Qualcomm práve “pochoval” Apple
Aktualizované 25. apríla 2024: Spoločnosť Qualcomm oficiálne predstavila nové procesory Snapdragon X1 Elite a Plus určené pre počítače. Firma tvrdí, že tým pochovala konkurenčné ARM čipsety od Intelu, AMD aj Apple.
Celkovo štyri nové procesory (tri s prívlastkom Elite a jeden s prívlastkom Plus) ponúkajú rôzne frekvencie taktov od 3,4 GHz až do 3,8 GHz. Vrcholové modely dokážu jadrá pretaktovať až na 4 GHz, respektíve 4,2 GHz. Jednotlivé čipy sa líšia aj grafickým výkonom.
Qualcomm v oficiálnych benchmarkoch porovnáva výkon a úsporu energie s čipom Apple M3 aj Intel Core 7 155H, v ktorých prezentuje lepší výsledok až o 28 %. Samozrejme si budeme musieť počkať na testy zo skutočného sveta, aby sme zistili, či tomu tak bude aj naozaj.
Procesory budú súčasťou prvých AI PC, ktoré výrobcovia uvedú na trh už v polovici tohto roka. Všetky čipy disponujú výkonom 45 TOPS neurálnej jednotky, ktorá do budúcnosti zaistí plnohodnotné využitie funkcií umelej inteligencie vo Windowse.
Pôvodný článok
Keď Apple v roku 2020 vydal svoj prvý počítač s čipom M1, vstúpil tým do novej éry. Technologický gigant prestal spolupracovať s Intelom a miesto toho začal vyrábať vlastné desktopové procesory s integrovanou grafickou kartou.
Čipy série M sú založené na architektúre ARM, vďaka ktorej sú oproti klasickým x86 čipom úspornejšie a efektívnejšie. Aj vďaka tomu sa nové MacBooky opäť dostali na vrchol výdrže a výkonu vo svete prenosných počítačov. Lenže to už by sa čoskoro mohlo zmeniť vďaka novinkám od Microsoftu, informuje The Verge.
Pripravte sa na príchod AI PC
Microsoft rozvíril vody technologickej komunity, keď začiatkom roka 2024 predstavil pojem „AI PC“. Takto gigant označuje počítače, ktoré spĺňajú prísne hardvérové požiadavky pre plnohodnotné použitie umelej inteligencie vo Windowse. AI síce prináša užitočné funkcie, no vyžaduje ohromný výpočtový výkon. V budúcnosti bude operačný systém vyžadovať minimum 16 GB RAM a výkon až 40 TOPS.
Prvým čipom s výkonom by mali disponovať nadchádzajúce Windows laptopy s ARM procesormi. Zdroje blízke magazínu The Verge uvádzajú, že Microsoft si od týchto zariadení sľubuje porážku MacBookov.
Firma zjavne verí, že nová generácia AI PC prekoná to najnovšie od Applu, ktorý posledné roky dominuje trhu s notebookmi poháňanými ARM čipmi.
Vývojár Windowsu dobieha zameškané
Už 20. mája Microsoft predstaví svetu prvý počítač s čipom Qualcomm Snapdragon X Elite, ktorý má byť podľa interných testov spoločnosti rýchlejší než Apple M3 – v bežných výpočtových úlohách aj v úlohách zameraných na umelú inteligenciu. Plynulejšie by na nich taktiež mali bežať aplikácie stavané pre 64-bit procesory Intelu, ktoré vývojári ešte neaktualizovali pre natívnu podporu ARM čipov.
Apple na účel „prekladu“ nekompatibilných kódov používa špičkovú aplikáciu Rosetta 2, ktorá odborníkov v roku 2020 ohúrila svojou efektivitou. Qualcomm má údajne disponovať „ešte rýchlejšou emuláciou,“ vďaka čomu nebude kompatibilita Windows aplikácií najmenším problémom.
Redaktor Tom Warren z The Verge taktiež tvrdí, že isté modely počítačov Microsoft Surface Pro 10 a Surface Laptop 6 budú vybavené čipom Qualcomm Snapdragon X Elite miesto pôvodne oznámeného Intel Core Ultra. Vývojár Windowsu nastolil úzku spoluprácu s americkým výrobcom procesorov Qualcomm.
Qualcomm poráža Intel
Microsoft si od nadchádzajúcich zariadení so Snapdragon X Elite sľubuje veľa a zdá sa, že aktuálne ich preferuje pred alternatívami od Intelu a AMD. Označuje ich za „AI Copilot počítače novej generácie.“
Qualcomm taktiež dôveruje svojmu výtvoru. Výrobca ukázal benchmarky, v ktorých porazil aj Apple M2 a Intel Core Ultra 7. Spoločnosť taktiež otvorene hovorí o možnom použití procesorov v herných notebookoch.
Narastajúci tlak na rozšírené AI funkcionality urguje výrobcov hardvéru aj vývojárov softvéru, aby sa zamysleli nad požiadavkami, ktoré si to bude vyžadovať. Microsoft očakáva, že do roku 2026 bude 50 % počítačov disponovať kompatibilným „AI čipom“. Prvé z nich oficiálne predstaví generálny riaditeľ Microsoftu Satya Nadella už 20. mája. Výkonný hardvér následne otvorí dvere novým možnostiam pre integráciu umelej inteligencie do Windowsu.