Tento zbytočný zvyk s telefónom robí väčšina z nás
Akýkoľvek smartfón používate, pravdepodobne si na ňom pravidelne zatvárate aplikácie. V prípade Androidu to ide stlačením jediného tlačidla, ak máte iPhone, musíte manuálne potiahnuť hore pri každej otvorenej aplikácii. Drvivá väčšina z nás robí tento zvyk s presvedčením, že nám to šetrí batériu a otvorené aplikácie nebudú zbytočne spomaľovať náš telefón. Čo keby som vám však povedal, že to je len mýtus?
Tak ako pri mnohých ďalších softvérových funkčnostiach, ktorým ľudia nevidia „pod kapotu“, tak aj v tomto prípade to dáva logiku. Intuitívne si myslíme, že ak nájdeme medzi otvorenými aplikáciami 10, 20 alebo aj omnoho viac kariet, dávalo by zmysel, že to spomaľuje náš telefón. Ten sa v našich predstavách na pozadí trápi s tým, aby všetky tieto aplikácie bežali naďalej a zbytočne pritom spotrebúva energiu z batérie. Lenže v prípade softvéru pre smartfóny to funguje trochu inak.
Zapnutá na pozadí neznamená, že stále beží
Keď na svojom telefóne odídete z akejkoľvek aplikácie, do istej miery je pravda, že ostane zapnutá. Aj preto sú tak užitočné funkcie na multitasking, pri ktorých môžete rýchlo a jednoducho prepínať medzi aplikáciami. Bolo by veľmi otravné, keby sa aplikácia okamžite úplne vypla vtedy, keď sa prepnete do inej.
Pre udržanie bežiacich aplikácií na pozadí telefón ukladá programy do pamäte RAM, ktorá vo vlajkových lodiach často prevyšuje 8 GB. Operačný systém uloží aktuálnu inštanciu aplikácie a v podstate zamrzne akúkoľvek aktivitu procesora. V centre na prepínanie medzi appkami vám telefón len zobrazuje snímku obrazovky danej aplikácie.
Takýmto spôsobom môžete mať na telefóne otvorených viacero aplikácií, jednoducho sa medzi nimi prepínať a vždy pokračovať tam, kde ste skončili. Čo sa však stane, ak sa vám zaplní pamäť RAM?
Plná RAM nie je problém
Moderné operačné systémy iOS a Android sú natoľko vyspelé, že si samé dokážu manažovať RAM. Keď sa teda pamäť začne plniť, softvér jednoducho vykoná optimalizáciu a ukončí zamrznutú inštanciu nedávno otvorenej aplikácie. Manuálne zatvárať dávno otvorené aplikácie je zbytočné, lebo telefón to za vás spraví automaticky – bez vášho zásahu ich vymaže z RAM-ky. Ak tým ušetríte nejakú energiu batérie, tak to budú tak malé množstvá, že v reálnom svete to nebude mať žiadny efekt.
Ak však manuálne zatvárate aplikácie, ktoré ste využívali len pred chvíľou, môže to dokonca zvýšiť spotrebu vášho telefónu. Zapnúť appku nanovo je totiž výpočtovo náročnejšie ako len obnoviť uloženú inštanciu z pamäte RAM. V oboch prípadoch je teda úplné zatvorenie aplikácie viac-menej zbytočné, dokonca až kontraproduktívne.
Podľa Apple je len jeden spôsob, ako skutočne vypnúť appku na pozadí
Neveríte mi? Nemám vám to za zlé. V tom prípade však podotknem, že Craig Federighi, šéf vývoja iOS a viceprezident Apple sa ešte v roku 2016 pre 9to5Mac vyjadril, že zatváranie aplikácií na pozadí je zbytočné. iPhone si dokáže prostriedky manažovať sám a appky, ktoré vidíte ako karty v centre multitaskingu, sú v skutočnosti zamrznuté. Na pozadí sa s nimi nič nedeje.
Jediný spôsob, ako na iPhone ovplyvniť to, či aplikácia na pozadí funguje alebo nie, je zájsť do Nastavení > Všeobecné > Osviežovanie apiek na pozadí. Tu si môžete manuálne povyberať, ktoré programy môžu bežať na pozadí – bez ohľadu na to, či ich máte v centre multitaskingu otvorené alebo zatvorené. Rovnako aj na Androide môžete manažovať aktivitu na pozadí pre každú aplikáciu zvlášť v Nastaveniach.
Samozrejme, nedávno otvorené aplikácie možno nezatvárate len kvôli mýtu, že to šetrí batériu. Možno vám vyhovuje tento spôsob, ako manažovať a organizovať appky pri multitaskingu. Niekedy tiež jednoducho zamrzne aplikácia a potrebuje, aby ste ju „natvrdo“ resetovali. Alebo to robíte jednoducho pre dobrý pocit. Vedzte však, že ak s tým prestanete, nič zásadné sa nezmení. Ak chcete skutočne ovplyvniť to, či aplikácia beží na pozadí, treba zájsť do nastavení telefónu.
Na ktorú stranu patríte vy? Taktiež si pravidelne zatvárate nedávno otvorené aplikácie, alebo nie? Budete v tom pokračovať? Napíšte nám do komentárov.