Čína je pripravená započať novú misiu, ktorá by sa mohla odštartovať ešte v tomto roku. Najľudnatejšia krajina sveta totiž už dávnejšie postavila vesmírny teleskop, ktorého veľkosť je neuveriteľných 500 metrov.
Výstavba masívneho zariadenia s označením FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope) sa začala ešte v roku 2011. Na projekte sa pracovalo dlhých 5 rokov a od roku 2016 ho krajina využíva prevažne na všeobecné vedecké účely. To by sa však malo čoskoro zmeniť, pretože Čína má so svojim najväčším teleskopom sveta veľké plány.
Čína a jej vesmírny teleskop začnú pátrať po známkach mimozemského života
Vedecký pracovník organizácie SETI (Hľadanie mimozemskej inteligencie/inteligentného života) Thang Tongjie potvrdil, že hľadanie mimozemských signálov sa začne už v septembri 2020. Teleskop vraj za posledné roky prešiel potrebnou modernizáciou, ktorá by jedného dňa mohla prepísať históriu.
Okrem toho nám prezradil, že ak by sa vo vesmíre nachádzala nejaká stopa po neobjavenej civilizácii používajúcej podobné rádiové technológie, FAST bude schopný ich vystopovať ako prvý:
„Snahou teleskopu bude prieskum vesmíru. Okrem pozorovania bude taktiež vysielať rádiové vlny na CIELENÉ vesmírne telesá.“
Má čínska honba za mimozemským životom význam?
Ak by mimozemšťania sledovali Zem pomocou vlastných teleskopov, boli by pravdepodobne dosť vystrašení z toho, čo sa tu momentálne deje. A namiesto toho, aby s nami nadviazali kontakt, by radšej odleteli preč. To isté si myslí aj vedecký pracovník čínskeho vesmírneho prieskumného projektu a uznávaný člen Čínskej akadémie vied Ouyang Ziyuan.
Skúsený vedec však ostáva i naďalej pozitívne naladený a tvrdí, že pri hľadaní mimozemského života nikdy nestratil nádej. Mnoho ľudí z jeho okolia s ním zdieľa rovnaký názor a dúfa, že vlády nekonkretizovaných veľmocí už v blízkej budúcnosti zverejnia všetky informácie ohľadom našich vedomostí, čo sa týka prípadnej existencie mimozemského života.
Či sa tak stane je otázne, nakoľko sa Čína ocitla na zozname krajín, s ktorými nechcú mať niektoré štáty sveta nič spoločné. Aj preto si budeme musieť počkať do septembra 2020, kedy sa FAST pokúsi kontaktovať potencionálny život mimo slnečnej sústavy.
Zdroj: stdaily.com