Ako vyzerá život hráča esports?
Elektronické športy sú novodobý fenomén. Aj keď boli prvé herné turnaje usporiadané dekády dozadu, priemysel vybuchol len pár rokov do minulosti. Iba behom štyroch rokov sa strojnásobili peniaze, ktoré do nich investujú rôzni sponzori. Elektronické športy sú teda stále celkom čerstvou záležitosťou, o ktorej ľudia nevedia veľa. Dnes sa preto pozrieme na horľavý život hráča esports. Dozvieme sa popritom, ako vyzerá tento svet za oponou štadiónov a reflektorov.
Tento článok vznikol v spolupráci s MADMONQ.
História esports
Absolútne prvý herný turnaj sa odohral v roku 1972. Veľký rozmach esports nasledoval s predstavením bojovej hry Street Fighter II v roku 1991. Tá bola špeciálne navrhnutá tak, aby v hráčoch vzbudila chuť súťaživosti. Ľudia už nebojovali proti samotnej hre či sa nesnažili poraziť svoje najvyššie skóre, ale bojovali jeden proti druhému.
Po roku 2000 začali byť v ázijských krajinách bežné LAN herne. Tie podporili vznik nových líg. Počet veľkých turnajov rýchlo vzrástol z 10 v roku 2000 na zhruba 260 v roku 2010. Za posledných 10 rokov sa elektronické športy pretransformovali na sféru, ktorá konkuruje klasickým športom. Len v roku 2019 mal esports priemysel príjmy cez 1 miliardu amerických dolárov a počet jeho divákov presiahol neuveriteľných 450 miliónov.
Intenzívny život hráča esports
Len máloktorá profesionálna kariéra tak rýchlo vzbĺkne a znova vyhasne, ako tá profesionálneho hráča elektronických športov. Hráči sú bežne na vrchole do svojej dvadsiatky, pričom drvivá väčšina ide „do dôchodku“ už vo veku 25 – 30 rokov.
Dôvodom je fakt, že hry klasifikované pre esport sú zväčša o čo najrýchlejších reakciách a rozmýšľaní. Ako vieme, vekom sa rýchlosť našej odozvy znižuje. Nájsť teda 40-ročného hokejistu je omnoho jednoduchšie ako trebárs profesionálneho hráča League of Legends vo veku 40 rokov.
Zatiaľ čo atléti a športovci svoj čas sústredia hlavne na trénovanie svalov, elektronickí športovci trénujú svoje mozgy.
Tréning
Elektronické športy sú neuveriteľne kompetitívnou záležitosťou. Aby sa človek dostal do jedného z top tímov (Cloud9, SK Telecom T1, NaVi atď.), ktoré majú zvlášť zostavy pre viaceré hry, musí byť naozaj ten najlepší z najlepších. A áno, aj keď aj v esports zohráva istú úlohu talent, hlavnou prísadou k úspechu je tvrdý tréning, ktorý mnohí nevydržia. Len si predstavte, koľko ľudí sa chce stať profi hráčom elektronických športov vs. počet ľudí, ktorí sa nimi reálne stanú.
Profesionáli z Team Liquid dávnejšie odhalili magazínu Business Insider, že ich League of Legends divízia trénuje minimálne 50 hodín týždenne. Väčšina z hráčov ešte hrá nad tento čas a privyrába si napríklad streamovaním na Twitchi.
„Byť profesionálom je časovo obmedzujúce. Aby ste ostali kompetitívny, nesmiete prestať hrať.“
– Diego ‚Quas‘ Ruiz
Ako to teda zvládajú? Jednoduchým slovíčkom, ktoré ich popisuje, je efektivita. Efektivitu sa profesionálni hráči snažia aplikovať do každého aspektu ich života, či už toho profesionálneho alebo osobného. Tí najlepší z najlepších k tomu pridávajú časový manažment a laserové sústredenie.
Ako sa posúvajú ešte ďalej?
Pre profesionálnych esports hráčov je dôležité ostať sústredený. Pri 10-hodinovom hraní hry mozog, či chcete či nie, začne zaostávať. Postupne upadajú analytické schopnosti a rýchlosť reflexov. V takejto chvíli upadá celkový výkon hráča a schopnosti zlepšovať sa v hre sa blížia k nule. Preto, aj napriek tomu, čo si mnohí myslia, profesionálni hráči veľa spia a stravujú sa zdravo, aby mali dostatok energie.
O tejto téme sa rozrozprával aj Aleš „Freeze“ Kněžínek, prvý Čech, ktorý si zahral v Európskom šampionáte League of Legends. Na otázku, aké faktory najviac ovplyvňujú jeho výkon, odpovedal takto:
„Tým najjasnejším je zdravie, viete, ako dobre si dokážete udržať vaše zdravie, spánok, zdravú diétu a zostať aktívny. Vlastne len zdravie a potom aj spánok, veľa prospešného spánku,“ dodal Freeze.
Fyzické a mentálne zdravie
Nielen vyššie spomenutý Freeze, ale aj iní hráči si začali všímať, že nezdravé jedlo priamo ovplyvňuje to, ako dobre hrajú. Aj preto majú sóloví či tímoví esport profesionáli zostavené diéty, vďaka ktorým môžu neustále hrať na maximálnom leveli svojich možností.
Freeze opísal najlepšiu diétu pre hráčov ako „zdravé raňajky, vajíčka s pečivom, kuracie mäso s ryžou, zelenina a malé množstvá jedla viackrát za deň.“ A predsa len to dáva logiku. Už veľakrát za život ste počuli frázu „v zdravom tele zdravý duch,“ no a práve duch, resp. hlava a sila mysle sú to, čo je pri špičkovom hraní najdôležitejšie.
Výživový doplnok napr. ako populárny MADMONQ slúži ako dobrý príklad ďalšieho spôsobu, ktorým profesionálni hráči posúvajú ďalej svoje zdravie a celkovú kvalitu nažívania, teda aj hrania. Len jedna takáto organická tabletka má okamžité aj dlhodobé pozitívne účinky, medzi ktorými je zlepšenie kognitívnych skills, metabolizmu a celkového výkonu tela i mysle. To všetko sú veci, z ktorých benefitujú hráči – a to nielen tí profesionálni.
„Myslím si, že väčšina, respektíve tí najlepší hráči v našom priemysle sú tí, ktorí si dokážu najlepšie naplánovať čas a so svojím životným štýlom sú tak efektívni, ako to len ide,“
povedal Cody Sun, bývalý člen Dignitas Academy (kedysi CGA) v rozhovore s Intel Gaming.
Zhrnutie
Profesionálne hranie hier sa dostalo už na takú úroveň, že nejde len o to, ako dobrý ste v hre. Respektíve konkurencia je už tak veľká, že ak sa život hráča esport absolútne celý neorientuje okolo sebazlepšovania, veľkú šancu na úspech nemá. Ironicky však ani nejde o to, ako zdanlivo tvrdo makáte.
Profesionálny hráč Cody Sun poskytol príklad. „Zdá sa, že hráč ktorý trénuje do 3:00 ráno je na tom lepšie ako ten, ktorý hrá do polnoci či 23:30,“ no realita je úplne iná. Omnoho dôležitejšie je držať sa efektívneho režimu, dbať o svoje zdravie a dostatočne oddychovať.
„Človek, ktorý dodržiava lepší režim má lepšiu disciplínu, čo sa odráža aj v iných činnostiach v živote, ako aj na hraní,“ dodal Sun.
Niektoré pro tímy, ako napríklad compLexity, do svojho tréningu zahrnuli návštevy posilňovní, hranie pod dohľadom trénera či špeciálne diéty a výživové doplnky ako vyššie spomenutý MADMONQ. Je totižto absolútne nevyhnutné, aby každý, kto na tejto scéne chce uspieť, podával maximálny výkon v každom aspekte svojho života.
Zdroj: youtube.com, kotaku.com, intel.com, qz.com, businessinsider.com