Umelá inteligencia sa odteraz volá Apple Intelligence
Dalo sa čakať, že Apple si nechá predstavenie umelej inteligencie v jej softvérových produktoch až na koniec konferencie WWDC 2024. Podľa mnohých ide o najväčší technologický krok v histórii americkej spoločnosti, keďže definitívne mení spôsob ovládania smartfónov a tabletov.
Opäť sa ukázalo, že Apple nemusí byť prvé s novou funkcionalitou, ale najlepšie. Úroveň funkčnosti a integrácie do systému opäť ohromuje a zanecháva za sebou ako Microsoft, tak aj Samsung.
Tieto dve spoločnosti teraz vyzerajú ako deti, ktoré dostali novú sofistikovanú hračku, s ktorou sa nevedeli hrať správne. Funkcia ekvivalentná Circle to Search od Samsungu je iba jednou z tých menej dôležitých.
Apple Keynote 2024 na Rewinde:
AI = Apple Intelligence
„Najdôležitejšie je, že vám musí rozumieť a byť zakotvená vo vašom osobnom kontexte, ako je vaša rutina, vaše vzťahy, vaša komunikácia,“ povedal Tim Cook v pondelok na konferencii WWDC, keď predstavoval AI.
„A samozrejme, musí byť budovaná spoločne s ohľadom na súkromie už od základov. To všetko presahuje rámec umelej inteligencie. Je to osobná inteligencia a ďalší veľký krok pre Apple.“
Spoločnosť predstavuje umelú inteligenciu ako integrálnu súčasť všetkých svojich operačných systémov. Teda Apple Intelligence bude dostupná na iOS, macOS a VisionOS, očakávame tiež hlbokú integráciu do iPadOS 18.
Bezpečnosť a súkromie boli priority
Apple Intelligence vo veľkej miere využíva kontext konkrétneho zariadenia a používateľa, takže početné modely stojace v pozadí služby pracuje lokálne.
Potvrdil to Craig Federighi, šéf softvérových produktov v Apple: „Mnohé z týchto modelov bežia výhradne na zariadení.“ Ústredným motívom prezentácie tak bola nielen demonštrácia funkcií, ktoré AI prináša do iPhonov, ale tiež poukazovanie na vysokú úroveň ochrany osobných údajov.
Samozrejme, že celý systém umelej inteligencie postavený na robustných jazykových modeloch a údajoch z internetu nemôže pracovať lokálne. Na to by nestačili ani najvýkonnejšie komerčné počítače. Z tohto dôvodu je potrebné niektoré výpočtovo náročné úlohy vykonávať v cloude. Apple preto pridáva do ponuky Private Cloud Compute. Backend využíva služby sprocesované čipmi od Apple.
Fascinujúca integrácia do operačných systémov
Apple Intelligence bude integrovaná do väčšiny aplikácií spoločnosti. To zahŕňa funkcie ako pomoc pri vytváraní správ v rámci aplikácie Mail (spolu s aplikáciami tretích strán) alebo len využívať inteligentné odpovede. Toto je funkcia, ktorú Google už nejaký čas ponúka v Gmaile a pokračuje v jej budovaní pomocou vlastného modelu umelej inteligencie Gemini.
Spoločnosť dokonca oznámila funkciu Genmoji (áno, tak sa skutočne volá). Táto funkcia používa textové príkazy na generovanie prispôsobených emodži.
Image Playground je zasa generátor obrázkov na zariadení, ktorý je zabudovaný do apiek Správy, Keynote, Pages a Freeform. Apple tiež informovalo o vyhradenej aplikácii Image Playground pre iOS a vývojárom k nej otvára prístup cez API.
Úplne nové Siri
Apple Intelligence prináša do rúk používateľov vôbec najväčšiu aktualizáciu Siri od jej uvedenia pred viac ako desiatimi rokmi.
Apple tvrdí, že funkcia je „hlbšie integrovaná“ do operačných systémov. V prípade iOS to obnáša aj výmenu známej ikony Siri za akúsi modrú auru, ktorá pri používaní služby obklopuje celý displej po jeho okrajoch. Zobrazí sa napríklad pri úprave fotografií, kedy namiesto manuálneho vylepšovania fotiek jednoducho poviete Siri, nech fotku spraví výraznejšou, svetlejšou, tmavšou a podobne.
Apple, ChatGPT a Google Gemini (?)
Výsledkom spolupráce spoločností Apple a OpenAI je hlboká integrácia modelu ChatGPT 4.0 do operačného systému od Apple. Postará sa o generovanie obrázkov a textov či asistenčné funkcie v reálnom čase.
Používatelia sa teda nebudú musieť registrovať ani platiť mesačné poplatky za ChatGPT, tieto povinnosti za nich preberá samotný Apple.
Integrácia produktov OpenAI príde na platformy iOS, iPadOS a macOS koncom tohto roka.
To však nie je všetko. Spoločnosť tvrdí, že ponúkne aj integráciu s inými modelmi umelej inteligencie, hoci nezverejňuje veľa podrobností. Vyzerá to však tak, že na vrchole zoznamu kandidátov je Google Gemini.
Zjavne zaplatená reklama. Pretože na zjavne nezávislejšom zive.sk nový článok o tom, ako Apple s AI zaspal dobu. A že to, čo sa v tomto článku spomína príde až v bližšie neurčený dátum najskôr na budúci rok.
Asi propagačný článok alebo nejaký Apple fan… ak niečo ešte ani nevyšlo tak ako viete že to je najlepšie?
Napr. to implementovanie ChatGPT nepovažujem za dobrý nápad, bude to voda na mlyn dezolátom a na ich dezinformácie.