pondelok, 16 decembra, 2024
Reklama

Mohol byť Bondom, ročne nakrútil 5 filmov, no väčšina si ho zapamätá ako Dumbledora. Príbeh Michaela Gambona

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)
Reklama

Životný príbeh Michaela Gambona

Počas tohto týždňa celý svet obletela správa o hereckom úmrtí. Titulovaný a skúsený umelec, ktorého sme mohli predovšetkým poznať ako Albusa Dumbledora zo série Harry Potter nás navždy opustil. Po prehratom boji so zápalom pľúc už neoslávi tento rok svoje 83. narodeniny. Michael Gambon mal však tak pestrý život, že len o ňom samotnom by sa dal natočiť film. Svoju prvú rolu dostal vďaka „menšiemu“ triku, takmer sa stal Jamesom Bondom a je po ňom pomenovaná časť trate v automobilovom programe.

Narodil sa 19. októbra 1940 v dublinskej štvrti Gabra v Írsku. Kvôli zúriacej druhej svetovej musel jeho otec odísť do Londýna, kde bol technikom a policajtom v zálohe, uvádza denník The Guardian. Po skončení vojny sa rozhodol podieľať na obnove mesta, a tak budúceho herca vo veku 6 rokov presťahoval k sebe a postaral sa o to, aby sa mohol stať britským občanom.

Reklama

Utiekol zo školy, lákalo ho divadlo

To sa aj neskôr ukázalo ako dobrý krok – práve vďaka tomuto mohol Gambon získať riadny titul „sir“, nielen čestný, ktorý by dostal, ak by nebol občanom Veľkej Británie. Škola očividne nebola ničím pre neho, pretože už v 15 rokoch ju opustil. Bez akéhokoľvek predošlého dramatického vzdelania sa rozhodol venovať tomu, čo ho bavilo najviac – divadlu.

Reklama

Rok na to sa presťahoval do mesta Kent, kde začal pôsobiť v amatérskom divadle. Najskôr pomáhal stavať scény, čoraz viac ho však lákalo stáť na javisku. Rozhodol sa tak pomôcť si k prvej úlohe nie úplne čestnou cestou. Michaeálovi Macovi Liammóirovi, manažérovi dublinského Gate Theatre poslal životopis, v ktorom opisoval svoju bohatú kariéru a množstvo úloh (ktoré si vymyslel). Rolu však dostal – v známej hre Othello stvárňoval postavu „druhého gentlemana“.

Prvú rolu dostal vďaka vymyslenému životopisu

Na radu kolegov a divadelných patrónov však absolvoval niekoľko hereckých kurzov. Netrvalo dlho a dostával hlavné úlohy v Shakespearových hrách (paradoxne neskôr priznal, že nikdy predtým žiadnu z nich nevidel) ako Hamlet či Richard III. V tej nahradil vychýreného herca Laurenca Oliviera. Ten sa prišiel pozrieť na jedno z jeho predstavení a bol ohromený.

Reklama

Nikto vtedy nemohol tušiť, že odvtedy Michael Gambon dostane nový smer pre svoj život. Olivier dostal hlavnú rolu aj vo filmovom spracovaní Othella a rovnako si prizval svojho divadelného kolegu. Išlo pre neho nielen o prvú filmovú úlohu v roku 1965, ale aj príležitosť, pri ktorej stretol svoju hereckú kolegyňu Maggie Smith (v Harry Potterovi si zahrala Minervu McGonagallovú).

Reklama
Michal Gambon Sean Connery James Bond
Zdroj: mi6-hq.com / wikimedia.com / Úprava redakcie

Mohol byť agentom v službách jej veličenstva

Iba krátko po jeho debute v roku 1968 ho oslovili Cubby Broccoli a Harry Saltzman. Teraz nemusí ísť o veľké, známe mená, v tom čase to však boli producenti filmov o Jamesovi Bondovi. Práve v tom čase hľadali náhradu za Seana Conneryho, ktorý s rolou skončil po filme Žiješ len dvakrát. Kým si britského superšpióna zahral pre jeden film George Lazenby, rola bola ponúknutá Gambonovi.

Na toto spomína server mi-hq.com, ktorý uvádza aj vyjadrenia Gambona o tom, prečo rolu nezobral. Povedal, že sa necíti ako Bond, pretože je trochu tučný a nemá pekné vlasy. Vtipným faktom je, že keď sa Connery v roku 1971 vrátil s filmom Diamanty sú večné, nosil parochňu.

Michael Gambon horor Beast must Die
Zdroj: themoviedb.org

Michael Gambon dostal za divadelný život prezývku „Veľký Gambon“

V 70. rokoch sa objavil v hororoch Nothing But the Night a The Beast Must Die. Bol to čas, kedy sa ešte stále venoval primárne svojej divadelnej kariére. Vo veku 30 rokov si zahral Macbetha, na čo spomína ako na jeden z najsilnejších zážitkov. Stal sa členom Royal Shakespare Company a pravidelne sa objavoval v hrách Kráľ Lear a Antonio a Cleopatra, niekedy dokonca v oboch v rovnaký deň.

Reklama

V roku 1995 prerazil aj na Broadwayi v hre Skylight. Síce tvrdil, že ide o desaťnásobne náročnejšiu rolu ako čokoľvek doteraz hral, zrejme sa vyplatila. Priniesla nomináciu na cenu Tony. Neúnavne zvládal hrať v niekoľkých divadelných spoločnostiach, aj vďaka tomu si od slávneho herca Ralpha Richardsona vyslúžil prezývku „Veľký Gambon“. Aj keď on sám ju nikdy nemal rád, pripadala mu ako z cirkusu, priznal v rozhovore pre dnes už zdigitalizovaný magazín Playbill.

Michael Gambon Helen Mirren
Zdroj: IMDB

Jeden z najlepších záporákov v opomínanej kriminálke

Aj po prelome tisícročia neprestával hrať. Stále sa venoval Shakesperovi, pričom sa od roku 2006 venoval aj drámam Samuela Becketta (ako Eh Joe alebo Embers). Vrátil sa aj k „domovskému“ Gate Theathre v Dubline. V roku 2009 sa musel kvôli problémom so zdravím načas stiahnuť. Tie sa však začali ešte zhoršovať v roku 2014, keď začal mať problém so zapamätaním svojich replík a textu. So svojou veľkou láskou sa tak musel rozlúčiť.

Stále tu však bola jeho filmová, ale aj seriálová kariéra. Jeho veľká rola v televíznom projekte bola v kombináciou znejúcom noirovom muzikáli s názvom Spievajúci detektív. V roku 1989 stvárnil postavu, ktorá je viacerými označovaná za jedného z najlepších záporákov vo filme vôbec. Bol neľútostným gangstrom (ktorému manželku hrala Helen Mirren) vo kriminálke Kuchár, zlodej, jeho žena a jej milenec.

Reklama
michael gambon ospalá diera
Zdroj: IMDB

Nakrúcal aj 5 filmov za rok

90. roky skôr pre neho patrili nezávislým, umeleckým experimentálnym filmom. Stvárnil napríklad Dostojevského v snímke Hráč od maďarského režiséra Károlya Makka alebo brata Robina Williamsa vo fantasy komédii Hračky. Na konci tejto éry sme ho mohli vidieť v gotickom horore Ospalá diera od Tima Burtona. V tom čase už mu kráľovná Alžbeta II. udelila rytiersky titul.

Jeho prvým filmom v novom miléniu bola satirická komédia s vyšetrovaním prípadu Godsford Park (kde opäť hral po boku Maggie Smith). Iste netreba zabúdať ani na to, že v roku 2002 sa objavil aj ako britský minister vo filme Ali G. V roku 2004 sa objavil hneď v piatich filmoch – Božská Júlia, Život pod vodou, Po krk v extázi, Svet zajtrajška a tretí diel série, z ktorej ho najlepšie poznáme.

dumbledore michael gambon smrt
Zdroj: Warner Bros.

Na najslávnejšiu rolu bol okamžitou voľbou

Prvé dva filmy stvárňoval riaditeľa Rokfortu herec Richard Harris. Po jeho smrti v roku 2002 však museli nutne nájsť nového hereckého predstaviteľa. A Gambon bol vraj po jeho predstaveniach pre filmárov jasnou voľbou. Samotný herec ešte v dávnejšom rozhovore (z roku 2007) pre portál Future Movies uviedol, že to bolo hlavne vďaka tomu, že túto rolu ani nemusí hrať. Povedal, že si jednoducho nalepí bradu a je sám sebou.

Reklama

Takto sa celkovo objavil v šiestich filmoch ikonickej série. Popri tom stále stíhal aj iné filmové role. Zahral si v remaku mysteriózneho hororu Satan prichádza, akčnom sci-fi Kniha prežitia a výborný výkon podal aj ako monarcha Juraj V. vo filme Kráľova reč. Fanúšikovia si mimoriadne obľúbili aj jeho úlohu vo vianočnom špeciáli seriálu Doctor Who z roku 2010.

Stíhal aj popri Potterovi, naposledy vo filme v 2019

Za posledný čas sme ho mohli vidieť ako Arthura v druhej časti Kingsmanov alebo krimi komédii s hereckými esami Králi zlodejov. Agentom sa stal aj v snímke Johnny English znovu zasahuje. Jeho úplne dve posledné úlohy boli v roku 2019 – v životopisnej dráme Judy a menšiu rolu mal aj v trileri Cordelia.

Jednoznačne netreba zabúdať ani na jeho dabingové role. V roku 2009 si zopakoval spoluprácu s Wesom Andersonom pre film Fantastický pán lišiak. V originálnom znení Paddingtona sme ho mohli počuť ako strýka Pastuza a stal sa aj rozprávačom pre komédiu Ave, Ceasar od bratov Coenovcov.

Reklama

Kontroverzný dvojitý milostný život

Michael Gambon viedol zvláštny dvojitý milostný život. Oženil sa ako 22-ročný ešte v roku 1962. Zobral si nadanú matematičku Anne Miller a takmer celý čas žili v útulnom (a honosnom) dome v dedinke Meopham v Kente, juhozápadne od Londýna. Majú spolu syna Fergusa, ktorý má momentálne 59 rokov. Je expertom na keramiku a má vlastnú šou na BBC s názvom Antiques Roadshow.

Portál news hovorí aj o druhej žene v jeho živote. Keď v roku 2001 nakrúcal spomenutý film Gosford Park, odhalil, že má vzťah s Philippou Hart, ktorú stretol na pľaci televízneho programu dva roky predtým. Ich vzťah vyšiel na verejnosť rok na to a Gambon sa so svojou o 25 rokov mladšou priateľkou odsťahoval do východného Londýna.

Jeho manželka vyjadrila, že bola udalosťou zdrvená. V roku 2007 ale Hartová porodila Gambonovi druhého syna, Toma. V roku 2009 prišlo aj tretie dieťa Will – vtedy už mal Gambon 68 rokov. Zdroj blízky rodine povedal v tom čase pre bulvárny plátok The Sun, že „Michaelova manželka už plne akceptuje tento vzťah, aj keď tu boli v minulosti komplikácie.“ Odvtedy žil v striedavo v oboch domoch, po zhoršení jeho zdravotného stavu sa presťahoval do toho na vidieku natrvalo.

Reklama
Sir Michael Gambon Top Gear
Zdroj: TopGear

Vášnivý, no zbesilý jazdec

Na Michaela Gambona spomína aj známa automobilová relácia Top Gear prostredníctvom oficiálnej webovej stránky. Po tomto legendárnom hercovi totiž bola pomenovaná aj časť trate. Keď bola v roku 2002 obnovená, v prvej sérii sa objavil ako 8. hosť v poradí pre časť „Hviezda v aute za rozumnú cenu.“

Šoféroval auto Suzuki Liana a jeho jazda sa stala tak agresívnou, že v jednej zo zákrut dostal vozidlo na dve kolesá. Odvtedy niesla zákruta názov „Gambon“. Keď sa o 4 roky do seriálu vrátil, svoj čas 1:55 dokonca prekonal a stanovil si nový rekord – 1:50.3. Okrem toho, že bol priaznivcom motošportu, bol aj amatérskym pilotom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Čo hovoríte na to, aký mal Michael Gambon život? Z akých ďalších úloh okrem Dumbledora ste ho poznali? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: theguardian.com; futuremovies.co.uk; news.com.au; mi6-hq.com; topgear.com

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama