Platené aktualizácie na Windows 10 už čoskoro
Legendárna verzia operačného systému pre počítače končí. Ako sme informovali v samostatnom článku, Windowsu 10 definitívne odzvoní 14. októbra 2025. Práve v tomto okamihu Microsoft vydá poslednú bezpečnostnú aktualizáciu a formálne tak ukončí podporu pre „desiatku“. A ak ho po tomto dátume budete chcieť používať aj naďalej, v istých prípadoch vás to vyjde draho, informuje Gizmodo.
To, že bude ukončená podpora pre Windows 10 ešte neznamená, že nebude fungovať. Množstvo používateľov stále neprešlo na najnovší Windows 11 a v najbližšej dobe tak ani nespraví. „Desiatku“ podľa údajov Stat Counter stále používa až 69 % ľudí s operačným systémom od Microsoftu, pričom „jedenástka“ má podiel na trhu len 28 %.
Jeden z dôvodov, prečo stále toľko ľudí neaktualizovalo na Windows 11, sú aj minimálne hardvérové požiadavky. Niektoré staré počítače najnovší OS jednoducho nenainštalujú. Windows 11 vyžaduje minimálne 4 GB RAM a 64 GB úložisko, zatiaľ čo Windows 10 len štvrtinu z toho – 1 GB RAM a 16 GB úložisko.
Môžeme očakávať, že do októbra 2025, kedy oficiálne skončí podpora Windows 10, sa ešte veľa ľudí rozhodne aktualizovať na novší systém. Tých, ktorí to nespravia, však môže čakať nemilé prekvapenie v podobe vysokých poplatkov Microsoftu.
Za plnohodnotný operačný systém poplatok
Bežní používatelia môžu aj po tomto dátume používať Windows 10. Nútený prechod sa teda nekoná, problémom však je, že absencia aktualizácií vytvorí v systéme bezpečnostné diery, ktoré nebudú mať záplatu. Bezpečnostné riziko so sebou prináša aj vyššiu šancu kybernetického útoku.
Microsoft preto bude ponúkať platené bezpečnostné aktualizácie na Windows 10 (Extended Security Updates – ESA). Pre fyzické osoby a bežných používateľov nepôjde o nutnosť – budú nepovinné a s pomerne prívetivým cenníkom (zverejnený ešte nebol). Trochu iný príbeh je to však v prípade firiem a organizácií.
Keďže zamestnanci na firemných počítačoch často pracujú s citlivými dátami a údajmi, organizácie si nebudú môcť dovoliť fungovať na nezabezpečenom systéme. Budú teda musieť nútene prejsť na novší Windows 11, alebo platiť.
Ak sa rozhodnú ostať na Windows 10 a čerpať platené bezpečnostné aktualizácie Microsoftu, môže ich to vyjsť poriadne draho. Microsoft si bude účtovať za každé jedno zariadenie v organizácii s týmto operačným systémom. Prvý rok bude stáť 61 amerických dolárov, pričom každý ďalší rok bude dvojnásobne drahší než ten predchádzajúci. To znamená, že druhý bude stáť 122 dolárov, tretí 244 dolárov, štvrtý 488 dolárov atď.
Bezpečnostné aktualizácie na firemných počítačov spoločnosti vyjdú „majland“ a rýchlo sa stanú nerentabilnými. Organizácie tak budú musieť vymeniť komponenty alebo rovno celé zariadenia, odhadom v miliónoch kusov.