POZOR: Článok obsahuje spoilery zo štvrtej epizódy seriálu Moon Knight. Pokiaľ ste epizódu ešte nevideli, prečítajte si článok neskôr alebo ďalej čítajte len na vlastné riziko.
Vysvetlenie štvrtej epizódy Moon Knight
Prinášame vám vysvetlenie štvrtej epizódy seriálu Moon Knight, hlavne maximálne šokujúcej poslednej štvrť hodiny. Pozrieme sa na to, čo znamená obrovský zvrat a kto bola postava na konci. Čo skrýval ďalší sarkofág? Pred tým, ako sa k tomu dostaneme, pozrieme sa však aj na ďalšie odkazy a easter eggy, ktoré nás dielom sprevádzali.
Štvrtá časť otvára tým, čim tretia končila. Konshu je uväznený bohmi v podobe sošky ushabti a vidíme, že je uložený medzi iné bytosti s podobným osudom. Steven Grant, jeho alter ego Marc Spector a manželka Layla avšak pokračujú aj bez jeho ochranného obleku v snahe zastaviť vyvolanie Ammit doktorom Harrowom. Dostávame tak jedinečné dobrodružstvo na štýl Múmie mixnutej s Tomb Raider.
Nasledovník boha Heka
Dostávajú sa do Ammitinej hrobky (odtiaľ aj názov epizódy „The Tomb“), kde ľahko zdolajú hádanku na nasledovanie správnej cesty. Avšak čoskoro Steven a Layla Croft (pardon, musel som) narazia na väčší problém. Poriadne hororovým spôsobom (na MCU naozaj už šokujúcim) vstupuje na scénu kňaz boha Heka.
Ten je v Marvel komiksoch aj egyptskej mytológii bohom mágie. Kňazi ukázaní v seriáli sú jeho nasledovníkmi. V tomto prípade ochraňujú ushabti Ammit a videli sme ako dopadne každý, kto im skríži cestu. Naozaj by sme nečakali mumifikáciu na Disney+. Odolnosťou a silou je zároveň inšpirovaný postavou Heka-Nut z komiksovej série Mystic Arcana Magic.
Laylina minulosť, Alexander a ďalší odkaz na Thora
V minulom článku pri rozoberaní tretej epizódy sme hovorili o tom, ako je Laylina minulosť totožná s komiksom. Táto časť nám osud ešte viac zavŕši a upresní tento príbeh. Marc Spector naozaj bol členom žoldnierov, ktorí stáli za smrťou jej otca, známeho archeológa. Svojej manželke však hovorí, že on nebol tým, kto potiahol spúšť (čo ho ale neospravedlňuje).
Kým sa však Layla dozvedá pravdu, Steven nachádza hrobku Alexandra Veľkého (v angličtine Alexander the Great). Tu je vykreslený ako posledný egyptský faraón. Avšak, čo viac, Mr. Great, ako mu pán Grant hovorí, je v komiksoch polobohom, je synom Dia. Presne tak, sánky dole, je synom postavy, ktorá bude predstavená v Thor: Láska a Hrom, kde si ho zahrá Russell Crowe. Ak sme teda minule hovorili o prepojení na film cez Gorra, ktorý zabíja bohov, iste sme neboli ďaleko.
Zrazu prekvapivý zvrat
Avšak po tomto momente epizóda aj celé smerovanie seriálu rapídne mení smer. A je to hlavný dôvod, prečo prinášame toto vysvetlenie štvrtej epizódy Moon Knight. Do hrobky vstupuje Harrow so svojimi kumpánmi a vystrelí dve rany do Marcovej hrude. V 35 minúte teda dostávame veľký strih.
Zrazu je nám ukázaný akýsi béčkový dobrodružný film (jasná vykrádačka Indiana Jonesa). Je o dobrodruhovi, ktorý so svojím spoločníkom pátra po stratenom poklade Aztékov. Tento kmeň vyznával lunárneho boha. A meno dobrodruha? Dr. Steven Grant.
Od Indiana Jonesa k Preletu nad kukučím hniezdom
Zrazu dostávame ďalší prestrih a od Indyho sa dostávame rýchlo do Preletu nad kukučím hniezdom. Zisťujeme, že ide o VHS film, ktorý sleduje Marc Spector, napakovaný sedatívami a pripútaný na vozíčku. Ako sa z neho snaží dostať, zastaví ho popruh na nohe (jasný odkaz na jeho popruh na posteli z prvej časti).
A takýchto odkazov tu dostávame viacero. Ako pacientku nemocnice vidíme jeho nadriadenú z múzea, Donnu. V rukách objíma plyšového skarabea. Krátko na to sa objavuje aj Layla, ktorá má na prste tiež náplasť so skarabeom. Navyše Marcovi ukazuje obrázky, ktoré sme mali možnosť vidieť u neho v byte.
Ústav plný vecí z predošlých častí
Jeden z pacientov rieši Rubikovu kocku, vidíme známu zlatú rybičku a poskok Bek z predošlej časti servíruje cupcaky. V inštitúcii sa hrá Bingo, ktoré nevedie nikto iný ako Crawley. Ak neviete, kto bol Crawley a kde sme ho predtým videli, je ho tá zlatá socha, ktorej sa Steven zdôveroval so svojimi problémami v prvých epizódach. V komiksoch je navyše jeho verným spojencom a informátorom.
Avšak dôležité je, kto ústav vedie. Je ním práve Harrow. Vyzerá síce inak, ale jeho ikonické sandále podľa ktorých ho Marc spozná, zostávajú. Podľa rozhovoru vidíme, že mentálne problémy hlavného hrdinu môžu byť ešte väčšie ako sme si mysleli a iba si vymyslel hrdinu Moon Knighta a jeho dobrodružstvá.
Je to všetko v Marcovej hlave?
Bolo teda všetko, čo sme predtým videli, iba v Marcovej hlave? Vymyslel si podľa detskej figúrky svoj ochranný oblek? Vymyslel si druhú osobnosť Stevena podľa jeho obľúbeného filmu, ktorý videl nespočetnekrát? Odpoveď a vysvetlenie tejto kapitoly seriálu Moon Knight sa skrýva trochu hlbšie.
Potrebujeme sa pozrieť aj na komiks Moon Knight z roku 2016 a jeho čísla #1-14, ktoré vytvorili Jeff Lemire a Greg Smallwood. Práve z neho tu tvorcovia najviac čerpali. Tým pádom existuje táto mentálna inštitúcia na dvoch úrovniach. Jednak je to spôsob Marca ako bojovať proti Harrowovi tým, že zneužije jeho vlastné podmienky (a tým pádom mení a ohýba realitu).
Harrow ako väzniteľ a bojujúci Marc
Na druhej strane je tu samotný Harrow, ktorý tu pôsobí ako akási sestra Ratched a snaží sa Marca udržať v jeho rozbitom vedomí za každú cenu. Lenže Marc bojuje. Zisťuje, že svoj mentálny stav dokáže využiť ako schopnosť a ako možnosť spraviť niečo viac. A tak ho vidíme, že aj napriek snahe doktorových poskokov, ktorí tu fungujú ako zriadenci, dokáže unikať.
Dostane sa do miestnosti, kde nachádza sarkofág. Po jeho otvorení oslobodzuje jeho druhé ja – Stevena. Prvý raz ich vidíme bok po boku, ako dve separátne bytosti v dvoch odlišných telách. Len pre zaujímavosť, jedného z nich zastupoval ako model pred grafickými úpravami Michael Benjamin Hernandez, brat Oscara Isaaca. Jeho krycie meno nakrúcaní bola vtipná skomolenina „Mork Sphincter“.
Učí sa vyrovnávať so svojím rozbitým vedomím
Tento moment je však mimoriadne dôležitý, pretože ukazuje, ako si Marc nielen uvedomuje svoje psychické problémy, ale ich využíva vo svoj prospech. Musí spolupracovať s jeho druhou osobnosťou. Spoločne unikajú chodbami nemocnice a v jednej z izieb vidia ďalší sarkofág s niečím (niekým), čo snaží dostať von. V tomto prípade už jednoznačne musí ísť o tretiu osobnosť – Jaka Lockleyho.
A čo daná hrošia dáma?
Avšak tu narážajú na ďalšiu dôležitú postavu, hrošiu bohyňu Tawaret. Je bohyňou ochrany, pôrodu a znovuzrodenia. Môže byť, že má reprezentovať v prenesenom zmysle liečivú sily a akési „znovuzrodenie“ Marcovej psychiky. Nakoľko však túto postavu nepoznáme ani z komiksovej predlohy, je to vždy otázne. Odkaz na ňu sme mali ale hneď v prvej časti, kde Steven upozorňuje práve Donnu ako sa táto bohyňa volá.
Zatiaľ sme ju videli adresovať iba jediný pozdrav, ktorý ústrednú dvojicu vydesil. Scenárista seriálu Jeremy Slater však povedal, že s ňou ešte majú zaujímavé plány. Režiséri Aaron Moorhead a Justin Benson sa vyjadrili, že ak nás štvrtá epizóda prekvapila, tak budeme úplne šokovaní tým, čo príde v piatej a šiestej. Tak to sme naozaj zvedaví, ako nám ešte pomotajú hlavy poslednými dvomi časťami.
Páčilo sa vám naše vysvetlenie štvrtej časti seriálu Moon Knight? Je vám po ňom trochu jasnejšie, čo sa dialo v danom blázinci? Ktorý z momentov vás najviac prekvapil? Dajte nám vedieť v komentároch.
Zdroj: screenrant.com, denofgeek.com