Bez akéhokoľvek chodenia okolo horúcej kaše musím priznať, že sa môj subjektívny názor na film X-Men: Dark Phoenix nebude zhodovať s veľkou väčšinou kritikov po celom svete. Na stránke Rotten Tomatoes si posledný diel ságy X-Men vyslúžil biednych 22%, s čím sa ja osobne určite nestotožňujem.
Naopak, Dark Phoenix mi presne zahral na tú správnu notu a z kinosály som vychádzal s úsmevom od ucha k uchu. Predsa len, obľúbená séria o mutantoch nás baví už od roku 2000 a práve tento film, dvanásty v poradí, celú ságu ukončuje. Vládu nad touto sériou totižto preberá štúdio Disney, ktoré si vytvorí vlastný príbeh s novými tvárami.
Nalejme si čistého vína – sága X-Men mala svoje svetlé, ale na druhú stranu aj temné chvíľky. Medzi tie najhoršie pokusy patria filmy ako X-Men: Apokalypsa či X-Men Origins: Wolverine, zatiaľ čo tými najlepšími sú Logan, X-Men: Prvá trieda alebo X-Men: Budúca minulosť.
Aktuálne je Dark Phoenix najhoršie hodnoteným filmom z celej série, pričom niektoré jeho aspekty sú tým najlepším, čo kedy ponúkla. Neviem si predstaviť, že by obyčajní konzumenti alebo dokonca skalní fanúšikovia odchádzali z kina nespokojní. A že tento film úplne stratil čaro X-Men série? Nuž, nie každý dokáže prekusnúť absenciu Wolverina alebo humoru, na ktorý sme boli zvyknutí.
X-Men: Dark Phoenix RECENZIA
Alfou a omegou tohto príbehu je postava Jean Grey (Sophie Turner), ktorú pri misii vo vesmíre zasiahne akási kozmická sila. Jean ju celú absorbuje, čím sa už tak dosť silnej mutantke posilnia všetky schopnosti. Ovládať takúto moc je takmer nemožné, takže do ohrozenia prichádza celý jej tím a zároveň mienka o mutantoch v spoločnosti.
Príbeh Dark Phoenix je veľmi známy aj v komiksoch, a pokiaľ si dobre pamätáte, tak sme jeho adaptáciu videli už vo filme X-Men: Posledný vzdor. Je otázne, prečo sa tvorcovia opäť rozhodli pre túto dejovú linku. Pravdepodobne sa chceli so svojou sériou rozlúčiť s jej najznámejším príbehom.
Je dôležité spomenúť, že na režisérskej stoličke sedel Simon Kinberg – človek, ktorý má s touto ságou dlhoročné skúsenosti. Ako producent a scenárista v nej figuruje už dlhé roky, no tentokrát sa chopil samotnej réžie. Zároveň ide o jeho režisérsky debut, keďže ešte nikdy netvoril celovečerný film.
Po dlhých rokoch sa teda tímovky X-Men nechopil režisér Bryan Singer, ktorý bol tiež zapletený do kauzy sexuálnych obťažovaní v Hollywoode. Jeho absencia je na filme jasne cítiť, napríklad sme sa nedočkali typického X-Men humoru, ktorý som spomínal vyššie. Dark Phoenix je totižto tak vážnym filmom, že mu to môžu závidieť aj štúdia Warner Bros. a DC.
Áno, dokonca aj v Loganovi bolo viac vtipných momentov. Niekomu to síce môže vadiť, no práve tento faktor film odlišuje od ostatných zo série. Pár vtipných viet prepašoval do filmu Quicksilver (Evan Peters), no aj to iba naozaj obmedzene. Za mňa ide určite o veľké plus, keďže nie som fanúšikom sileného humoru vo vážnych filmoch.
A verte mi, príbeh Dark Phoenix naozaj nie prechádzka ružovým sadom. Pokiaľ by tento film malo na starosti Disney, všetko by opäť vyzeralo inak. Mojim najväčším problémom na ich snímke Avengers: Endgame bol práve humor, ktorý sa v niektorých momentoch naozaj nehodil. Nuž, ako sa vraví, 100 ľudí, 100 chutí.
Čo sa divákom na Dark Phoenix nemuselo páčiť?
Jediným kritickejším problémom filmu je scenár, ktorý najlepšie vystihuje anglické slovíčko „cheesy“. Samozrejme nie je syrový, no polovica z neho musela byť okopírovaná z motivačných citátov. Pozeráme sa na príbeh „emo“ dievčaťa s psychickými problémami, okolo ktorej lietajú samé klišovité vety typu „Keď niečo rozbiješ, ja to dokážem opraviť“ alebo „Toto nie je koniec, toto je nový začiatok„.
Nuž, psychologickú drámu spojenú s komiksovým filmom naozaj dokázal vytvoriť len Christopher Nolan s jeho trilógiou Temný rytier. A čo mi na tomto filme chýbalo najviac? No predsa spomalená scéna s Quicksilverom, ktorej sme sa tentokrát (v takom merítku) nedočkali.
Poslednou pripomienkou je prirýchle tempo, keďže film trval iba hodinu a 53 minút. Na komiksový film takýchto rozmerov je to prikrátko, hlavne keď sa tam snažili napchať toľko vecí. Vlastne sme sa nestihli zoznámiť ani so zápornými postavami, o ktorých nevieme vôbec nič.
Na druhú stranu, tento film nebol súbojom medzi dobrom a zlom. Skôr išlo o vnútorný súboj samotnej Jean Grey a všetky ostatné postavy sa ju buďto snažili krotiť, alebo prilievali benzín do ohňa. Určite by som však nenamietal, keby snímka trvala o takú pol hodinku dlhšie. Totižto, na to spojenie vizuálu a hudby by som sa dokázal pozerať celý deň…
Audiovizuálny orgazmus
Dámy a páni, skoro dve hodiny som v kine sedel ako prikovaný k sedadlu. Minimálne polovicu filmu som mal ústa otvorené dokorán a naozaj často som zabudol prehĺtať. Presne také účinky na mňa mala hudba Hansa Zimmera, ktorá sa otriasala celou kinosálou. Tento legendárny skladateľ si nejaký ten piatok dozadu povedal, že už nikdy nezloží hudbu pre komiksový film.
Netrvalo však dlho a svet obletela správa, že sa postará o soundtrack k filmu Dark Phoenix. No a pokiaľ sa do kina nechystáte, určite si pustite aspoň hudbu – zimomriavky budete mať zaručené. Nič však nenahradí pocit z bratislavského IMAXu, ktorý je pri tomto filme must-go.
Ruka v ruke s hudbou stál prenádherný vizuál, ktorému opäť dopomohol zážitok v IMAX 3D. Efekty sa mi totižto zdali na vyššej úrovni, než má samotný Marvel Cinematic Universe. Hlavným šperkom bola začiatočná sekvencia vo vesmíre, ktorá celú sálu nabudila na zvyšok filmu.
Pôvodne sa mal aj finálny súboj odohrávať vo vesmíre, no nakoniec ho celý zmenili a zasadili ho do vlaku. Do vlaku? Spočiatku som si hovoril, že ide o úplne nezmyselnú vec, ktorá nebude fungovať. Koniec koncov som ostal spokojný, no určite by som si pozrel aj pôvodné vyvrcholenie filmu, ktoré by bolo ešte epickejšie.
Nakoniec by som rád vyzdvihol hviezdne herecké obsadenie, ktoré si svoju prácu vykonalo naozaj úžasne. Ostatných zatieňovali hlavne James McAvoy (Profesor X), Sophie Turner (Jean Grey), Michael Fassbender (Magneto) a Nicholas Hoult (Beast). Samozrejme, dobre sa pozeralo aj na ostatné tváre.
Príkladom sú Jennifer Lawrence (Mystique), Tye Sheridan (Cyclops), Evan Peters (Quicksilver), Kodi Smit-McPhee (Nightcrawler) či Jessica Chastain. Ide o najväčšie hviezdy Hollywoodu, takže sme naozaj zvedaví na to, ako tieto postavy preobsadí Disney. McAvoy a Fassbender sa totižto stali rovnako legendárnou dvojkou, ako Patrick Stewart a Ian McKellen.
Zhrnutie
Môj subjektívny názor hovorí, že ide o jeden z najlepších filmov X-Men série – a to som fanúšikom už od animovaného seriálu. Jediné problémy sa týkali klišovitého scenáru a kratšej stopáže. Bezchybný audio-vizuál si užijú ako bežní konzumenti filmov, tak aj dlhoroční fanúšikovia mutantov.
A pre všetky smutné dušičky tu mám jasný odkaz – Hugh Jackman a.k.a. Wolverine by v tomto filme iba zbytočne zavadzal. Dámy a páni, toto je ukončenie ságy X-Men, ktorú sme poznali. Odo mňa si film odnáša krásnych 8,5/10 a určite sa nestotožňujem s rôznymi 20% recenziami. Zbohom, X-Meni!
PS: Žiadnu potitulkovú scénu síce neuvidíte, no kvôli hudbe sa určite oplatí ostať až do samého konca