3. Nakrúcanie Čeľustí (1975) bolo extrémne náročné
Spielberg mal 27 rokov, keď natočil jeden zo svojich najväčších hitov. Film Čeľuste ho v podstate dostal medzi režisérsku špičku, a to právom. Nakrúcanie totiž bolo extrémne náročné. Viete, prečo žraloka vo filme vidíme len na pár minút? Pretože maketa monštra bola tak nespoľahlivá, že sa neustále kazila, a to hlavne vo vode.
Herci mladému režisérovi vôbec neverili. Jeden z hercov dokonca priznal, že si počas nakrúcania myslel, že z daného filmu sa nikdy nestane hit a že sa po premiére Spielbergovi ospravedlňoval.
Ďalším ikonickým faktorom tohto filmu je soundtrack Johna Williamsa. Ten je nesporne ikonický, no primárne veľmi jednoduchý. Ide o dva tóny, ktoré sprevádzajú každú scénu so žralokom. Keď však tieto zvuky počul Spielberg prvýkrát, tak len neveriacky krútil hlavou. Ani sa nečudujeme, pretože počuť tento soundtrack bez scén so žralokom muselo byť mätúce. Dnes ho však máme vrytý do pamäti ako symbol napätia.
2. Vylodenie v Normandii vo filme Zachráňte vojaka Ryana (1998) sa na chlp podobá skutočným historickým udalostiam
Vojnový film Zachráňte vojaka Ryana disponuje asi najviac šokujúcou a famóznou úvodnou sekvenciou. Tá mapuje vylodenie britských a amerických vojakov v Normandii. Ide o udalosť, ktorá primárne zvrátila dej 2. svetovej vojny. Vo filme Zachráňte vojaka Ryana tak šlo o kľúčový záber a tvorcovia k tomu tak aj pristúpili.
Spielberg odmietol nakrúcanie tejto scény klasickým hollywoodskym spôsobom, teda pomocou kamier, ktorý by boli namontované na rôzne stožiare a podobne. Chcel, aby všetko pôsobili autenticky, preto sa s kameramanom Januszom Kaminskim dohodli na tom, že budú používať len ručnú kameru.
Preto sú zábery z tejto scény roztrasené a nedokonalé, čo len zvyšuje ich autenticitu. Kaminski dokonca chcel, aby sa táto scéna nakrúcala za búrlivého a pochmúrneho počasia, ako tomu bolo v roku 1945. Mnohí komparzisti takisto dostávali počas nakrúcania morskú chorobu, a tak diváci dokázali zažiť skutočnú atmosféru tohto dôležitého dňa našej histórie.
1. Nie vždy presné udalosti v kritikmi milovanom Schindlerovom zozname (1993)
Nikto kto má všetkých 5 pohromade by si nedovolil kritizovať vrcholové dielo Stevena Spielberga. Schindlerov zoznam je filmárska dokonalosť. S brilantným scenárom, réžiou, hereckými výkonmi a emočným dopadom. Film ocenila aj Akadémia a udelila tvorcom 7 Oscarov, vrátane toho pre Stevena Spielberga.
Schindlerov zoznam je natočený na motívy skutočných udalostí, ktoré sa odohrali počas 2. svetovej vojny v Poľsku a v Česku v koncentračných táboroch. Podnikateľ Oskar Schindler napokon nazhromaždil všetok svoj majetok, aby tak zachránil viac ako tisícku židov pred ich istou smrťou.
Aj keď sú tieto skutočnosti pravdivé, pre efekt si Spielberg niektoré scény domyslel. Napríklad záchranu židov v českom Brne pred ich likvidáciou v plynovej komore. Takisto neexistovala ani finálna scéna lúčenia sa židovských obyvateľov s Oskarom Schindlerom. Všetko ostatné v tomto filme je však pravdivé a skutočné, čo ho robí ešte viac impozantným a desivým zároveň.
Režisér Steven Spielberg získal 2 Oscary a viac ako 10 ďalších nominácií. Je považovaný za vôbec najlepšieho režiséra všetkých čias. Za svoju stále trvajúcu kariéru vytvoril bezmála viac ako 20 filmov, ktoré ohromili celý svet a či už ste jeho fanúšikom alebo nie, jednoznačne si zaslúži váš a náš rešpekt.