Humane AI Pin: Recenzie na zabijaka smartfónov
Od svojho predstavenia v novembri minulého roka nazbieral Humane AI Pin rôzne kritické reakcie od technologickej komunity. Používatelia poukazujú na pochybný cenový model – okrem toho, že si zariadenie musíte kúpiť za 699 amerických dolárov, musíte si aj platiť mesačný poplatok 24 amerických dolárov. Teraz už dorazili prvé obšírne recenzie a vyzerá to ešte horšie, než sme si mysleli.
Ako upozornil portál Mashable, zabudovaná umelá inteligencia nie je spoľahlivá. Vo vlastnej reklame spoločnosti Humane sa objavili až dve chybné odpovede na faktické otázky. Technologický redaktor Casey Newton zasa nazval toto zariadenie „slepou ulicou“.
Revolúcia sa nekoná
Samotné zariadenie sa skladá z dvoch častí – zo štvorcového elektronického zariadenia so všetkými potrebnými komponentmi a z batérie. Spolu sa magneticky pripevňujú na oblečenie. Zariadenie nedisponuje displejom, ale len kamerami a projektorom. Ovládanie je zabezpečené pomocou hlasu a gest.
Tento pútavý nápad bol možno až príliš futuristický na aktuálny svet. Aj keď Julian Chokkattu z Wired priznáva užitočnosť všadeprítomnej umelej inteligencie, Humane AI Pin zatiaľ „nie je taký užitočný.“ Chýbajú funkcie, ktorými by zariadenie plnohodnotne nahradilo klasický mobilný telefón a „termálne problémy navyše spôsobujú prehrievanie.“ To neznie ako niečo, čo by ste chceli mať na hrudi.
Ojedinelé záblesky optimistickej budúcnosti
Recenzent technologického portálu The Verge David Pierce hovorí, že napriek veľkým sľubom AI Pin „jednoducho nefunguje.“ Uznáva však, že v tomto formáte vidí potenciál – nie preto, že by bol efektívnejší ako smartfón, ale práve preto, že je menej efektívny. Počas testovania redaktor zistil, že pri tomto zariadení mu nehrozí, že samovoľne ho vtiahne TikTok alebo e-maily, aj keď si chcel len pozrieť niečo v kalendári:
„AI modely zatiaľ nie sú dostatočne dobré, ale videl som záblesky budúcnosti, kvôli ktorým som optimistický.“
Šikovné 5-centimetrové zariadenie pôsobí vizuálne zaujímavo, uznáva Cherlynn Low z Engadget. Tam to však pre ňu končí. Okrem problémov s prehrievaním sa redaktorka sťažuje na „spomalený systém, otravné gestá a veľmi krátku výdrž batérie.“ A to všetko za „príliš vysokú cenu.“
Chris Velazco z The Washington Post taktiež upozornil na jeden dôležitý zádrhel. Samotný projektor v maličkom tele Humane AI Pin je totiž príliš slabý na to, aby bol čitateľný na slnku. Počas dňa je tak prakticky nepoužiteľný. Vtedy vám ostáva už len ovládanie pomocou hlasu alebo gestá, ktoré sú neintuitívne. „Aj po dvoch týždňoch mám stále problém vôbec vybrať správnu možnosť v menu,“ hovorí redaktor.
Mal zmeniť svet
Cieľom bolo zrušiť prakticky celé tradičné používateľské rozhranie a teda aj domovskú obrazovku, na ktorú sme zvyknutí pri smartfónoch. To sa však, ako vidíme, technologickej spoločnosti nepodarilo. Neberme to však ako koniec sveta.
Aj keď tento pokus nevyšiel, AI Pin predsa len mohol začať niečo, čo jeho nástupcovia dotiahnu k revolučnému produktu. Nápad sám o sebe je ambiciózny a aj keď spočiatku nemusí byť dostatočne výkonný či flexibilný, dodatočným vývojom to môže byť v budúcnosti lepšie. Podobne ako prvé smartfóny, aj AI Pin tak môže byť začiatkom niečoho, čo raz budeme používať všetci. Alebo si myslíte opak?