Kultový seriál, ktorý nám nedal spávať
Spomínate si ešte? Je pondelok večer a začína sa vysielanie, ktoré je pre mnohých vrcholom programu celého týždňa. Pred obrazovky nesadajú len jednotlivci, ale rovno rodiny s deťmi, ktoré sú odhodlané odhaliť lož od skutočnosti. Nevadí, že niektoré z príbehov, ktoré uvideli, im večer nedali zaspať a citlivejšie nátury strašili ešte o niekoľko rokov neskôr. Zvedavosť a fascinácia nadprirodzenom za to stála.
Televízny fenomén Verte neverte čoskoro oslávi už 27. výročie od premiéry svojho prvotného dielu. Aj napriek tomu, že seriál sa skončil ešte v roku 2002, dodnes patrí k televíznym „evergreenom“ a s radosťou sa k nemu vracajú nielen televízni pamätníci.
Seriál, v ktorom sa moderátor v miestnosti s lacnými rekvizitami šikovnými frázami zahrával s diváckou predstavivosťou, bol unikátom už krátko po svojom odvysielaní. Nepatril totiž ku tradičnej televíznej produkcii, v ktorej v 90-tych rokoch dominovali harmonické vzťahy a šťastné konce. Verte neverte sa nebál dráždiť a provokovať, neraz stavil na temnejší tón s dusnou atmosférou.
Novinka, v ktorej bolo zakaždým odvysielaných päť rôznych príbehov, nechávala na divákovi, aby sa pokúsil odhaliť, ktorý z nich je pravdivý, a v ktorom sa zasa tvorcovia pohrávajú s jeho fantáziou. Na konci moderátor odhalil pravdu, ktorá divákov neraz nechala s otvorenými ústami. Keď moderátor zahlásil, že „tento príbeh sa skutočne odohral v 60-tych rokoch na americkom Stredozápade,“ v obývačkách pravidelne nasledovala búrlivá diskusia a viacerí diváci len zdesene krútili hlavou.
Zviezol sa na vlne Akty-X
Faktom však je, že seriál sa o overovanie faktov nikdy príliš nestaral a takmer všetky príbehy, ktoré označil za realitu, sa v skutočnosti nikdy nestali, informuje Reflex. S nápadom na Verte neverte do štúdia Fox prišiel ešte v polovici 90. rokov Lynn Lehmann, začínajúci herec, ktorého najväčším úspechom dovtedy bolo vystúpenie v inštruktážnom videu na tlačiarne. (ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE.)
akoze do akej miery by obstal dnes?? Dnes je v podstate to iste Black mirror, v minulosti sme mali velmi znamy Outer limits a boli aj menej zname ako napr. Electric dreams. Podobna je aj animovana miniseria Love death and robots. Alebo Fringe, len to neboli samostatne epizody ale bolo to ako celok spojene do 5 sezon.