shopu Shein aj vy, hoci ste na ňom nikdy priamo nenakupovali.

Internetový gigant sa stal v priebehu 16 rokov dodávateľom pre e-shopy s oblečením v 220 krajinách sveta, vrátane tých slovenských. Tie predávajú tovar zo Sheinu s veľkou maržou, avšak stále nízkou koncovou cenou. Shein totiž predáva takzvanú rýchlu módu, ktorá sa nevyznačuje kvalitou, ale mimoriadne nízkou cenou. Ide o lacné tričká, mikiny, tašky, topánky, ale i hodinky a bižutériu.

Ešte v roku 2020 bola hodnota Sheinu 5 miliárd amerických dolárov, pred tromi rokmi už 15 miliárd amerických dolárov a v roku 2023 závratných 64 miliárd USD s čistým ziskom 2 miliardy dolárov. V čase najväčšej odhadovej hodnoty, teda v roku 2022, sa pričom skloňovala hodnota 100 miliárd amerických dolárov.

Shein teda napriek poklesu medzi rokmi 2022 a 2023 pokračuje v rýchlom raste. V roku 2023 prekonal tržby H&M a v roku 2024 pravdepodobne prekoná Inditex (značky Zara).

Tieto trhové hodnoty sú možné iba vďaka absurdnému objemu transakcií. Denne ide o desiatky až stovky tisíc objednávok. Sú výsledkom zákazníckeho záujmu, ale najmä veľkých nákupov od početných odberateľov.

Screenshot e-shopu Shein (reprofoto)

Vstup na burzu by bol historický okamih

Tento rok očakávame vstup spoločnosti na burzu, takzvané IPO. V takomto prípade by bola verejne obchodovateľná, zároveň by podliehala väčším regulačným tlakom. Tie, koniec koncov, pociťuje už teraz v priestore Európskej únie aj v Spojených štátoch amerických, čo má byť dôvod záujmu spoločnosti o IPO v Londýne.

Ak by sa Shein rozhodol pre Britániu namiesto USA, bola by to pre londýnsky akciový trh významná podpora, konštatuje denník Trend.

Odhaduje sa totiž, že hodnota spoločnosti pri uvedení na burzu by sa pohybovala na úrovni 66 až 89 miliárd amerických dolárov.

TIP: Z týchto e-shopov nikdy nenakupujte. Prídete o peniaze (zoznam)

Toxický tovar prekonal všetky medze

Metropolitná vláda Soulu vykonáva týždenné kontroly produktov predávaných na internete. A najnovšie zistenia z týchto kontrol sú priam alarmujúce. Mnohé produkty z e-shopov Shein a AliExpress obsahujú nebezpečné úrovne toxických látok.

Medzi testovanými produktmi Shein kontrola odhalila niekoľko s extrémne vysokým obsahom ftalátov, chemikálie používanej na zmäkčovanie plastov. Má ísť o detské topánky, kožené tašky a opasky. Zmienený pár topánok obsahoval hladiny ftalátov 428-krát vyššie ako povolené množstvo, zatiaľ čo tri tašky mali hladiny 153-krát vyššie, ako je dovolené.

Detské hodinky obsahovali hladiny olova 278-krát vyššie ako povolený limit, pričom hladiny chrómu a niklu tiež prekračovali bezpečné limity. Detský náhrdelník z AliExpress vykazoval hladiny olova 1,2-krát nad štandard.

Kontaminácia je rozšírená, konštatuje zverejnená správa. Orgány v Soule skontrolovali celkovo 93 produktov. Takmer polovica obsahuje toxické látky nad dovolenú úroveň. Medzi tieto položky patria aj detské hodinky, ceruzky a mnohé ďalšie doplnky.

Ilustračná fotografia, Shein na obrazovke notebooku
Stále si myslíte, že sa lacné oblečenie skutočne oplatí? Ilustračná fotografia, Shein na obrazovke notebooku

Prečo sú tieto látky regulované?

Ftaláty, široko používané v rôznych produktoch, sú spájané s hormonálnymi poruchami, obezitou, srdcovými chorobami, rakovinou a problémami s plodnosťou.

Expozícia olovom môže narušiť reprodukčný systém a zvýšiť riziko rakoviny, zatiaľ čo chróm a nikel sú spájané s dermatologickou toxicitou, podráždením dýchacích ciest, alergiami a kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Dodajme, že Soul skúmal výskyt uvedených látok v súlade s miestnymi reguláciami trhu, pričom v Európskej únii môžu platiť ešte prísnejšie štandardy. Práve starý kontinent verejnosť považuje za najviac ostražitý, pokiaľ ide o materiálové vyhotovenie tovarov.

Shein na obvinenia reaguje

V odpovedi na otázky denníka Channel News Asia predstaviteľ značky Shein povedal, že bezpečnosť produktov berie „veľmi vážne“.

Od našich dodávateľov sa vyžaduje, aby dodržiavali kontroly a normy, ktoré sme zaviedli, a úzko spolupracujeme s medzinárodnými testovacími agentúrami tretích strán (…) aby sme pravidelne vykonávali testovanie, aby sme zabezpečili, že dodávatelia dodržiavajú naše normy bezpečnosti produktov,“ povedal hovorca spoločnosti Shein.

Čo bude nasledovať?

Ako sme sa dozvedeli, soulské úrady plánujú pokračovať v kontrolách a v nasledujúcich mesiacoch rozšíria svoje testy o detské kožené výrobky, nádoby na potraviny a hygienické výrobky.

Európska únia reagovala na tieto bezpečnostné obavy pridaním spoločnosti Shein do svojho zoznamu digitálnych firiem, ktoré podliehajú prísnejším bezpečnostným pravidlám.

Napriek tomu nie je zrejmé, čo bude nasledovať v prípade, že si Slováci takýto tovar zakúpili. V súčasnosti sa zoznam problémových produktov, ktoré v Soule otestovali, nedá dohľadať. V každom prípade na akýkoľvek tovar platia obchodné podmienky, ktoré má predajca zverejnené na webstránke a ktoré sa týkajú aj vrátania tovaru.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -