sobota, 21 decembra, 2024
Reklama

Z niektorých príbehov mrazí dodnes. Fenomén Verte neverte desil divákov na celom svete, všetko si ale vymyslel

Nenechajte si ujsť

Reklama

Televíznej spoločnosti sa nápad pozdával, predovšetkým vďaka skutočnosti, že diváckym obrazovkám vtedy dominovali Akty-X. Práve popularita príbehov Muldera a Scullyovej dala zelenú aj vzniku Verte neverte. Prvá séria so skúšobnými šiestimi epizódami na divákov okamžite zabrala. Jedinečný formát, v ktorom diváci museli rozoznať medzi skutočnými a fiktívnymi príbehmi s nádychom nadprirodzena a paranormálnych javov, fungovali na jednotku.

Verte neverte Beyond Belief: Fact or Fiction
Amazon

Hneď v prvej sérii bolo odvysielaných viacero diskutovaných dielov, ktoré tvorcovia označili za pravdivé a rozrušili tak nemalú časť diváckej základne. K najpamätnejším patrí záhadné zmiznutie chlapca v šatníku alebo ženy, ktorá v zrkadle videla obeť brutálnej vraždy a tá ju nakoniec zachránila pred násilníkom. Koncept podobných príbehov sa ukázal byť inovatívny a zároveň zábavný, čo viedlo k potvrdeniu ďalších sérií, navyše s rozšíreným počtom epizód.

Moderátora Jamesa Brolina ako uvádzača vystriedal obľúbený herec Jonathan Frakes. Práve hviezda Star Trek: Nová Generácia dodala seriálu jedinečný šmrnc a nezameniteľnú identitu. Frakes sa chytľavými frázami hral s divákmi, ktorí sa pre zmenu snažili odhaliť, ktoré z príbehov sa naozaj stali. Odpoveď sa dozvedeli na konci každej epizódy, vysvetlenie však bolo skôr sporadické a divákom nezostávalo nič iné, než veriť producentom.

Bola to fikcia

Až ďalšie roky odhalili, že veľká väčšina z mrazivých príbehov vlastne bola vymyslená. Tvorcovia podľa CultureCross totiž vo veľkom vychádzali z knihy Roberta Tralinsa s názvom Strange events beyond human understanding (Podivné príhody za hranicami ľudského chápania). Tralins bol známy spisovateľ béčkových detektívok, sci-fi románov, ktorý sa narodil ešte v roku 1926.

Verte neverte Beyond Belief: Fact or Fiction
Amazon

Spisovateľ a scenárista bol vášnivým obdivovateľom nadprirodzených javov a práve jeho fascinácia nevysvetliteľnými príbehmi ho viedla k napísaniu spomenutej knihy. Tralins v nej síce tvrdil, že všetky prípady v knihe sú pravdivé a vychádzajú z jeho súkromného vyšetrovania, nikto však nevie, do akej miery bolo vyšetrovanie autentické a či nešlo iba o snahu autora šokovať a vylepšiť si povesť. (ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE.)

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. akoze do akej miery by obstal dnes?? Dnes je v podstate to iste Black mirror, v minulosti sme mali velmi znamy Outer limits a boli aj menej zname ako napr. Electric dreams. Podobna je aj animovana miniseria Love death and robots. Alebo Fringe, len to neboli samostatne epizody ale bolo to ako celok spojene do 5 sezon.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama