piatok, 18 októbra, 2024
Reklama

Vyriešili najväčší problém 6G. Internet budúcnosti je neuveriteľne rýchly, kedy dorazí na Slovensko?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.

6G internet bude na Slovensku dostupný skôr, než si myslíte

Aktualizované 2. októbra 2024: Možno sa vám 5G internet stále zdá ako novinka, no už za nezadržateľne blíži 6G. Potvrdil to aj Dr. Tong Wen, technologický riaditeľ spoločnosti Huawei Wireless.

Wen na septembrovej konferencii IEEE PIMRC hovoril o svojich očakávaniach budúceho vývoja novej generácie bezdrôtového internetu. Podľa Capacity Media tvrdil, že „6G nebude len jednoduchým vylepšením 5G,“ ale má integrovať aj technológie umelej inteligencie, ktoré za posledné mesiace napredujú neuveriteľným tempom. AI by mohla pomôcť s efektívnym prenosom dát a komprimáciou údajov.

Reklama

CTO Huawei Wireless Dr. Tong Wen taktiež načrtol, kedy by sme mohli 6G očakávať. O štandarde začnú medzinárodne organizácie a spoločnosti rokovať v roku 2025 a jeho prvá verzia by mala byť hotová v roku 2030. To znamená, že do 6 rokov by mal existovať jasný podklad pre zavedenie technológie 6G na globálny telekomunikačný trh.

Reklama

Rovnako ako 5G, ani nasledujúca generácia nepríde zo dňa na deň. Všeobecné zavádzanie 6G do ponuky operátorov a vôbec podporu mobilných telefónov s novými anténami by ste mali očakávať až po roku 2030. Odborníci očakávajú, že 6G bude normou niekedy v nasledujúcej dekáde.

Pôvodný článok

Je tomu len zopár rokov, čo bol 5G internet témou pripomínajúcou sci-fi. Nedokázali sme veriť predstave, že vo vrecku budeme mať mobilný telefón, ktorý zvládne stiahnuť celú epizódu seriálu behom pár sekúnd. Dnes je to pritom realita a najmä v mestách už celkom bežná vec, na ktorú sme si pomaly zvykli. Avšak neváhajte – ďalší zlomový bod je už za rohom vo forme ešte rýchlejšej 6G siete, ktorá dosiahne závratné rýchlosti. Vedci pritom vyriešili jej najväčší problém.

Reklama

Rovnako ako s takmer všetkým na svete, aj za spočiatku pomalou adopciou 5G siete boli (a stále sú) financie. Keďže aktuálne najlepšia technológia na prenos dát cez mobilný internet využíva násobne rýchlejšie rýchlosti než 4G LTE vysielače, museli sa operátori vrhnúť na vybudovanie novej infraštruktúry – všadeprítomných 5G antén.

Reklama

Nepomáha ani fakt, že technologicky vyspelé 5G má problém s preniknutím cez budovy. Pri stavaní infraštruktúry vysielačov a prijímačov tak musia operátori a ich partneri dôsledne analyzovať prostredie a vykonávať štúdie pre čo najlepšie pokrytie lokality.

Stavba 5G infraštruktúry je stále veľkou výzvou

Aj preto sú veľké 5G vysielače o toľko výraznejšie než staršie 4G LTE antény. Ich výstavba je jednoznačne omnoho komplikovanejšia a nákladnejšia než tomu bolo v prípade siete predchádzajúcej generácie.

telekom pokrytie
Stav pokrytia Telekomu ku 15. 07. 2024; Zdroj: Telekom

Zatiaľ čo 4G má dostupných 96,6 % Slovákov, 5G je stále na úrovni „len“ 62 %, teda necelé dve tretiny obyvateľov (Telekom). Keď teda príde na reč téma ešte modernejšieho 6G internetu, ľudia sú skeptickí.

Reklama

Nadchádzajúci štandard 6G siete sľubuje až 50-krát rýchlejšie pripojenie než aktuálne najmodernejšie 5G, ktoré už teraz v teoretickej rovine povoľuje až 35 Gbps sťahovanie. Samozrejme, v praxi je to omnoho menej, táto hodnota vyjadruje len hypotetický štandard, ktorý je dostupný, avšak kvôli praktickosti a obmedzeniam v anténach zariadení nie je dostupný. Faktom však ostáva, že sľubované rýchlosti 6G sú neuveriteľné.

Nový štandard pre najmodernejšiu mobilnú sieť 6G presiahne 1 Tbps a zavedenie do komerčnej prevádzky je naplánované po roku 2030. To je síce pekné, avšak stále tu ostáva otázka infraštruktúry, ktorá tak veľmi brzdila rozmach 5G. Keď bude nové 6G ešte násobne výkonnejšie, neznamená to, že operátori budú čeliť ešte väčšej výzve pri výstavbe antén a rýchlejší internet tak skoro neuvidíme?

Vedci dokázali nemysliteľné

Prelomová štúdia, na ktorú upozornil magazín SCMP, dokazuje nemysliteľné. Podľa experimentu výskumníkov z pekinskej univerzity v Číne totiž môže byť pre 6G pripojenie použitá aj aktuálna infraštruktúra, ktorú používame pre 5G. Znamená to, že poskytovatelia telekomunikačných služieb po celom svete by nemuseli budovať nové antény, ale len ľahko upraviť tie existujúce.

Reklama
internet
Zdroj: Frederik Lipfert / Unsplash

Tím vedený profesorom Zhang Pingom aplikoval v experimente novú technológiu „sémantickej komunikácie“. Ide o inteligentný systém, ktorý sa nesnaží cez sieť „pretlačiť“ len čo najväčšie množstvo dát, ale v prvom rade význam posielaných dát. Tým efektívne dokážu komplexné algoritmy na balenie a odosielanie dát komunikovať väčšie množstvo informácií bez navýšenia skutočných kapacít existujúcich antén.

Experimentálna sieť, ktorú vytvoril spomínaný čínsky tím, údajne „dosiahla prenosové schopnosti 6G na existujúcej 4G infraštruktúre.“

Je bližšie, než si myslíte

Čína je jedným z lídrov vo vývoji nového komunikačného štandardu 6G. V krajine plánujú internet budúcnosti zaviesť do prevádzky už do roku 2030. Japonsko taktiež plánuje dokončiť vývoj do roku 2025 a implementovať nové služby v spolupráci s tamojším operátorom NTT Docomo alebo firmou Sony už od roku 2030.

Reklama

Experimenty môžu byť prelomové, nakoľko dokazujú, že nový rýchlejší internet môže fungovať aj bez veľkých zmien v aktuálnej infraštruktúre. To znamená zjednodušenú adopciu. V závislosti od toho, ako bude pokračovať vývoj, by sme tak 6G internet mohli na Slovensku bežne využívať už do 10 rokov.

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama