Deti sa budú smiať, dospelí plakať
A to sme si mysleli, že po tretej časti to už nemôže byť emotívnejšie. Verte nám, môže. Deti tomu hlbšiemu významu pravdepodobne neporozumejú, no nikdy to na ne ani nebolo cielené. Avšak preč od sĺz, prejdime ku skvelému humoru. Ten si užije každá veková kategória, teda aspoň nám smiech rezonoval celou sálou.
Film jednoducho výborne vyvážil emócie, humor, akciu a dokonca aj strach, hlavne keď prídu na scénu nemé bruchovravecké bábky. Akcia síce nie je tak veľkolepá ako v predošlých filmoch, no prichádza s oveľa lepšou choreografiou. Celkovo sa film drží viac pri zemi tým, že sa odohráva v malom obchodíku. Nečakajte teda žiadne letisko (Toy Story 2) či šrotovisko (Toy Story 3).
No a čo sa za tú dekádu zmenilo asi najviac? Tým bude určite animácia, ktorá dbá aj na tie najmenšie detaily. Je priam neuveriteľné sledovať, ako sa počas rokov mení kvalita počítačom tvorenej grafiky. Už prvý Toy Story film priniesol prelomovú animáciu a táto séria prekvapuje aj dodnes.
Poklepkávať po sedadle si budete aj pri trefnej hudbe Randyho Newmana, ktorý je dvorným skladateľom štúdia Pixar. Na konte má hudbu už ku ich deviatim filmom vrátane celej série Toy Story. Jednou z jediných výhrad ohľadom filmu je ťahavé a pomalšie tempo, ktoré môže niektoré deti začať nudiť. Film síce trvá iba 100 minút, no zdanie môže na prvý pohľad klamať.
Hlbší význam a dojímavý koniec
Musím sa vrátiť ku vyššie spomínanému faktoru filmu, ktorý je cielený hlavne na starších divákov. Snímka totižto preberá dosť ťažké témy, pričom jednou z nich je koncept stratenej hračky. Postava Bo je už niekoľko rokov na cestách, nepatrí nikomu a presne o takýchto hračkách sa hovorí, že sú stratené. Bo to však cíti úplne naopak a verí, že ju jej predchádzajúce skúsenosti iba posilnili.
Ako kontrast tu máme Woodyho, ktorý si práve prechádza existenciálnou krízou. Ten síce patrí malej Bonnie, no druhú stranu cíti, že úplne stráca význam. Za každú cenu potrebuje niekomu patriť a žiaden iný život mu nepripadá do úvahy. Jeho poslednou šancou je to, aby naučil malého Vidlíka stať sa poriadnou hračkou pre Bonnie. Kto z nich dvoch je teda ten stratený?
Na koniec som sa chcel pozrieť na úžasné pôvodné obsadenie, ktoré si však väčšina Slovákov neužije. Hlasy ako Tom Hanks, Tim Allen či Annie Potts u nás síce začujeme, no väčšina premietaní je s dabingom. Toy Story 4 totižto prichádza s vydareným slovenským dabingom, na ktorý si pri animovaných filmoch jednoducho musíme zvyknúť.
Niekedy sa to podarí, inokedy zas nie. Tentokrát sme ale z kina odchádzali spokojní. Počuť budete známe slovenské hlasy ako Rastislav Sokol, Szidi Tobias, Miroslav Noga, Diana Mórová, Marián Labuda ml., Peter Krajčovič, Marián Miezga, Dušan Kaprálik a ďalší.
Zhrnutie
Jedná sa o nádherné ukončenie príbehu, ktorého ďalšie pokračovanie už vidieť nepotrebujeme a nechceme. Pokiaľ by niekedy vzniklo, tak by išlo zo strany štúdia iba o násilné dojenie peňazí zo slávnej série. Zo strany emócií, humoru, animácie, hudby a hlavne príbehu ide o bezchybný film.
Tou slabšou časťou je pomalé tempo a akcia, ktorá sa nedočkala veľkého vyvrcholenia. Každopádne, z filmu odídu spokojní rovnako dospelí, ako aj deti. Každý si tam určite nájde to svoje. Od nás si film odnáša hodnotenie 8,5/10 slzičku v očiach za dojímavé ukončenie.