pondelok, 23 decembra, 2024
Reklama

Zbohom, Apple. Našli sme Windows notebook, ktorý dokáže niečo neuveriteľné (TEST)

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.
Reklama

Lenovo zahralo poriadny „smeč“

V dnešnej dobe sme svedkami najväčšieho prerodu Windows notebookov posledný rokov. Vo vašom živote ste pravdepodobne nikdy nezaznamenali zmenu tak významnú. Microsoft totiž nastolil nový režim s prísnymi požiadavkami pre výrobcov: ak chcú byť súčasťou vrcholnej skupiny Copilot+ PC, musia spĺňať isté požiadavky.

Medzi nich patrí limit na výkon procesoru pre spracovanie AI úloh. Čip musí podporovať výpočty umelej inteligencie aspoň na úrovni 40 TOPS, aby sa zariadenie mohlo dostať do prestížnej skupiny tých najmodernejších Windows laptopov.

Spĺňajú to už síce viaceré notebooky, ako napríklad ASUS Zenbook S 16, no najväčšia pozornosť sa venuje plnohodnotným Copilot+ PC zariadeniam, ktoré zatiaľ exkluzívne poháňajú čipy Qualcomm Snapdragon X Plus a X Elite.

Tieto čipy sú špeciálne tým, že sú založené na ARM architektúre miesto štandardnej x86 architektúry, ktorú dodnes využíva drvivá väčšina Intel aj AMD procesorov. Čipy s ARM architektúrou využívajú najmä mobilné zariadenia, ako telefóny alebo tablety, lebo sú menšie, úspornejšie a efektívnejšie. Koniec koncov tak za rovnakú spotrebovanú energiu dokážu byť aj výkonnejšie.

lenovo yoga slim 7
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Po vzore Apple

Nie je teda náhoda, že tento druh čipov už dlhé roky využívajú nielen smartfóny aj tablety, ale aj MacBooky od Applu od roku 2020. Vtedy došlo k zlomovému bodu, ktorý očividne otvoril oči nielen konzumentom, ale aj samotným výrobcom a konkurencii v podobne Microsoftu. ARM čip Apple M1 totiž výkonom a energetickou efektívnosťou prekonal čokoľvek, čo mohol ponúknuť Intel. Ukázal nám, kde leží budúcnosť prenosných počítačov.

Reklama

K tejto budúcnosti sa s istým oneskorením dopracoval aj Microsoft s novou generáciou Windows notebookov. Prvé Copilot+ PC majú v sebe zabudovaný Qualcomm Snapdragon X Plus alebo X Elite – ARM čip stvorený pre počítače, ktorý ťaží zo všetkých výhod, ktoré majú aj smartfóny a tablety.

Nedávno sme mali možnosť otestovať jedného z priekopníkov tohto nového segmentu, a to notebook Lenovo Yoga Slim 7. Na úvod rovno musím povedať, že ma veľmi príjemne prekvapil – až na jednu nepríjemnosť.

Šikovne prenosný, akurát veľký a solídny dizajn

Navonok sa zariadenie Yoga Slim 7 z roku 2024 tvári naozaj prémiovo a v tom najlepšom slova zmysle „kopíruje“ Apple. Ostatne, podobne to bolo aj pri predchádzajúcich generáciách tohto notebooku, ktoré ešte nemali Qualcomm čipy.

Reklama

Lenovo ešte viac vylepšilo dizajn kovového tela, jemne a naozaj vkusne zaostrilo hrany a prinieslo na trh veľmi dobre vyzerajúci počítač. Notebook je kvalitný aj na dotyk, telo pôsobí solídne, takmer vôbec sa neohýba aj napriek nízkej hmotnosti 1,29 kg a hrúbke len necelých 13 mm. Toto jednoducho nedosiahnete žiadnym iným spôsobom ako celokovovým unibody dizajnom, ktorý tomuto typu zariadenia skutočne svedčí.

Zaujímavosťou je aj akýsi opačný notch, ktorým Lenovo razí cestu oproti spomínanému Applu. Nové MacBooky majú zreteľný výrez v hornej časti obrazovky, do ktorého pomestili prednú webkameru, aby zachovali rovnú líniu z vonkajšej strany. V prípade Windows náprotivku Yoga Slim 7 zvolili opačnú cestu – modul s webkamerou nijak nezasahuje do obrazovky, no miesto toho jemne pretŕča cez vrch tela. To, čo preferujete, je čisto len vec názoru.

Reklama

Výčnelok s webkamerou na Yoga Slim 7 má ale aj vedľajší účinok, dobre sa ním totiž samotný notebook otvára. A tu začína skutočná mágia ARM čipu. Ihneď po otvorení sa totiž rozsvieti obrazovka a vy tak nemusíte čakať ani len sekundu, aby ste začali notebook používať. Možno sa vám to zdá ako nepatrný detail, no verte mi, že keď si raz na to zvyknete, už nikdy si neodvyknete. Používatelia MacBookov 2020 a novších vedia, o čom hovorím.

lenovo yoga slim 7
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Microsoft to po rokoch dokázal

Možno sa pýtate, na čo sú tu stále tie porovnávania s Applom. No verte mi, že sú dôležité. Dávajú totiž najavo, že Microsoftu sa podarilo dobehnúť (a ak preferujete Windows, tak aj predbehnúť) svojho najväčšieho konkurenta.

Posledné 4 roky ste len veľmi ťažko našli Windows notebook, ktorý by dizajnom, výdržou batérie a výkonom dokázal konkurovať MacBookom. Aj tie najlepšie Windows notebooky zjavne vždy spĺňali maximálne len 2 z týchto požiadaviek. Ak mali pekný dizajn a vysoký výkon, pravdepodobne bola nanič batéria. Ak ste chceli výkon aj dobrú batériu, tak len na úkor dizajnu – s hrubým a ťažkým telom. A tak ďalej.

Lenže Lenovo Yoga Slim 7 je dôkazom, že aj Windows notebook dokáže byť rozumne navrhnutý – jednoducho pekný – okrem toho aj výkonný a so skvelou výdržou batérie.

lenovo yoga slim 7
Zdroj: redakcia REWIND.sk

ARM éra Windowsu sa započala a už niet cesty späť

Qualcomm Snapdragon X Elite nie je žiadne delo, na ktorom budete hrať AAA hry so špičkovými nastaveniami. Vyznačuje sa však vysokým single-core výkonom, čo sa prejavuje najmä pri bežnom používaní, ako je scrollovanie webstránok, úprava dokumentov a ľahká grafická práca.

Reklama

Žiadne problémy so stabilitou systému som nezaznamenal ani pri 90 otvorených kartách v internetových prehliadačoch a 50 obrázkových vrstvách vo Photoshope otvorených súčasne. Notebook stále bežal plynulo, aplikácie sa otvárali rýchlo a neboli viditeľné žiadne trhnutia.

Impozantné na tom je, s akou ľahostajnosťou to notebook dokáže. ARM čipu by akoby bolo jedno, že ho tlačíte do maximálnych otáčok. Aj pri takejto strednej záťaži s veľkou úrovňou multitaskingu bezproblémovo vydrží na batériu celý pracovný deň, čiže 8 hodín. Ak ste vysokoškolák a budete si ho brať na prednášky na občasné písanie poznámok, nemusíte si brať nabíjačku. Pri ľahkej záťaži s nižším jasom obrazovky vydrží od rána do večera. A to bez preháňania.

lenovo yoga slim 7
Zdroj: redakcia REWIND.sk

MacBook Air pre ľudí, ktorí chcú Windows

Používanie tohto Windows notebooku má podobný „wow efekt“, ako keď prišli prvé MacBooky s M1 čipom. Som si istý, že je to tak aj s ostatnými Copilot+ PC notebookmi. Konkrétne Lenovo Yoga Slim 7 mi ale padol do oka dizajnom, kvalitným touchpadom a vynikajúcou klávesnicou. Toto je jednoducho MacBook Air pre ľudí, ktorí chcú Windows. A to myslím v tom najlepšom možnom význame. Hardvér zjavne zaostáva len v kvalite reproduktorov, ktoré sú v tomto prípade naozaj slabé.

Vyvažuje to ale nádherný OLED displej s vysokým 3K rozlíšením a za mňa dokonalou 14,5-palcovou veľkosťou. Veľmi ma potešil aj pomer strán 16:10, vďaka ktorému vidíte viac vertikálneho obsahu. Prekreslenie je kontrastné, živé a jasné. Ak by som mal obrazovke niečo vytknúť, tak je to obnovovacia frekvencia 90 Hz, ktorá by v budúcnosti mohla narásť na 120 Hz. Na kancelársku robotu je to ale postačujúce.

Úchvatný je aj termálny dizajn interných komponentov, čo umožnil hlavne procesor Qualcomm Snapdragon X Elite. Keďže je čip úsporný, generuje veľmi málo tepla a zabudované ventilátory takmer vôbec nezačujete. Zapnú sa len pri intenzívnej záťaži, ako je renderovanie, a aj vtedy sú veľmi tiché. Vďaka čipu sa notebook taktiež neprehrieva, môžete ho tak mať položený aj na holých stehnách a nepopáli vás.

Reklama
lenovo yoga slim 7
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Keďže sú ale Copilot+ PC notebooky stále nové, musíte sa ako skorý zákazník pripraviť aj na kompromisy. Niektorým profesionálnym aplikáciám totiž stále chýba podpora pre ARM čipy. Na notebooku napríklad zatiaľ nefunguje Adobe Premiere Pro. Ja som sa osobne stretol napríklad aj s problematickou kompatibilitou so staršou tlačiarňou. Pred kúpou si teda overte, či nebudete používať staršie príslušenstvo alebo aplikácie, ktoré vývojári ešte nepreložili pre nové čipy.

Dobrý ako Apple = drahý ako Apple?

Koľko teda pýtajú za tento MacBook pre fanúšikov Windowsu? Inšpirácia Applom a isté dobehnutie konkurencie by vám mohlo napovedať, že si to vyžiada istú daň v podobe vysokej ceny. A to je aj nie je pravda. Záleží sa, ako sa na to pozeráte.

Cena Lenovo Yoga Slim 7 je 1 599 eur, čo vôbec nie je málo. Avšak, reč je o špecifikácii s 32 GB RAM a 1 TB SSD úložiskom. Za túto cenu nájdete obdobné Windows notebooky aj s vyšším výkonom od Intelu alebo AMD, ale jednoznačne nenájdete žiadny s lepšou výdržou batérie pri tejto hmotnosti a veľkosti. Ak je pre vás dôležitá prenosnosť a batéria a vystačíte si s nadpriemerne (nie úchvatne) výkonným zariadením, Copilot+ PC je pre vás.

lenovo yoga slim 7
Zdroj: redakcia REWIND.sk

A čo ak sa pozrieme na náprotivok od Applu? 13-palcový MacBook Air začína na 1 299 eurách, 15-palcová verzia stojí 1 599 eur. Možno to na prvý pohľad vyzerá, že Apple je historicky prvýkrát lacnejší než Windows. Lenže nie je to úplne tak. Uvedené cenovky sú totiž za špecifikáciu s 8 GB RAM a 256 GB úložiskom. Ak by ste si vybrali varianty s 24 GB RAM (32 GB RAM tu neponúkajú) a 1 TB úložiskami, vyšli by vás MacBooky Air na 2 218 eur, respektíve 2 518 eur.

Ešte raz a naposledy: bravo, Microsoft. Dokázal si to. Po 4 ťažkých rokoch si dobehol Apple a dnes sú aj vďaka zásluhám Qualcommu na trhu pekné, výkonné a efektívne Windows notebooky. Presne na toto sme čakali. Copilot+ PC, ako napríklad Lenovo Yoga Slim 7, odporúčam drvivej väčšine ľudí, ktorí hľadajú notebook okolo 1 500 eur.

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama