Tieto filmy sú na divákov až príliš zložité
V jednoduchosti je krása. Tohto pravidla sa drží aj väčšina skúsených filmárov, ktorí vytvorili filmy, ktorých dej by sa dal opísať aj jednou vetou. Tieto filmy si pritom diváci vo väčšine prípadov vychutnávajú najviac. V tomto článku sa však zameriame na filmy, ktorých tvorcovia chceli divákov zaskočiť prekombinovanou zápletkou. Niektorým z nich to vyšlo, niektorým zase nie. Tak či onak musíme povedať, že tieto filmy sú na divákov až príliš zložité – skutočne im porozumiete až na druhýkrát.
8. Midsommar (2019)
Film Midsommar (2019), ktorý vznikol zo spolupráce medzi Hollywoodom a Švédskom, je umelecky ladený mysteriózny triler. Hlavnou hviezdou tohto projektu je herečka Florence Pugh, ktorá v súčasnosti patrí medzi najväčšie hviezdy. Jednoznačne v tomto filme podáva jeden zo svojich najlepších výkonov.
Dej sa odohráva v jednej švédskej dedinke, ktorá je takpovediac odrezaná od zvyšku civilizácie. Príbeh sa venuje mladému páru Dani (Florence Pugh) a Christianovi, ktorých vzťah už pomaly končí a oni sa ho snažia zachrániť. Výlet do Škandinávie s ich spoločným priateľom by mohol vniesť iskru do ich umierajúceho vzťahu. Z výletu sa však stane horor plný bizarných udalostí.
Finále samotného filmu je už zbierkou umelecky ladených scén, ktoré „obyčajnému“ divákovi nič nehovoria. Film Midsommar rozhodne nie je pre masy, skôr pre pár ľudí, ktorí dokážu oceniť jeho netradičnú krásu.
7. Klub bitkárov (1999)
Kultový režisér David Fincher vytvoril niekoľko veľmi úspešných filmov. Napríklad triler Sedem (1995), ktorý mnohí odborníci pokladajú za vôbec najlepší film vo svojom žánri. O štyri roky neskôr sa Fincher rozhodol adaptovať na strieborné plátno knihu spisovateľa Chucka Palahniuka a vytvoril tak Klub bitkárov (1999). Hlavnými hviezdami v ňom boli Brad Pitt a Edward Norton.
Aj keď názov divákom napovedal skôr akčný film, v skutočnosti šlo o satiru súčasného konzumného sveta, v ktorom si najviac vážime hlavne materiálne veci.
Kvôli tomu, že dej sa v poslednej tretine totálne zvrtne, mnoho divákov zostalo zaskočených. Do tejto poslednej tretiny sa totiž pozerali na úplne iný film, ktorý sa svojím spracovaním nepodobal psychologickému trileru. Kvôli tomuto faktu Klub bitkárov pri svojej premiére v USA prepadol. V Európe sa mu zase darilo a časom sa z filmu stala kultová záležitosť. Dnes je to, samozrejme, legenda.
6. Interstellar (2014)
Dnes už Oscarom ocenený režisér Christopher Nolan nikdy nechcel točiť tradičné filmy. Vždy sa vo svojich dielach ponáral do veľmi komplikovaných otázok. Žiadny z jeho filmov by sa nedal opísať jednou vetou a takisto ani dielo známe akoInterstellar (2014).
Tento film s hviezdnym obsadením (Matthew McConaughey, Matt Damon, Anne Hathaway) začal ako klasické post-apokalyptické dielo. Na Zemi sa už nedá žiť a preto NASA vyšle do vesmíru posádku, ktorá má nájsť alternatívnu planétu, na ktorej by bol možný život.
V závere sa však dej dostane do akejsi časovej dimenzie, ktorá pre mnohých divákov nebola dostatočne vysvetlená. Ani tento aspekt však filmu neubral nič na jeho lesku. Interstellar v kinách dosiahol tržby nad 600 miliónov dolárov a doposiaľ má vynikajúce recenzie. Nie to však ten sci-fi film, ktorý je primárne „jednoduchý“ ako napríklad Gravitácia (2013) Alfonsa Cuarona. (ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE.)
mullholand drive mozes pozriet aj 300x aj tak to nepochopis, lebo tam nieje co pochopit. Lynchove filmy su zvlasne prave tym, ze to nechape ani on sam. Bol to celkom dobry film, kym na konci ak sa dobre pamatam otvorila taku kocku a vsetko sa zmenilo.
Prvy film v rebricku je snad najhorsi film vsetkych cias. 2x som to zacal pozerat a je to tak strasna kravina, ze to sa neda.
Prestige (dokonaly trik)
Prekliaty ostrov je u mňa topka 👍👍👍