Druhá polovica sa nezadržateľne blíži
WandaVision sa pomaly, no isto dostáva do svojej druhej polovice, no a naše dojmy, ktoré vám sprostredkovávame po každej epizóde taktiež naberajú jasnejšie kontúry. V prípade, že ste zameškali predchádzajúce články, odporúčame vám ich prečítanie, nakoľko aktuálny článok nadväzuje na niektoré myšlienky v nich.
Tábory, ktoré sme naposledy spomínali zostávajú zachované. Dôvodom je fakt, že trampoty rozrastajúcej sa rodiny Vision sa ani zďaleka netriafajú do vkusu bežného cieľového diváka MCU snímok.
Treba však upozorniť, že so štvrtou epizódou prichádza veľký zlom, ktorý by aj tých najzarytejších odporcov novinky na Disney+ mohol prinúť k prezretiu experimentálne poňatej záležitosti. Klbko tajomstva sa začína rozbaľovať, čo je určite dobre, nakoľko ide o kratšiu sériu a niekedy sa naratívna línia jednoducho pohnúť musela.
Súčasne dodávam, že sa v tomto prípade nevyhnem drobnejším príbehovým spoilerom, takže sa do čítania pustite výhradne v momente, kedy ste už najnovší prírastok do seriálu videli. Dosť ale bolo zdržiavania. Ako vnímam aktuálnu epizódu, ktorá výrazne rozširuje doterajšie dianie a odpovedá na niektoré otázniky z doposiaľ videného príbehu?
Napravila prvá príbehová epizóda dojmy z WandaVision?
Áno, nemusí sa to zdať, avšak až štvrtá epizóda bizarného príbehu Wandy a zosnulého Visiona je pre príbeh a budúcnosť celého univerza Marvel relevantná. Schválne sa samých seba opýtajte, čo ste sa po troch epizódach dozvedeli? Nebolo toho mnoho a väčšinu faktov ste vedeli už z rôznych trailerov a prezentácií a nie z prezerania konkrétnych epizód.
Konečne však opúšťame fiktívne prostredie vykonštruovaných sitkomov a vstupujeme do reality, pričom tvorcovia nám prostredníctvom tohto prechodu ponúkajú odpovede na početné otázky.
Koniec koncov, tri prvé diely boli plné tajomstiev a nezodpovedaných otáznikov (i keď len v drobných útržkoch). Tie sa scenáristom podarilo zabaliť do mysteriózneho balíčku, čím z pochopiteľných dôvodov dali priestor početným fanúšikovským teóriám. Mnohé z nich štvrtou epizódou zborili, iné zasa potvrdili a nepochybne na nich budú do konca celého seriálového eventu stavať pôdu pre budúce projekty.
Ak ste aktívne sledovali seriál, nepochybne vám hlavou bežali otázky o tajuplnom včelárovi, neznámom lietadielku, prípadne vás zaujímal sitkomový koncept a jeho podstata. Epizóda s podtitulom We Interrupt This Program vysvetľuje dejové pozadie a hoci scenáristi neprišli s ničím prevratným, dianie po odvysielaní zmieneného dielu pôsobí konzistentnejšie.
Ďalší žánrový skok
Donedávna som celé WandaVision považoval za príjemné a audiovizuálne retro, ktoré vzdáva hold komediálnym klasikám, no mňa osobne celý ten ľúbostný list akosi míňal. Sitkomové seriály z rokov šesťdesiatych a sedemdesiatych nie sú mojou šálkou čaju a síce som chápal prečo boli dané epizódy zrežírované zvoleným spôsobom, nefungovalo to. Podobne ako pre niekoho nefungoval filmársky bravúrny, ale obsahovo pomerne prázdny Mank od majstra charakterovej výstavby Davida Finchera.
Užíval som si síce evidentné kvality, ale ak by šlo o skutočný sitkom, o týždeň by som si naň ani nespomenul. Nehovoriac o tom, že mi v celom naratívnom rozprávaní chýbalo niečo viac. Čosi hmatateľné a naozaj dôležité, relevantné alebo aspoň pútavé. To, ako ste už mohli vytušiť, prišlo práve s aktuálnou epizódou, ktorá je dôležitým lepidlom v celej skladačke. Tá nakoniec nie je až tak komplexná a hrôzostrašná ako sa mohlo pôvodne zdať.
Samozrejme, v zásade sa na ploche tridsiatich minút nedeje nič prevratné, réžia vás nestrhne, nakoľko ide o expozičnú dialógovú exhibíciu, ktorá aj tým najmenej pozorným (respektíve najmenej po internetových fórach pátrajúcim) divákom ponúka jasné odpovede na všetko, na čo sa mohli pýtať.
Súčasne na mňa náramne sympaticky pôsobil ďalší žánrový zvrat. Tentokrát autori upustili od akejkoľvek komédie a prešli k omnoho temnejšie ladenej science fiction kriminálke, ktorá môže evokovať klasické Akty X s Davidom Duchovnym a Gillian Anderson. Subjektívne prehlásim, že podobná rozmanitosť moje dojmy z WandaVision vylepšuje, nakoľko si myslím, že by to tvorcovia (a hlavne scenáristi) v striktne komediálnej rovine po dobu deviatich epizód nedokázali udržať moju a vo všeobecnosti divácku pozornosť.
Čaká na nás veľkolepé finále?
A hoci sa to doteraz nemuselo zdať, veľkolepé finále nás pravdepodobne naozaj čaká. Netvrdím, že sa dočkáme akčného kolosu po vzore Endgame alebo Infinity War, no o dramatickosť situácii sa už nebojím. Dokonca verím v to, že Marvel šikovne a adekvátne prepojí snímky so seriálovými príbehmi a celé univerzum naberie na rozsiahlosti. V poslednom článku som sa totiž obával, že WandaVision a celý pozoruhodný príbeh okolo Scarlet Witch vyšumí do vzduchoprázdna. Aktuálny diel ma, našťastie, presvedčil o opaku.
Každopádne, stále si stojím za názorom, že komediálny obal je len nutnou zásterou, nakoľko prítomný príbehový rozsah by sa dal vyrozprávať prostredníctvom dvojminútového dialógu v ľubovoľnom Marvel filme. Skalní fanúšikovia ale nepochybne ocenia bližšie prepojenia s očividne dôležitými charaktermi novej fázy. A Disney zasa ocení väčšie počty predplatiteľov ich streamovacej služby a tým pádom aj viacej divákov v kinách (ak sa niekedy znova otvoria).
Are we in Endgame now?
Rozhodne by bolo zaujímavé sledovať poctivo vystavanú psychologickú drámu okolo emočne zdevastovanej Scarlet. Na niečo podobné by som sa rád a s chuťou pozrel, keďže priestor pre takýto príbeh tu je. To by sme už ale naozaj vstupovali na nebezpečné mínové pole, ktoré jednoducho cieľovku podobne orientovaných projektov nezaujíma. Ostatne, mnohí nezvládajú ani očividnú poctu tradičným sitkomom a to sa pritom jedná o divácky vďačnú záležitosť.
A hlavne, len ťažko by ste lákali talentovaných žánrových tvorcov do dielne štúdií Marvel, respektíve Disney. Moja nezaujatosť je však sčasti preč. Nechápte ma zle, WandaVision ma relatívne baví a zatiaľ som si v rámci možností užil každú jednu epizódu. Žiaľ, zakaždým som sa nudil po príbehovej stránke.
Tvorcovia si jednotlivé čriepky kompletného zrkadla poctivo šetrili, avšak dúfam, že sa v najbližších epizódach bude pokračovať v podobnom naratívnom tempe. To je v štvrtej epizóde zastúpené adekvátne a v konkrétnych prípadoch zaujímavo zamiešava kartami.
Čo nás ale čaká nabudúce? Budú tvorcovia pokračovať v komediálnej rovine, prípadne paralelne vyrozprávajú obe načrtnuté dejové línie? Z niektorých zahraničných únikov vieme, že nás tvorcovia ešte prekvapia. Čím? To sa všetci oficiálne dozvieme v najbližších týždňoch…
Ako na vás aktuálne pôsobí WandaVision ako celok? Napravila najnovšia epizóda vaše dojmy alebo preferujete komediálnu rovinu nového projektu štúdia Marvel? Určite nám nezabudnite dať vedieť prostredníctvom komentárovej sekcie a v prípade, že chcete, podeľte sa i o svoje hypotézy.