pondelok, 30 decembra, 2024
Reklama

Nahradí v blízkej budúcnosti umelá inteligencia väčšinu ľudských pracovných miest?

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.
Reklama

Ešte v minulom storočí by veľa z nás povedalo, že umelá inteligencia nikdy nebude schopná poraziť človeka v žiadnej strategickej hre. Tomuto výroku sa dá logicky porozumieť tak, že výpočtová sila nikdy nebude schopná predčiť ľudské zmýšľanie a vynaliezavosť.

To sa však zmenilo ešte v roku 1997, kedy si to medzi sebou rozdali šachový veľmajster Gary Kasparov a IBM počítač Deep Blue. Výsledok šachového zápasu prekvapil celý svet, pretože počítač dokázal zvíťaziť.

No nie všetci považovali výsledok v šachom zápase ako dostatočný dôkaz prevahy inteligencie strojov nad ľuďmi a dlhé roky sa experti po celom svete snažia nájsť relevantné fakty.

Umelí inteligencia Kasparov

Dokáže nás jedného dňa nahrafiť umelá inteligencia?

Skúmanie tejto teórie sa opäť testovalo v roku 2016, kedy sa pri partičke šachu stretli Lee Sedola a počítač AlphaGo od spoločnosti Deep Mind. Výsledok bol rovnaký ako v minulosti a Sedola si v tom čase začal uvedomovať realitu.

Svoju kariéru ukončil minulý rok so slovami, že aj keby bol najlepším hráčom sveta, stále nebude lepší ako umelá inteligencia. Vraj ide o entitu, ktorú nemožno poraziť. To, samozrejme, expertov pobúrilo a tí sa snažili nájsť dôkaz o opaku.

Reklama

Rozhodla o inteligencii kartová hra poker?

Vraví sa, že čím tvorivejšiu hru budete hrať, tým väčšiu prevahu nad umelou inteligenciou získate. Poker sa dá určite považovať za kvalitnú strategickú hru, kde musíte využívať aj prvky empatie. A takéto niečo by malo byť slabinou všetkých strojov.

Bohužiaľ, nestalo sa tak a stroje porazili ľudstvo aj v pokri. To nám všetkým dáva jasne najavo, že stroj si jednoducho môžeme vyvinúť tak, aby človeka prekonal v akejkoľvek činnosti.

Čo si o umelej inteligencii myslí Gary Kasparov?

Šachový veľmajster jasne povedal, že strojov by sme sa nemali báť. Umelú inteligenciu máme vnímať ako príležitosť na spoluprácu a nebrať ju ako budúceho vládcu sveta.

Reklama

Podľa jeho slov však umelá inteligencia nahradí až 96 % všetkých ľudských pracovných miest, čo miestami znie naozaj hrozivo. Technologicky sme sa za posledných 20 rokov posunuli naozaj vpred, čo by do nasledujúceho obdobia mohlo znamenať príchod novej éry ľudstva.

Kasparov vyjadril mierne obavy a povedal, aby vlády zvážili univerzálny základný príjem. Takýto istý názor zdieľa aj bývalý prezidentský kandidát USA Andrew Yang, ktorý sa snažil presadiť niečo veľmi nevídané. Chcel totiž dávať každému dospelému občanovi mesačnú dividendu slobody vo výške 1 000 dolárov.

Reklama

Umelá inteligencia

Blíži sa nová éra, v ktorej bude vládnuť umelá inteligencia a ľudská rasa stratí svoje postavenie? Alebo je to všetko len planý poplach a nemáme sa čoho obávať? Odpoveď na vyššie napísané otázky necháme už na vás, ale jedno je jasné. Ak sa technologicky budeme vyvíjať ako v posledných rokoch, prísť môže naozaj čokoľvek.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Umelá inteligencia by mohla ľudstvu uškodiť, ale taktiež aj pomôcť k záchrane našej planéty, ktorú sme si poriadne zničili. Ako to dopadne uvidíme v priebehu nasledujúcich rokov a vaše názory na túto tému nám nezabudnite napísať do komentárov.    

Zdroj: thenextweb.com

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama