Fakty o filme Klub bitkárov
Prvé pravidlo Klubu bitkárov? Nikdy nehovorte o Klube bitkárov. V roku 1999 mal premiéru jeden z najpopulárnejších filmov v histórii kinematografie. Ústredné postavy si v ňom zahrali Brad Pitt, Edward Norton a Helena Bonham-Carter. Celé to režíroval David Fincher, ktorý už v tom čas mal na konte svetoznámy triler Sedem (1995) a napínavú drámu Hra (1997).
Jeho precízny vizuál, výborné herecké výkony a skvelý námet od spisovateľa Chucka Palahniuka z tohto filmu vytvorili neskutočný kult. Dnes sa pozrieme na zákulisie tohto počinu a prinesieme vám fakty o filme Klub bitkárov, ktoré ste určite nevedeli.
1. Plat Brada Pitta bol značne vyšší ako plat Edwarda Nortona
Hlavnú postavu tzv. Rozprávača si vo filme Klub bitkárov zahral Edward Norton. Za svoj výborný výkon mu tvorcovia vyplatili 2,5 milióna dolárov. To by bola celkom slušná suma, avšak jeho kolega Brad Pitt dostal 8x vyšší honorár, uvádza news.com.au. Jeho plat predstavoval až 17,5 milióna dolárov. Treba podotknúť, že Pitt bol už v tej dobe hviezdou. Na konte mal už úspešné filmy, ako sú Interview s upírom (1994), Sedem (1995) či Zoznámte sa Joe Black (1997).
2. Originálna DVD verzia filmu obsahuje dve varovania
DVD verzia filmu obsahuje dve varovanie. To prvé je klasicky o autorských právach, kým to druhé je priamo od postavy Tylera Durdena, ktorú stvárnil Brad Pitt:
„Ak to čítate, toto je varovanie. Každé slovo, ktoré v tomto zbytočnom, drobnom písme prečítate, je ďalšou sekundou vášho života. Nemáte na práci nič lepšie? Je váš život tak prázdny, že naozaj neviete, ako by ste lepšie využili tieto chvíle? Alebo ste tak ovplyvnení autoritou, že dáte svoj rešpekt a dôveru každému, kto si ju nárokuje? Čítate všetko, čo máte čítať? Myslíte si všetko, čo si máte myslieť? Kupujete to, o čom vám je povedané, že máte chcieť?
Choďte von. Spoznajte niekoho opačného pohlavia. Prestaňte len nakupovať a masturbovať. Dajte výpoveď. Začnite bojovať. Dokážte, že žijete. Ak si nenárokujete svoju ľudskosť, stanete sa štatistikou. Boli ste varovaní… Tyler.“
3. Brad Pitt šiel do tohto filmu naplno
Herec Brad Pitt za tento film inkasoval skvelé peniaze, ale takisto šiel do tohto projektu naplno. Najskôr si nechal od zubára naštiepiť svoje predné zuby, pretože to sedelo k jeho postave, uviedol EW.
Pozornosť si ale zaslúži aj tvrdá práca, ktorú odviedol na svojom tele. Herec Edward Norton priznal, že jeho kolega Brad Pitt mal také tvrdé brušne svaly, že keď ho prvýkrát udrel, tak si zlomil palec na ruke.
4. Koniec filmu sa od knižnej verzie líši
Toto asi nebude žiadne prekvapenie, keďže ide o film, ktorý je takmer 25 rokov starý. Vo finále sa dozvieme, že Tyler Durden, teda postava, ktorú hrá Brad Pitt, vlastne neexistuje. Je to vymyslená identita postavy Rozprávača, ktorú hrá Norton. Vo finále sa tejto falošnej identity Norton zbaví tak, že si strelí do hlavy, ale napokon prežije. Zabije však tým Tylera. V knižnej verii skončí postava Rozprávača na psychiatrii.
5. Finálny zvrat znamenal, že film sa musel nakrúcať opatrne
Režisér Fincher vedel, že pri tomto filme musí byť opatrný. Diváci totiž pri finálnom zvrate nemohli mať pochyby o tom, že Tyler nie je skutočný. Pre divákov muselo byť po plot twiste zjavné, že Tyler Durden je len obyčajná halucinácia z hlavy Rozprávača. Preto nikdy nevidíme Tylera, Rozprávača a Marlu (Helena Bohnam-Carter) v jednej miestnosti. A tiež nikdy postavu Tylera nevidíme v zábere za rozprávačom, z pohľadu jeho ramena a podobne. Vždy ho vidíme len tak, ako ho vidí Rozprávač.
6. Klub bitkárov v USA prepadol
Niektoré filmy skrátka nie sú odsúdené na úspech. A jedným z nich je aj Klub bitkárov. Rozpočet tohto snímku podľa Box Office Mojo predstavoval 63 miliónov dolárov. Drahý bol hlavne vizuál a takisto Brad Pitt, ktorého honorár sme vám už prezradili. V USA film nezarobil ani 40 miliónov a producentov zachránil zvyšok sveta. Celkovo sa tvorcom podarilo dosiahnuť tržby okolo 100 miliónov dolárov.
Určite sa počítalo s lepšími tržbami. Klub bitkárov ale patrí medzi tie filmy, ktoré diváci ocenili až neskôr. Podobnú situáciu zažili aj tvorcovia Vykúpenia z väznice Shawshank. Film podľa predlohy Stephena Kinga v kinách prepadol, no časom už tvorcovia tejto väzenskej drámy vykazovali zisk, vďaka vysielaniu na mnohých televíznych staniciach.
7. Bradovi Pittovi sa nepáčil marketing pri tomto filme
Napriek názvu Klub bitkárov nejde o žiadny akčný film. Každý divák, ktorý toto dielo videl uzná, že je to psychologická dráma s prvkami trileru a čiernej komédie. Samotný klub bitkárov, v ktorom sa chlapi mlátia, aby unikli pred svojou rutinou, je len na pozadí. Hlavným zdrojom tohto filmu je životný stereotyp.
Postava Edwarda Nortona nenávidí to, čo sa z neho stalo. Obyčajný spotrebiteľ, klasický konzument, ktorý pozerá to, čo ide v telke, kupuje si nábytok z Ikei a stravuje sa vo fast foode. To však pri marketingu nikto nezdôraznil. Naopak pri propagácii filmu Norton a Pitt vyzerali, ako keby sa chystali na boxerský súboj. Alebo skôr ako by bol film o bitkároch z UFC.
8. Autorovi knižnej verzie sa Fincherov film veľmi páčil
https://www.facebook.com/chuckpalahniuk/posts/pfbid02VYCfon4aDTurmvpiGTLfB1HeQRBm5E4uGa7TsboEASK4nS6dreTfrZchse36rxwol
Väčšina autorov nie je spokojná s tým, ako vyzerajú filmové spracovania ich kníh. Chuck Palahniuk však medzi týchto autorov nepatrí. Aspoň čo sa Klubu bitkárov týka. Dokonca v rozhovore s DVD Talk tvrdil, že Fincher vymyslel lepšie finále než on vo svojej knihe. V tomto prípade filmové spracovanie prekonalo to knižné. A to aj vďaka všetkým skvelým atribútom, ktoré tento film rozhodne má.
Toto sú fakty o filme Klub bitkárov, ktorý dodnes patrí medzi revolučne filmové diela. Aký je váš názor na túto kultovú psychologickú drámu?
Zdroj: yardbarker.com, YouTube, Us Weekly