Nick Fury ako David Hasselhoff
Ak sa ti meno šéfa organizácie Shield známej z MCU spája len s tvárou Samuela L. Jacksona, tak ťa možno prekvapí, že ho stvárnila v roku 1998 aj ikona 80. a 90. rokov, a to legendárny David Hasselhoff. Explavčík z Pobrežnej hliadky si prelepil oko ikonickou čiernou páskou, do kútiku úst napasoval poriadne rozžuvanú cigaru a svoje charakterové herectvo obmedzil na jednu jedinú vlastnosť, a to byť pekelne drsný.
Namiesto cool akčňáku sa ale priprav na dvojhodinovú nálož cringeu, ktorá sa pri sólo sledovaní rovná mentálnej samovražde, no ako party film k drinku (či drinkom) určite obstojí. Za scenárom tohto spektáklu stojí meno známeho hollywoodskeho veterána Davida S. Goyera.
Ten ako producent, režisér či scenárista má bohaté portfólio zárezov na filmovom nebi, no zároveň pracoval aj na množstve filmových katastrof. Aktuálne Goyer stojí napríklad za seriálom Apple TV+ Nadácia. Fury si tak vďaka svojej bezútešnej béčkovej vizáži a Hasselhoffovmu komickému prehrávaniu na ČSFD odniesol 22 %, na IMDB hodnotenie 3,7 a na známom agregátore recenzií Rotten Tomatoes od zase verejnosti 17 %.
Časy, keď ešte kulturistov natierali na zeleno
Dávno pred Marcom Ruffalom či Edwardom Nortonom patriacich do MCU či Ericom Banom v nepodarenej adaptácii režisérskeho velikána Anga Leeho, Hulk po prvýkrát zažiaril už v 70. rokoch. No zabudni na CGI vymodelované zelené monštrum s výbuchmi hnevu. V televíznej sérii Incredible Hulk, ktorá odštartovala v roku 1977, vedca Bannera zahral Bill Bixby a jeho alterego Hulka zase fitness hviezda Lou Ferrigno.
Ferrigno si neskôr po svojej televíznej kariére odskočil v sympatickej cameo úlohe v spomínanom Hulkovi s Edwardom Nortonom. Samotný Hulk zo 70. rokov síce nabral už úsmevnú dobovú patinu a Ferrignove hrubočizné zelené obočie, malátne pohyby či umelé vrčanie vyvolávajú na tvári úškrnok. Oproti ďalším bizarným pokusom adaptácia postavy komiksového Marvelu pôsobí, s nadnesením povedané, ako oscarový materiál.
Bixbyho a Ferrignov televízny komiksový kolos mal v sfére mimo MCU vesmíru obrovský úspech a natočilo sa množstvo epizód seriálu vrátane televíznych filmov Ako Proces s Hulkom, či Hulkova smrť.
So „sedemdesiatkovým“ Hulkom sa nesie aj niekoľko zaujímavých bizarností, vrátane jedného veľmi kuriózneho dramaturgického rozhodnutia, ktoré len podčiarkuje, že pred takmer pol storočím oživené komiksové figúrky boli do istej miery stále brané ako zábavka pre deti. Množstvo autorov sa tak chcelo od komiksových koreňov skrátka dištancovať a urobiť medzi týmito svetmi hrubý múr.
Podobné pohnútky boli zjavné u Kenetha Johnsona, ktorý vytvoril práve seriálovú show pre televíziu s Hulkom v hlavnej úlohe. Paradoxne Johnson sa ujal adaptácie známej komiksovej figúrky, aj napriek tomu, že on sám nebol fanúšik komiksov. V tomto duchu aj pristupoval k Hulkovi pretavenom do televíznej show. Johnson sa napríklad rozhodol ignorovať známu Hulkovu hlášku „Hulk ničiť“ a do show sa skrátka nedostala Zelené monštrum sa tak muselo obmedziť na zúrivé vrčanie a bolo úplne nemé.
Johnson bol rozbehnutý ako vlak a rozhodol sa naďalej obchádzať zdrojový materiál, čo zašlo až tak ďaleko, že hlavnému hrdinovi zmenil meno. Zatiaľ čo na stránkach komiksových zošitov má Banner krstné meno Bruce, Johnson ho prekrstil na Davida. Iniciatíva mala prozaické korene, postavu tak televízny tvorca pomenoval po svojom synovi.