Znie to ako niečo zo sci-fi filmu, ale najnovší prototyp zariadenia s označením SEG (Shadow-Effect Energy Generator) to skutočne dokáže. Elektrina sa vyprodukuje z tieňov a tento fascinujúci prototyp by nám mohol pomôcť zmeniť spôsob výroby energie z obnoviteľných zdrojov.
Elektrina vyrobená z tieňov? Tento nový prototyp to dokáže
SEG používa na výrobu elektriny kontrast medzi tmou a svetlom. Skladá sa zo série tenkých prúžkov na kremíkovej doštičke, ktoré sú spoločne umiestnené na pružnej plastovej podložke.
Tiene sú zvyčajne problémom pri výrobe obnoviteľnej slnečnej energie, ale tu sa karta obrátila. Technológia, ktorá je podľa jej vývojárov lacnejšia ako výroba klasického solárneho článku, produkuje malé množstvo energie a mohla by sa v budúcnosti používať napríklad v smartfónoch. K prototypu sa vyjadril aj vedec Tan Swee Ching z NUS (Singapurská národná univerzita):
„tiene sú všadeprítomné a často ich považujeme za samozrejmosť.“
V konvenčných fotovoltaických alebo optoelektronických aplikáciách, pri ktorých sa na napájanie zariadení používa stály zdroj svetla, je prítomnosť tieňov nežiadúca, pretože zhoršuje výkon zariadení.
Je SEG efektívnym riešením našich problémov?
Pri zmene tieňov je generátor energie tieňového efektu dvakrát tak efektívny ako tradičné solárne články za rovnakých podmienok.
„V tomto projekte sme VYŤAŽILI z kontrastu osvetlenia spôsobeného tieňmi ako nepriameho zdroja energie. TO spôsobuje rozdiel napätia medzi tieňom a osvetlenými časťami, čo vedie k elektrickému prúdu. tENTO NOVý KONCEPT ZíSKAVANIA ENERGIE V PRíTOMNOSTI TIEňOV JE BEZPRECEDENTNý.“
Keď je však SEG úplne v tieni alebo na svetle, produkuje len veľmi malé množstvo elektriny alebo vôbec nič. No ak sa zariadenie nachádza v „harmónii“ (svetlo a tieň sú v rovnakom pomere), vygenerovaná energia môže dosiahnuť až 1,2V, čo stačí napríklad na spustenie digitálnych hodiniek.
Výkon by sa mal do budúcnosti zvýšiť
SEG dokáže zdvojnásobiť svoju silu aj ako senzor – môže zameriavať tiene prechádzajúce cez, aby sa zaznamenávali pohyby predchádzajúcich objektov. To by mohlo spojazdniť aj rôzne iné aplikácie v smart zariadeniach nachádzajúcich sa v domácnosti.
Do budúcnosti určite platí, že čím viac spôsobov pre výrobu energie objavíme, tým menej sa budeme musieť spoliehať na fosílne palivá. Predsa len, ak sa SEG ukáže ako niečo užitočné, tiene sa zapíšu na zoznam alternatívnych zdrojov energie.
Je podľa vás elektrina z tieňov dobrou alternatívou a dokáže tento zaujímavý prototyp plnohodnotne nahradiť niektoré zo zdrojov energie? O vaše názory sa s nami môžete podeliť v sekcii komentárov.
Zdroj: pubs.rsc.org