Z cigariet dokážu vyrobiť cestu. Slovenská technologická firma prišla s geniálnym nápadom

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.

Slovenská technologická firma s geniálnym nápadom

Keď sa povie Slovensko, pravdepodobne si v rovnakej vete nevybavíte slovné spojenie „technologická veľmoc“. Žiaľ, v tomto odvetví náš priemysel zaostáva a najnovšie vysvitla informácia, že sme dokonca poklesli v rebríčku hodnotenia inovácií.

Aj keď medziročný rast našej krajiny v hodnotení inovácií pre rok 2024 bol rýchlejší ako rast priemeru štátov EÚ27, priblížili sme sa k chvostu únie. Za nami ostalo už iba Lotyšsko, Bulharsko a Rumunsko, zatiaľ čo premiantmi boli severské krajiny ako Dánsko, Švédsko či Fínsko. Skóre už od roku 2017 hodnotí European Innovation Scoreboard.

Európska komisia upozorňuje na nízke výdavky na vedu a výskum vo verejnom sektore. „Verejné investície do výskumu a inovácií na Slovensku sú relatívne skromné, na úrovni 0,98 % HDP v roku 2022, v porovnaní s úrovňou priemeru EÚ 2,22 % HDP,“ konštatujú v poslednom reporte Slovenska.

To však nezastavuje šikovných Slovákov, ktorí sú odhodlaní aj napriek tomu zakladať technologické firmy. Na takéto príbehy by sme mali upozorňovať, aby ľuďom ukázali, že aj u nás „sa to dá“. A kto vie, možno príbeh malej, no ambicióznej spoločnosti zo Žiaru nad Hronom inšpiruje aj ďalších nádejných podnikateľov.

Recyklácia tabakových filtrov v Žiari nad Hronom

Zo študentského projektu vyrástla úspešná technologická spoločnosť, ktorá si získala medzinárodnú pozornosť, pričom bola uvádzaná napríklad na portáli World economic formu alebo Euronews. Len v júni 2024 spustila revolučnú technológiu v Žiari nad Hronom.

Naša pôvodná recyklačná linka by nestačila, ani keby mal mesiac 45 dní…“ vysvetľuje len 25-ročný Hugo Repáň, zakladateľ spoločnosti Reneso na recykláciu tabakových filtrov.

Aktuálnym cieľom bolo najmä zvýšiť efektivitu celej recyklácie, keďže jej praktický význam sa osvedčil. „Rozhodli sme sa celý proces automatizovať a najmä zužitkovať to, čo sme sa za posledné obdobie naučili v rámci spracovania odpadu z tabakových výrobkov,“ dopĺňa Repáň. 

Zakladateľ spoločnosti Reneso Hugo Repáň pred 5timi rokmi prišiel s nápadom pridávať cigaretové ohorky do asfaltu. Laboratórna skúška nakoniec potvrdila jeho hypotézu, že zrecyklované cigaretové ohorky môžu byť plnohodnotnou náhradou celulózy pri výrobe asfaltových zmesí.

Granulát z recyklačného projektu Huga Repáňa spĺňa všetky požadované technické parametre a je plnohodnotnou náhradou vzácnej prímesi – celulózy. Naša spolupráca sa zrodila už pri testovaní tohto unikátneho produktu. Na jeseň 2022 sme v Žiari nad Hronom spoločne položili prvú a zatiaľ jedinú asfaltovú cestu tohto druhu. Naďalej spolupracujeme na zbere cigaretových ohorkov,“ hovorí Pavel Müller, technický vedúci zo spoločnosti, ktorá sa zaoberá výstavbou ciest.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -