Je toto herná konzola budúcnosti?
Lenovo Legion Go je najnovší prírastok do ultra kompetitívneho sektoru PC handheldov. Budúcnosť tohto formátu prenosných konzol je však stále pochybná. Dokáže nás práve toto zariadenie presvedčiť o tom, že ideme správnym smerom?
Začnime hardwarom. Máme tu parádny 8,8-palcový QHD displej, rozlíšenie si môžete zvoliť od 1600 do 800 p a taktiež obnovovaciu frekvenciu dokážete maximalizovať až na 144 Hz, alebo znížiť na šetrných 60 Hz. Škoda, že obrazovka nemá žiadnu ochrannú fóliu. Obraz je nádherný, ale úprimne, bočné ovládače ma nadchli ešte viac.
Ich rozloženie je v zásade to, čo už poznáme. Lenovo Legion Go aj dobre padne do rúk, chválim hlavne, že pri joystickoch využili takzvaný hall effect, ktorý zabraňuje drift sticku. Lenže v rozložení ovládacích prvkov sa objavujú aj nedostatky. Spodné tlačidlá sú presne na mieste, kde sa vám ovládače opierajú o dlane a tým pádom ich často stláčate omylom.
Odnímateľné ovládače
Ale Lenovo tu prináša doslova revolučnú novinku. Oba bočné ovládače totiž môžete odnímať ako pri Nintendo Switch, lenže za iným účelom. Jeden z nich môžete zasunúť do priloženého stojanu a premeniť ho tak na myš, druhý vám vynahradí klávesy WASD a ďalšie tlačidlá. Samotnú konzolu si môžete postaviť o zabudovaný stojan, oprieť sa a pohodlne hrať. Chce to zvyk, no hry sa v tomto režime hrajú veľmi podobne ako na klasickom stolnom počítači.
Konzolu viete, samozrejme, využiť ako handheld, čo je primárny spôsob používania. V rukách sa drží dobre, nie je príliš ťažká a nemotorná a po istom čase sa úplne ponoríte do hry. Môže ísť o skvelého spoločníka pri cestovaní, kde vás bude obmedzovať jedine výdrž batérie zhruba 2 hodiny. Legion Go sa však pomerne rýchlo nabíja, v tomto aspekte Lenovo predbehlo aj konkurenciu od Asusu. Ku konzole je pribalené aj cestovné puzdro, ktoré má špeciálny otvor, cez ktorý ju môžete nabíjať. Bizarne sa však doňho nezmestí nabíjačka.
Plnohodnotný Windows 11
Ale poďme k slonovi v porceláne, a tým je softvér. Na rozdiel od Steam Decku alebo Switchu tu máte k dispozícii plnohodnotný Windows 11. Aj so všetkými nedostatkami. Hry sa otvárajú v nesprávnom nastavení aj rozlíšení, s dotykovou obrazovkou je občas ťažké sa dohodnúť a optimalizácia nie je najlepšia.
Čo vás vie potrápiť ešte viac, je nastavenie výkonnosti handheldu. Z nejakého dôvodu sa vám konzola prvýkrát zapne v nejakom šetrnom režime, pričom sa budete musieť prehrýzť rôznymi kartami nastavení, aby ste ju rozchodili v tej správnej konfigurácii. Tento fakt, v kombinácii so spomínaným operačným systémom, vytvárajú celkový kostrbatý dojem. Nie je to tak jednoduché, ako „zapnem a hrám“.
Chýba výkon
A čo ma mrzí najviac, je čip. AMD Ryzen Z1 Extreme jednoducho nestačí na to, čo by ste od Legionu chceli. Máme tu krásnu obrazovku, ale väčšinu hier budete hrať v nižšom rozlíšení. To je prípad napríklad Forza Horizon 5, nehovoriac o tom, že sme sa museli uspokojiť so strednými detailami.
Avšak napríklad pri GTA 5, ktoré je skvelo optimalizované a má už aj svoj vek, sme sa dostali na výborné hodnoty FPS. A treba uznať, držať v ruke takúto hru je naozaj skvelý pocit. Na náročnejšie hry ako Starfield však môžete zabudnúť, s tými by AMD bojovalo márne aj pri najnižšom, 800 p rozlíšení.
Lenovo Legion Go aj napriek svojim nedostatkom ponúka sľubný základ, ktorý však potrebuje ešte doladiť. Sme na začiatku novej éry výkonných PC handheldov a ten vývoj napreduje raketovým tempom, ale iba čas ukáže, či nastane bod zlomu, kedy začnú byť výkonom a cenou skutočne konkurencieschopné. Alebo upadnú do zabudnutia, ako napríklad také 3D televízory, ktoré sľubovali veľa, no nikdy sa neujali.