Venom 2: Carnage prichádza RECENZIA – Konečne sa na plátnach kín odohral súboj medzi dvoma najznámejšími symbiontmi z Marvel komiksov. Sony sa snaží budovať tento svet vlastnými postavami a na pomoc si zavolali režiséra Andyho Serkisa. Ako však dopadlo prinesenie Carnaga do tohto univerza? Priniesol sľubovaný masaker?
Eddie Brock tají pred svetom Venoma, Cletus Kasady je odsúdený na smrť a chce sa stretávať iba s ním. Krátko sa pozrieme aj do minulosti, aby sme dostali základ vzťahu medzi psychopatickým vrahom a záporáčkou Shriek. Cletus sa kvôli potýčke dostane k Eddieho krvi a nový, očakávaný symbiont, je na svete.
Predtým, než začneme s recenziou na film Venom 2: Carnage prichádza… Ak si chcete osviežiť pamäť, môžete si s naším novým videom za 3 minúty pripomenúť, o čom bol prvý Venom:
Venom 2: Carnage prichádza RECENZIA
Prvá vec, na ktorú sa treba pozrieť, je stopáž filmu. Keď sme videli, že film bude mať iba 90 minút, tak sme vedeli len dva spôsoby, ako to môže dopadnúť. Superhrdinskému žánru by to mohlo aj prospieť, avšak na to by samozrejme bolo potrebné riadne majstrovstvo.
V tomto prípade film pôsobí len uponáhľane. Snažia sa, aby sa čím skôr stalo čo najviac vecí (a pritom sa v niektorých prípadoch toho deje málo). Síce teda dostaneme jednoduchú schému, ale divák akosi očakáva viac. Takto máme pocit, že od prvého stretnutia k finálnemu súboju prešlo iba pár minút, nie však v dobrom zmysle.
Uponáhľané deje
Pritom by ste očakávali, že s urýchleným tempom dostaneme aspoň viac akcie, avšak ani to nie je úplne pravda. Niektoré scény máme vyplnené zbytočnou vatou (chápeme, že Eddie sa musel opätovne nejako spojiť s Anne, len to nemuselo byť také… trápenie).
Urýchlený nám tak pripadá napríklad aj deštrukčný psychopatický vzťah medzi Cletusom a Frances (Shriek). Všetko sa deje akoby podľa šablóny a my by sme sa radi stotožnili alebo nejak vcítili do toho vzťahu, ale… nestíhame.
Nahliadnutie do minulosti krátke, ale kreatívne
Síce nemáme veľa času ani na nahliadnutie do minulosti postáv, ale v tomto prípade to nemusí byť nevýhoda. Kasadyho pôvod je vysvetlený celkom dostatočne a navyše ešte kreatívnym spôsobom na štýl temnej gotickej animácie. Niektoré veci z jeho vraždiacej „kariéry“ dostaneme cez Eddieho vyšetrovanie, čo je príjemná vsuvka.
Venom sa pritom snaží pomáhať (nielen pri novinárskej/detektívnej práci, ale napríklad aj pri zlomenom srdci). Vďaka tomu dostávame množstvo vtipných momentov. Dalo by sa povedať, že miestami je to aj ťažiskom filmu. Príde aj na ich rozhádanie, ale k tomu viac prezrádzať nebudeme (avšak pekný prvok pre priaznivcov komiksu).
Venomovo veľké ego
Niekedy sa ale neviete ubrániť tomu, že sa obaja chovajú ako blbci. Venoma som mal vždy skôr spojeného s tým, že funguje ako akýsi našepkávač a postupne Eddieho ovplyvňuje. Tu je skôr namachrovaným mačom, ktorý chce neustále komplimenty. Netvrdím, že je to nutne zlé, len mi to nekorešponduje s jeho predošlou verziou.
Potenciál Carnaga je značne… nevyužitý. Samozrejme, že musím pochváliť jeho vizuál, ktorý je vynikajúco spravený. Pri jeho príchode som mal zimomriavky, pri scéne z kostola som mal otvorené ústa v úžase. Ale inak toho veľa nespraví. Neustále sľubuje masaker a chaos, ale dostávame viac z toho druhého.
Mládeži prístupný Carnage až tak nefunguje
Niekto by to dokázal zvaliť na to, že film musel byť mládeži prístupný. Avšak videl som aj animovaného Spider-Mana a Carnage sa tam dal predviesť kreatívne a hrozivo (avšak áno, mal viac priestoru). Prístupnosť filmu je jedna z vecí, ktorá mu neprospieva a vidíme to na Kasadyho úteku z väzenia.
Opäť, aby neprišlo k omylu. Bola to veľmi dobre vytvorená scéna a Woody Harrelson vraždiaceho psychopata idúceho na smrť hral skvele. Avšak nesúlad so symbiontom sme mohli badať hneď. Ale nejaké explicitnejšie zobrazenie by v tomto prípade neuškodilo…
Akčné scény bez problémov fungujú
Takže útek z väzenia, vyslobodenie Shriek a finálny súboj boli výborne vybudované scény (viac, či menej). Posledný boj v kostole bol ale bez pochýb najlepšia scéna filmu. Kreatívne menenie medzi ľudskými podobami hlavných postáv kvôli veciam, ktoré symbiontom ubližujú, a symbiontmi samotnými. A dostaneme tu všetky dôležité postavy z filmu.
Pobavíme sa a s Venomom sympatizujeme
Andy Serkis nám v minulosti dokázal, že vie ako natočiť výbornú drámu aj komédiu. Humoru dostaneme aj tu dosť a dokážeme sa na ňom pobaviť, aj keď je jednoduchý (len si skúste predstaviť, že sa bavíte na tom, ako Venom chová sliepky… ale – funguje to).
Nikdy by ste nečakali, že dokážete s Venomom toľko sympatizovať (viac ako s Eddiem, keď miestami Tom Hardy vyzeral, že to robí nasilu…). Pozrieme sa na jeho skryté túžby a vo finále sa prichytíme, že sa prihlúplo usmievame pri scéne, ktorá by nám za iných okolností prišla ako značný cringe. Eddie Brock a Venom sú zase jednohlasní (teda takmer), ale v každom prípade sú… Smrteľným ochrancom.
Venom 2: Carnage prichádza RECENZIA – Zhrnutie
Koniec koncov, druhý Venom nie je zlým filmom. Pobavíme sa na ňom, dostaneme kvalitnú akciu a uspokojivý záver. Je len hrozne uponáhľaný. Nestihne využiť potenciál Carnaga, nestihneme sa vcítiť do romance medzi záporákmi. Tak dostávame iba akýsi priemerný superhrdinský kúsok.
Kratšia stopáž teda filmu skôr uškodila a záverečné titulky (aj keď s opäť úžasnou skladbou) prídu príliš rýchlo. Netreba ale iste zabúdať na tú scénu po titulkoch, ktorá vás maximálne prekvapí. Len za ňu môžem dať o pol boda viac. Takže Venom 2: Carnage prichádza si odo mňa neodnáša priemer, ale mu udelím 5,5/10.