Špeciálne zásielky od Telekomu
Slováci si všimnú zmenu. Telekomunikačný operátor Telekom začal od 21. marca posielať niektoré zásielky vo vratných recyklovateľných obaloch, informuje v tlačovej správe. V prvej fáze budú vratné obaly využívané pri doručovaní kuriérom – vratný obal rovno pri prevzatí obsahu odovzdáte kuriérovi.
V ďalších fázach budete môcť odovzdávať vratné obaly aj do výdajných miest spoločnosti Packeta alebo do výdajného boxu Z-Box. Operátor pritom ráta s veľkým nasadením: už v tejto fáze sa dostane do obehu viac ako 13 tisíc vratných obalov.
Telekom tým nadväzuje na vlaňajšiu pilotnú prevádzku posielania hardvéru vo vratných recyklovateľných obaloch.
Ako budú vyzerať vratné obaly?
Do obehu prichádza vratný obal v dvoch veľkostiach. Slúžiť bude k preprave mobilných telefónov, smart hodiniek, tabletov, slúchadiel, fixných zariadení.
„Každý vratný obal je označený jedinečným QR kódom, ktorý slúži kuriérom po oskenovaní,“ uvádza Telekom. „Po nahraní do systému možno lokalizovať aktuálnu polohu obalu, predchádzať prípadnej strate a efektívne ho vrátiť do obehu.“
Súčasťou dizajnu krabíc je aj mikroperforovaná oblasť pre etikety, ktorá uľahčuje ich odstránenie bez zanechania zvyškov.
Ekologické recyklované materiály vratného obalu sú dostatočne pevné a pružné, aby chránili obsah zásielky aj pri silnom náraze. Vlastnosti použitých materiálov zabezpečujú aj odolnosť voči vlhku či celkovo poveternostným vplyvom pri zachovaní nízkej hmotnosti.
Obaly vyrába lokálna spoločnosť Corplex Slovakia v Hurbanove. Na konci životnosti obalov Corplex obaly spätne vykúpi, následne ich rozdrví a z recyklovaného materiálu opäť vyrába nový materiál, čím sa uzatvorí celý ekologický cyklus.
Pilot sa osvedčil, nasleduje ostrá prevádzka
Počas vlaňajšieho pilotu bolo doručených zákazníkom 5 791 zásielok vo vratných obaloch bez jediného poškodenia či vrátenia objednaného zariadenia. Packeta pri odovzdaní zásielok spätne prebrala 99 % neporušených vratných obalov.
Telekom uvádza, že „výhodou recyklovateľného obalu je ich ekologická výroba, ako aj skladanie a rozkladanie, ktoré zaberie o polovicu menej času ako pri kartónových verziách.“ Operátor sa pritom neobáva životnosti, keďže „krabica vydrží viac ako 60 opakovaných transportov.“ Počas testovacej prevádzky niektoré konkrétne obaly dosiahli aj 100 doručení, kým museli byť zrecyklované.
Na projekte spolupracuje Telekom s logistickou spoločnosťou Packeta a výrobcom recyklovaných obalov firmou Corplex. Aj nasadením vratných obalov do ostrej prevádzky chce Telekom do roka 2030 dosiahnuť plnú cirkularitu.