POZOR: Článok obsahuje spoilery z tretej epizódy seriálu Moon Knight. Pokiaľ ste epizódu ešte nevideli, prečítajte si článok neskôr alebo ďalej čítajte len na vlastné riziko.
Tretia epizóda Moon Knight: Easter eggy a odkazy
Steven Grant a Marc Spector si síce neustále môžu vymieňať osobnosti, v každom prípade sa nám ale pre tento diel vymenila lokalita. Presúvame sa z Londýna do Káhiry a zdá sa, že tretia epizóda seriálu Moon Knight stále obsahuje mnohé easter eggy a odkazy, či už na MCU alebo aj komiksovú predlohu.
Obe osobnosti hlavného hrdinu sú späť (lenže tuším tu máme aj tretiu). Lenže v Egypte je už aj Harrow, ktorý začal na vykopávkach jeho milovanej Ammit. Tak prinúti avatara boha Khonshu k viacerým radikálnym činom – či už je to vyvolávanie iných bohov alebo zmena oblohy. A samozrejmosťou je, že nechýba ani zlodejka Layla.
Odkazy na TFATWS a Black Panthera
Samozrejme, že okrem opäť nadupaného soundtracku, úžasných vizuálov, šokujúcich zvratov a kvalitne vytvorenej akcie dostávame aj náznaky a odkazy. Na iné súčasti MCU poukáže napríklad tým, že je tu jednou postavou spomenutý Madripoor. A presne tak, hniezdo zločinu z Marvel komiksov sme mali možnosť vidieť prvý raz na obrazovke v seriáli The Falcon and The Winter Soldier (to, kde mal aj Zemo kreatívne tanečné číslo).
Stretávame sa tu aj s viacerými bohmi, o ktorých si povieme viac. Avšak len jedna z nich má pre Marca pochopenia, ba dokonca súcit, je ňou avatarka Yatzil. Je poslom bohyne hudby a lásky, Hathor. Ju poznáme, aj z mytológie, stelesnenú mačkou. A uhádli ste správne, že tu nadväzuje na Black Panthera. Nielenže je sestrou Basta, ktorý mu dáva silu, ale bola spomenutá už aj vo filme Captain America: Civil War. Tu T’Challa hovorí o mačacej bohyni z Wakandy a pomenúva ju Sekhmet (čo je iné meno pre Hathor).
Ennead sa stal, ako dlho egyptskí bohovia pobudnú v MCU?
Spomínajúc bohov – Khonshu zatieni slnko, aby zvolal stretnutie bohov – Ennead. Odohrá vo Veľkej pyramíde v Gíze. Egyptskí bohovia žili v rámci Marvel komiksov vo svojom vlastnom, vreckovom vesmíre. Svet smrteľníkov navštevovali cez portál, ktorý ústil v práve spomenutej pyramíde. Len teda nevyzeral ako zo Šikmej uličky…
Takto sa nám zároveň predstavili štyri nové potenciálne postavy pre MCU – Horus, Osiris, Isis a Tefnut. Títo sa napríklad stretávali s Thorom v komiksoch, najznámejší je azda ten z roku 1975. A vzhľadom na to, že sa chystá štvrtý film s názvom Love and Thunder, v ktorom má byť postava známa ako God-Butcher, mohla by byť ich účasť v univerze krátka…
Mená z komiksov aj reálnej histórie
Moon Knight easter eggy alebo celkovo tie z Marvelu vždy rád odkazovali aj na mená postáv. Tu dostávame charakter menom Bek, ktorý je bodyguardom Antona Mogarta. Už sme sa v minulosti stretli s požičiavaním si mien a toto by mohol byť ten prípad. Kareesh-Bek bol totiž menší záporák v komikse Moon Knight #18 z roku 1982.
Avšak nielen na fiktívne, ale aj reálne postavy z histórie sa tu poukazuje. Yatzil nasmeruje Marca k sarkofágu faraóna Senfu, ktorý skrýva nápovedu k tomu, kde môže byť hrobka Ammit. Meno by malo odkazovať na reálneho egyptského vládcu Sneferu, ktorý dal postaviť množstvo pyramíd. Jeho architektonické spojenie je teda jasné.
Midnight Man
Tu sa dostávame k postave Antona Mogarta, celosvetového „zberateľa“ (čítajte zlodeja) umenia. V komiksoch je dôležitým Moon Knightovým nepriateľom, dokonca niečo ako jeho nemesis. Nosí spolu s plášťom (na ktorý sme s jeho vlajúcou róbou tiež dostali odkaz) aj meno Midnight Man. Pomstu maskovanému (anti)hrdinovi prisahal po tom, čo ho nechal dobitého a polámaného (jeho pričinením) napospas smrti.
Dostávame priamy odkaz na jeho alter ego, keď Konshu stojí na hodinovej veži práve v čase, keď odbíjajú polnoc. Navyše ale aj Marvel samotný dáva najavo, že počuli všetky reakcie fanúšikov o tom, ako je Moon Knight iba ich verzia Batmana. Ak by bol, tak práve Mogart je jeho Jokerom. A na to tu poukážu vetou „This joker?“.
Navyše, postavu veľmi presvedčivo stvárnil Gaspard Ulliel. Bohužiaľ ide o jeho poslednú rolu po jeho nehode pri lyžovaní, ktorá sa mu stala vo veku 37 rokov osudnou.
Nazdar, tretia osobnosť
Epizódou nás sprevádza aj ďalšia záležitosť, ktorá pozdvihuje Moon Knight easter eggy na novú úroveň. Marc a Steven sa síce učia spolupracovať, ale aj tak zvádzajú hádky o kontrolu. Navyše majú problém s tým, že ani jeden z nich sa nepriznáva k činom, ktoré sa stali počas ich „nevedomia“. To by mohlo znamenať jednu vec – konečne dostávame tretie alter ego menom Jake Lockley.
V komikse ide o životom unaveného detektíva, ktorý nemá problém informácie z človeka vymlátiť. Je ešte brutálnejší ako Marc a nemá problém prehnať nôž niekoho telom. A presne toto sme videli. Mohol by to byť zároveň on, kto sa spíjal na konci druhej epizódy? Avšak jeho debut sme mohli jasnejšie vidieť teraz. V scéne, kde sa stretáva opäť s Laylou, nachvíľu zmení hlavný hrdina prízvuk (stále americký, ale poznateľne iný) a jeho tvár ide v dolnom kútiku do úškľabku.
Layla má komiksovo presnú históriu
Spomínajúc Laylu, musíme povedať ako veľmi podobná je jej minulosť oproti tej zo stránok komiksu. Tam sa ona sama volá Marlene Alraune, avšak svojho budúceho manžela stretla práve pri archeologických vykopávkach. Na nich sa zúčastnil jej otec a skupina archeológov bola napadnutá žoldniermi. On bol zabitý, ale samotný Moon Knight nastúpil, aby zachránil jeho dcéru.
Pri úvodnej scéne s falšovaním pasov (a zaujímavosťou je, že dátum narodenia na pase korešponduje s dátumom narodenia herečky May Calamawy) sa nám vypovedá podobný príbeh. Laylin otec zomrel pri vykopávkach, avšak neskoršia konfrontácia s Harrowom naznačuje, že Marc o tom vie viac ako je ochotný priznať. Mohol by do toho byť nejako zapojený? Mohol by aj za zabitím otca stáť Jake Lockley?
Buduje sa väčšia cesta k MCU
Ako vidíme, vždy keď dostaneme odpovede, zároveň sa načrtne viacero otázok. Popri všetkých pekných odkazoch (aj na reálne archeologické vykopávky, ktoré sú ale v skutočnosti v Jordánsku) a ešte jednom zaujímavom prvku, kde sme skoro opäť počuli Marvel postavu povedať slovo na F, sa nám buduje v rámci MCU väčší obraz.
Dostávame bohov z iných panteónov a odkazy na ďalšie filmy či seriály, s ktorými sa vedia postavami prepájať. A navyše, povedzme si, pri všetkých problémoch, ktoré Doctor Strange v súčasnosti má, si aj tak musel všimnúť zmenu celej oblohy a posun hviezd tisíce rokov dozadu…
Zachytili ste v tretej epizódy seriálu Moon Knight niektoré easter eggy či odkazy, ktoré spomíname? Všimli ste si prípadne nejaké ďalšie? Ktorý z nich vás najviac zaujal? Dajte nám vedieť do komentárov.
Zdroj: screenrant.com